A kutyánktól is elkaphatjuk: tönkreteszi a májat az új betegség

Cserháti Szilvia
kutya-fertozes-514274683
Olvasási idő kb. 2 perc

Új, kutyákról emberre terjedő betegség ütötte fel a fejét Európában, amely súlyos egészségügyi kockázatot jelent.

Európában egyre több trópusi betegség kering a globális felmelegedés következtében. A legújabb veszély a leishmaniasis, mely trópusi betegség kutyáról vándorolhat át az emberre, és amelyet ha nem kezelnek, akár halálos is lehet.

A lepkeszúnyog terjeszti a kórt, melynek legnagyobb százalékban a gyerekek és az immunhiányos felnőttek lehetnek az áldozatai. A bőrt és a nyálkahártyát érintő kórban évente 1-1,5 millióan, a zsigeri elváltozásokat okozóban pedig félmillióan betegednek meg. A fertőzöttek száma 12 millióra becsülhető, és veszélyeztetett régiónak számít az egész földközi-tengeri térség.

A lepkeszúnyognak több fajtája is van, melyek némelyike a kutyákat is megfertőzheti
A lepkeszúnyognak több fajtája is van, melyek némelyike a kutyákat is megfertőzhetiGéry PARENT

A mediterrán területeken elsősorban a lepkeszúnyogok terjesztik a leishmania azon fajtáját, amiben a nyirokcsomó, a lép, a máj, a csontvelő elváltozásai figyelhetők meg. A lepkeszúnyogok kisebbek és szőrösebbek, mint a szúnyogok, szárnyuk pedig V alakban pihen, ha nem repülnek. 

A szimptómák közé tartoznak a bőr sebei, fekélyei is, és ezek kezelés nélkül maradandó sebekké is válhatnak. A kór a májat és a lépet is tönkreteheti, okozhat lázat, fogyást és vérszegénységet vagy akár halált is. Ellentétben más trópusi fertőzésekkel, ez az állatokról vándorol át az emberekre a dél-európai országokban, és fő hordozói a kutyák lehetnek!

A turisták is terjeszthetik

Az elmúlt években megjelent és gyorsan terjedt Portugáliában, Észak-Olaszországban, Görögországban és egyes balkáni országokban is. A legnagyobb kockázatot valójában az jelenti, hogy turisták milliói mozognak északról a Földközi-tenger partjára, ahol rengeteg fertőzött kutya él, de az esetszámok emelkedésében szerepet játszhat az immunhiányos emberek számának növekedése is.. 

Nagy baj, hogy a parazita egyre rezisztensebb a gyógyszeres kezelésekkel szemben, és bár Európában már megpróbálkoztak a kutyák kezelésével, de ez nem mindig sikeres. És ha a gyengébb paraziták érintkezésbe kerülnek a korábban kezelést kapott állattal vagy emberrel, még ellenállóbbak és erősebbek lesznek. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek