Erre a szigetre csak katonák és tudósok léphetnek be: halálos veszélyt rejt

52695024263 5d0803dff3 k
Olvasási idő kb. 4 perc

A Queimada Grande egy kicsi, erdős sziget Brazília partjainál, az egyetlen olyan hely a Földön, amely a világ egyik legveszélyesebb kígyófajaként számon tartott arany lándzsakígyónak ad otthont.

A Snake Island, vagyis a Kígyó-sziget néven is emlegetett sziget a jégkorszak végén szeparálódott el a brazil szárazföldről, csapdába ejtve a rendkívül mérgező kígyók egyetlen ismert populációját. Az 1,2 méter hosszúra megnövő arany lándzsakígyók (Bothrops insularis) annyira veszélyesek, hogy a brazil haditengerészet az 1920-as évek óta elzárta a szigetet a nyilvánosság elől.

A kígyók uralják a szigetet

A sziget körülbelül 34 kilométerre fekszik Brazília délkeleti partjaitól, és 43 hektáros területet foglal el, ami körülbelül 80 amerikai futballpályának felel meg. A sziget több mint felét esőerdő takarja, míg a többi része kopár, sziklás és füves terület.

A veszélyes kígyók tömegesen élnek a szigeten
A veszélyes kígyók tömegesen élnek a szigetencaio acquesta / Getty Images Hungary

A Kígyó-sziget egykor összeköttetésben állt a szárazfölddel, de az emelkedő tengerszint miatt az a keskeny szakasz, ami összekötötte Brazíliával, körülbelül 10 ezer évvel ezelőtt a víz alá merült. Így esett csapdába a szigeten az endemikus viperafaj, amely gyorsan igazodott a helyi körülményekhez, és elszaporodott.

Mérge úgy fejlődött ki, hogy elpusztítsa a vele együtt csapdába esett fajokat, valamint a vándormadarakat.

A sziget mentes az emlősöktől, így a kígyónak nincsenek természetes ellenségei, mérgét inkább zsákmányszerzésre, mint védekezésre használja. Kutatások szerint a méreg ötször erősebb, mint a szárazföldön élő, közeli rokonáé, a Jararaca lándzsakígyóé (Bothrops jararaca).

Madarakra vadásznak, de az emberre is veszélyesek
Madarakra vadásznak, de az emberre is veszélyesekJoao Paulo Burini / Getty Images Hungary

Hosszú méregfogai vannak, hogy a mérgét a madarak tollazatán keresztül is be tudja juttatni az állat testébe. A többi lándzsakígyótól eltérően, melyek megharapva az emlőst, azt elengedik,

megvárják a méreg hatását, és csak akkor indulnak a keresésére mikor már biztosan elpusztult, az arany lándzsakígyó kénytelen fogva tartani az áldozatát, míg az el nem pusztul, mert ha elszállna, nem találná meg.

Az emberre nézve is nagyon veszélyes

A kígyó mérge az emberre is gyorsan hat. Marása a fájdalomtól és duzzanattól kezdve a hányingeren át a belső vérzésig, a veseelégtelenségig és a szövetelhalásig bezárólag súlyos tüneteket okozhat. Ennek ellenére a szigeten az 1920-as évekig több ember is élt, egy, az 1909-ben épült világítótorony üzemeltetése érdekében. Ezt később automatizálták, de a helyi pletykák úgy tartják, hogy

az utolsó őr és családja kígyóharapás miatt lelte halálát, miután a hüllők egy nyitott ablakon keresztül bejutottak otthonukba.

A kutatók becslése szerint a szigeten jelenleg 2-4 ezer arany lándzsakígyó él – a fákon, a földön, a sziklákon és a világítótoronyban egyaránt. A helyiek szerint minden négyzetméterre 4-5 kígyó jut. A fajt a világon sehol máshol nem tartják nyilván, és az IUCN Vörös Listáján kritikusan veszélyeztetettként szerepel.

Kíváncsi vagy arra is, hogy Magyarországon milyen veszélyes kígyók élnek? Ide kattintva megtudhatod.

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek