Az első magyar mérnöknő Amerikában futott be karriert

GettyImages-1158253927
Olvasási idő kb. 7 perc

Pécsi Eszter első nőként diplomázott a Műszaki Egyetemen, majd felhőkarcolók tervezőjeként futott be Amerikában. Az első magyar mérnöknő által nehezen kitaposott úton ma több százezer nő érheti el gyermekkori álmait.

Annak ellenére, hogy Magyarországon még mindig kevesen ismerik Pécsi Eszter nevét, a magyar felsőoktatásra gyakorolt hatása vitathatatlan. 

Egy olyan kor szülötteként látta meg a napvilágot a világhírű magyar építésznő, melyben egyáltalán nem volt evidens még az sem, hogy egy nő egy férfiasabb szakmához tartozó egyetemi képzésen vehessen részt, nemhogy mérnök legyen belőle. Ő mégis rácáfolt minden előzetes várakozásra, és a világhírig vitte. 

Mérnöki diplomáját éppen 22. születésnapján vehette át a Műegyetemen
Mérnöki diplomáját éppen 22. születésnapján vehette át a Műegyetemen

Úttörő volt, akinek ma sokan köszönhetik álmaik megvalósulását

Pécsi Eszter hétgyermekes vidéki családba született, még Pollak Eszter néven anyakönyvezték. A nehéz anyagi körülmények között élő család minden bevételét a gyermekek oktatására fordította, a kereskedő szülők rendkívül fontosnak tartották lányaik esetében is a minőségi oktatást. Pécsi Eszter 1915-ben így a berlin-charlottenburgi Technische Hochschule – a mai Berlini Műszaki Egyetem – tanulója lett. 1918 decemberében aztán a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem elődje, a Királyi József Műegyetem engedélyezte a diáklányoknak is a felvételt, Eszter ezért 1919-ben hazaköltözött, hogy itthon fejezhesse be tanulmányait. Ő volt az első magyar nő, aki a Műegyetemen diplomát kapott. 22 éves volt ekkor. A diplomaosztóra éppen születésnapján került sor. 

Rejtélyes hajó horgonyoz a budai rakpartnál: ezért nem mozdul sehovaRejtélyes hajó horgonyoz a budai rakpartnál: ezért nem mozdul sehova

A dunai hajózás bővelkedik izgalmas történetekben: ilyen a fura zöld hajóé is.

Tovább olvasom

Az egyetemet Berlinben végeztem. Egyik professzorom arra igyekezett, hogy elriasszon: »Miért akar mérnök lenni? Nem leányoknak való az! Kormos lesz az orra!« De ez az aggodalom nem tartott vissza! Berlinben egyetlen női hallgató voltam a vasbetonszakmán. (…) Mikor kikerültem idegenbe, még nem voltam tizennyolc éves. Berlini diákéveim mindazonáltal életem legderűsebb, legszebb évei. Négy magyar leánnyal laktam együtt. (…) Nagyon vidáman éltünk a barátnőimmel. Ismerőseink sokszor bosszantottak, hogy már az utcasarkon tudják, otthon vagyunk-e vagy sem. Mert ha otthon voltunk, ugyancsak nagy lármát csaptunk. Sokat tréfáltunk, nevetgéltünk.

– nyilatkozta egy évtizeddel később a Magyar Lányok 1934. júliusi számában. 

Tanulmányai végeztével azonnal el is helyezkedett egy mérnökirodában, ahol nem is akárkinek a kezei alatt dolgozhatott. Az egykori olimpiai bajnok építésszel, Hajós Alfréddal karöltve vett részt első munkáiban. A Margit-szigeti fedett uszoda háromcsuklós vasbeton íveit is ő tervezte, és viszonylag hamar elkezdett a kor körülményei között akkoriban meghökkentően magasnak tűnő épületek tervezésével foglalkozni. A Fiumei úti baleseti kórház szerkezete, mely abban az időszakban hazánk legmagasabb épülete volt, szintén az ő keze munkáját dicséri. 

Nácik ölték meg, ma az egyik leghíresebb budapesti kórház viseli a kiváló orvos nevétNácik ölték meg, ma az egyik leghíresebb budapesti kórház viseli a kiváló orvos nevét

Vezetéknevek és keresztnevek, amiket betegségek kapcsán hallottunk. Most megmutatjuk a mögöttük rejtőző embert.

Tovább olvasom
Az osztrák himnuszt játszották be a 100 méter gyors magyar bajnokánakAz osztrák himnuszt játszották be a 100 méter gyors magyar bajnokának

Aranyérem helyett pedig ezüstöt kapott a győzelem után.

Tovább olvasom
Az első magyar mérnöknő Hajós Alfréddal közös munkája ma is a Margit-szigeten áll
Az első magyar mérnöknő Hajós Alfréddal közös munkája ma is a Margit-szigeten állBolla Zoltán

1930-ban hozta létre önálló irodáját, statikusként a kor legtöbb jeles építészével volt közös munkája. Ekkoriban készítette el a Kútvölgyi úti kórház, illetve több budapesti üzemi épület és számos villa szerkezeti terveit. Egyik munkája, az egykori Hoffmann-villa lábakon álló, szinte lebegő épületének építészeti megoldása az egész világsajtót bejárta, a brit Architectural Review folyóirat például a hónap házának választotta.

Nem csak híres volt, jószívű is

A második világháborút követően belevetette magát az önkéntes munkába. A főváros komoly károkat szenvedett, a szovjet hadsereg és a harcok elől elmenekülő lakók visszatértükkor azzal szembesültek, hogy otthonaik romokban állnak. Pécsi Eszter ekkor saját testi épségével nem törődve járta végig a rommá lőtt pesti épületeket, száznál is többet, hogy megvizsgálja, melyik szerkezet menthető és melyik nem biztonságos. Munkájáért nem fogadott el egy fillért sem. Több, bombasérült épület – például a Rákóczi út 30. – neki köszönheti fennmaradását, a gyors és szakszerű reakció számtalan házat mentett meg attól, hogy saját törmelékei alatt omoljon össze teljesen.

A Nemzeti Színház megroskadt tetőzetét mentő munkálatokat is ő vezette, a békeidőszak első bemutatóját megelőzően az akkori igazgató, Major Tamás a színpadon adta át neki hálából a színház emlékplakettjét.

A régi Nemzeti Színház: egy épület, aminek csak hűlt helye maradtA régi Nemzeti Színház: egy épület, aminek csak hűlt helye maradt

„Hétre ma várom a Nemzetinél…” – dudorásszuk ma is, pedig a régi Nemzeti Színháznak már csak hűlt helyét találjuk.

Tovább olvasom
Pécsi Eszter fiatalon
Pécsi Eszter fiatalonGlobetrotter19 / Wikimedia Commons

A magánéletét példás kölcsönösség jellemezte

Férjével, a szintén mérnök-építész Fischer Józseffel diplomázásával egy időben házasodott össze, tervezőirodát is közösen nyitottak, és a magánéletben is harmónia jellemezte őket: igazi álompárt alkottak. Két gyermekük született, akik szintén építészek lettek.

Amint megcsináltam a számításokat, elkészítettem a részletterveket, és a munka megkezdődik, állandó ellenőrzést gyakorolok, és így bizony időm java részét az épületeken és kis sportkocsimban töltöm. Imádom az autóvezetést. Elszáguldani kisebb-nagyobb vasbeton gyermekeim mellett, amelyek a város minden részén akadnak, de legjobban szeretek hazamenni a fiaimhoz, hogy megcsináljuk a matematikaleckét, vagy átvegyük a latin konjugációkat. […] Azért, mert egy ember véletlenül nőnek születik, éppen úgy kell dolgoznia, mintha férfisorsot szánt volna neki az élet. […] Az uram építész, és nagyon gyakran dolgozunk együtt. Szeretek vele dolgozni, mindig megértjük egymást

– mesélte egy korabeli interjúban. 

Hiába volt férje vállaltan szociáldemokrata érzelmű, a negyvenes évek végén az államosítási hullám az ő irodájukat sem kímélte. Ezt követően a Kohó- és Gépipari Minisztérium Tervező Irodájának statikusa, majd főmérnöke lett. 1957-ben férje 56-os érintettsége miatt elbocsátották állásából. Fischer József Nagy Imre kormányában töltött be akkoriban miniszteri pozíciót. Ezt követően emigráltak, először Bécsbe, majd Pécsi Eszter immár férje nélkül az Amerikai Egyesült Államokba költözött ott élő fiához. 

A régi Nemzeti Színház épületét a háborút követően megmentette szakértelme
A régi Nemzeti Színház épületét a háborút követően megmentette szakértelmeFényes Tamás / MTI

Újra lediplomázott, hiába volt már mérnök

Az USA-ban megdöbbentő módon nem fogadták el magyar diplomáját, dacára annak, hogy ekkoriban már több évtizede nemzetközileg elismert szakember volt. Ismét le kellett diplomáznia a 60. életévéhez közel annak érdekében, hogy statikusként dolgozhasson szakmájában. New York-i tervezőirodáknál kezdett dolgozni, szintén egyre magasabb épületek statikáját megtervezve, ő készítette a kor legmagasabb felhőkarcolójának, a Hotel Americanának a terveit, illetve a Columbia Egyetem két toronyházáét is. 

Férjével legendás párost alkottak a munka és a magánélet terén is
Férjével legendás párost alkottak a munka és a magánélet terén isWikimedia Commons

1965-ben Amerikában elnyerte „Az év legjobb statikusa” címet a toronyházak különleges alapozási módszeréért. Még 70 évesen is megmászta az épületeket, ha a munka úgy kívánta, legendás memóriája – fejből idézte Goethét – és precizitása közismert volt nem csak családja számára. Egy alkalommal még rá is hívták a rendőrséget munka közben, azt hitték, hogy öngyilkosjelölttel van dolguk. 

Élete utolsó éveit bénultan, férje mellett töltötte, aki időközben követte őt az amerikai emigrációba. 1975-ben hunyt el, ma a Farkasréti temetőben nyugszik. 

Ha szívesen olvasnál még olyan nőkről, akik elsők lettek valamiben, ezt a cikkünket is ajánljuk neked.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is
Anglia Szentendréje hihetetlenül bájos kis falu: nézd meg te is

Ha London zsibongása mellett a tündérmesék ködös világába is vágysz, ne hagy ki Anglia Szentendréjét sem, csodás kis falu!

tegnap, 13:36

  • világom
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el
A világ legmagasabb épületét homokra építették: ezért nem süllyed el

Nem volt könnyű ilyen helyen ennyire magas épületet felállítani.

március 10., 11:40

  • világom
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege
Ritka betegségben halt meg a királyi család fiatal hercege

A herceg alulmaradt a betegségével folytatott harcban.

március 10., 08:36

  • világom
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok
Megkérdeztük, tényleg teáznak-e ötkor az angolok

Érdekes válaszokat kaptunk az angoloktól a teázással kapcsolatban.

március 9., 16:00

  • világom
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot
Ezen változtass, ha reggel többször nyomod le a szundi gombot

A rendszeres és pihentető alvás elengedhetetlen a mentális és fizikai egészséghez.

március 10., 06:30

  • világom
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt
Fillérekért vett egy képet, kiderült, hogy mestermű: árverésen vitték el a festményt

Olcsón vett képét sikerült igen drágán eladnia egy árverésen egy szerencsés vásárlónak.

március 10., 19:00

  • világom
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk
Félmillió embert érinthet a repülőtéri sztrájk

A magyar utasok terveit is keresztülhúzhatja a repülőtéri sztrájk.

március 10., 12:40

  • világom
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap
Ebben a 10 városban a legrosszabb élni: stressz minden egyes nap

Az emberek többsége nem vágyik olyan városba turistaként sem, ahol túl nagy a stressz.

március 11., 07:00

  • világom
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban
Így élnek az 1 eurós házak tulajdonosai Olaszországban

Csábítóak az olasz egyeurós házak, ám a költségek ennél jóval többre rúgnak, mire beköltözhet valaki.

március 11., 07:26

  • világom
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek
Majdnem elvesztette karját egy baleset miatt a magyar nő, szemtanúkat keresnek

Rejtélyes balesetben sérült meg súlyosan egy magyar nő, családja kétségbeesetten keresi a szemtanúkat, hogy kiderüljön, mi történt.

március 10., 09:36

  • világom
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani
Leállt a vonatközlekedés a legforgalmasabb pályaudvaron, komoly késésekre kell számítani

Váratlan esemény miatt rendőrök és katonák lepték el a pályaudvart, egyelőre nem tudni, mikor indulhat újra a vasúti forgalom.

március 7., 09:36

  • világom
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának
Már halálos áldozatai is vannak Moszkva megtámadásának

Emberéleteket követelt a Moszkva elleni támadás.

március 11., 11:15

  • világom
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni
Két éve költözött barlangba egy férfi, többé nem hajlandó házban élni

Barlangban éli az életét egy férfi, elárulta, hogy miért döntött így.

március 9., 15:10

  • világom
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban
2000 börtönőrt bocsátanak el: veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtást New Yorkban

A börtönőrök elbocsátása súlyos munkaerőhiányt okoz, ami veszélybe sodorhatja a büntetés-végrehajtási intézetek biztonságát és működését.

március 11., 11:40

  • világom
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa
Választások Trump fenyegetései árnyékában: ma eldől Grönland sorsa

Grönland ma a függetlenségéről szavaz, de Trump még mindig úgy tekint rá, mintha eladó lenne.

március 11., 12:40

  • világom
Ezt az ókori csodát sosem találták meg
Ezt az ókori csodát sosem találták meg

A sivatag szívében terült el az ókori világ egyik legkáprázatosabb csodája, amelyet azonban soha senki sem látott igazolhatóan a saját szemével.

március 9., 13:36

  • világom
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök
Bizonyíthatóan volt élet a Marson, állítja egy egykori CIA-ügynök

Egykori CIA-ügynök állítja, hogy bizony élet volt a Marson.

március 9., 06:00

  • világom
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában
Felrobbant Elon Musk űrszondája, újabb kudarc a Space X rakétaprogramjában

Az emberek döbbenten figyelték, ahogy az űrszonda lángoló darabjai visszahullnak a Földre.

március 7., 08:36

  • világom
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak
Volt egy titkos szovjet úttörőtábor a Balatonnál: a gyerekek magyarokkal nem találkozhattak

Katonák őrizték a balatoni úttörőtábort.

március 7., 08:50

  • világom
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe
A gázolajnál 50-szer mérgezőbb anyag került a vízbe

A vízbe került fokozottan mérgező anyagok miatt aggódnak a hatóságok és a környezetvédelmi szervezetek.

március 11., 09:35

  • világom
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás
50 év után megváltozik egy gyűlölt iskolai szabályozás

Egyes iskolákban előfordult, hogy a tanárok reggelente megalázó módon kérték számon az 1975-ös szabály megszegését.

március 7., 10:36

  • világom
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt
Megfizethetetlen lesz ez az élelmiszer, már a kereskedők sem veszik az egekbe szökött ára miatt

Olyan drámai volt az áremelkedés az utóbbi hónapokban, hogy a beszállítók is aggódnak, el tudják-e adni a boltoknak az árut.

március 7., 14:36

  • világom
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell
Nem tudod, hogy alszanak a vízi emlősök? Ezt a videót látnod kell

A vízi emlősöknek is szüksége van alvásra, egy videó megmutatja, hogy hogyan végzik ezt a tevékenységet.

március 8., 13:36

  • világom
Ez a világ legijesztőbb hídja
Ez a világ legijesztőbb hídja

Nem is igazi híd, mégis a legijesztőbb mind közül.

március 8., 19:30

  • világom
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban
Óriási razziát indít a rendőrség: ezt ellenőrzik az egész országban

Egy teljes héten át razziáznak a rendőrök az utakon.

március 7., 11:10

  • világom
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe
Elátkozottnak tartják ezt a vidámparkot: csak a legbátrabbak merészkednek a közelébe

Több okból is veszélyes megközelíteni ezt a vidámparkot.

március 7., 20:00

  • világom
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei
Így nyaraltak ők: diktátorok kedvenc pihenőhelyei

Sztálin nyaralójában a függönyök nem érhettek a földig, nehogy elbújjon mögöttük valaki, a náci diktátor Hitler pedig kanárikat tartott, kalitkában.

március 8., 18:30

  • világom
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút
Ezeken a helyeken élhetsz túl egy új világháborút

Egy kutatás szerint bizonyos helyeket kevésbé fenyeget egy új világháború.

március 8., 11:10

  • világom
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat
Ez történik, ha a mesterséges intelligencia átveszi az uralmat

Szakértők mondták el, mennyire kell tartanunk attól, hogy az AI átveszi az uralmat az emberiség felett.

március 8., 15:10

  • világom
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok
Ez a világ leghidegebb városa: mínusz 69 fokban extrémek a mindennapok

Mi, közép-kelet-európaiak, fel sem tudjuk fogni, milyen az élet a világ extrém hideg városaiban, például ezen a településen.

március 8., 07:25

Érdekességek