Kiköltözött a farkasok közé a híres tudós, így vált belőle farkasember

GettyImages-106263523
Olvasási idő kb. 6 perc

Képzelj magad elé egy farkasfalkát, élén az alfával, amely épp teljes sebességgel üldöz egy prédát. Egy fiatal őzet. Csapdába csalja, leteríti, és megkezdődik a préda szétcincálása. A farkasok között pedig ott térdel egy ember, aki morogva tépi ki az állat belső szerveit magának.

Hiába ember, mégis a falkával él, akik befogadták, és a csapat tagjának tekintik. Velük van éjjel és nappal, alszanak, vadásznak, pihennek együtt. A férfit sebek és régi harapásnyomok borítják, két lábon jár és fut, mégis farkasként viselkedik, úgy morog, vicsorog, iszik a patakból és tép a zsákmányból. Borostás, hosszú hajú, erős ember, aki valóban létezik, és kutat: ő Shaun Ellis.

Ellis 1964-ben született átlagos angol családba. Már gyerekkorában elkezdte megfigyelni a vadon élő állatokat, megtanult nyomot olvasni, kiélesíteni hallását és szaglását, hogy az állatok nyomára bukkanjon. A rókák különösen érdekelték, de mivel ők éjjel mozognak, ezért a fiatal Ellis is így tett. Tanulmányai befejezése után vadőrnek állt, ahonnan azért jött el, mert megrótták: nem ritkította a rókákat, hanem inkább etette és megfigyelte őket. Ezután jött egy kis kitérő a haditengerészetnél, majd Ellis végre megtalálta azt a közösséget, ahol segítettek neki kiteljesíteni a szenvedélyét, a vadállatok megfigyelését.

Shaun Ellis, aki lélekben a farkas és az ember között rekedt – 2007-es fénykép
Shaun Ellis, aki lélekben a farkas és az ember között rekedt – 2007-es fényképJohn Shearer / Getty Images Hungary

Így lett Shaun Ellisből farkasember

Egy őslakos amerikai indián, Levi Holt biológus az idahói törzsi földeken tanulmányozta a farkasokat, ehhez csatlakozott Shaun Ellis is. A kutatóközpont önkéntes tagjaként a Sziklás-hegység lábánál élő farkasokat figyelték meg: mikor, hogyan és miért üvöltenek, hogyan mozognak, mikre vadásznak. Idővel a falka egyes tagjait is el tudták különíteni. Ez elsődleges fontosságú volt ahhoz, amit Ellis valóban tenni akart: beépülni a farkasok közé, emberként.

Ember a farkasok között: hogy maradt életben?

Hiába szolgált a tengerészgyalogságnál, és élt közel a természethez, Ellisnek így is kihívást jelentett, hogy vadállat módjára éljen. Ennek ellenére sikerrel járt: egy szál magában kiment az erdőbe, ahol a farkasok is éltek, sikerült csatlakoznia a falkához, és két évig velük élt. Ott aludt, ahol ők, azt itta és ette, amit az állatok. Saját beszámolója szerint főleg nyers szarvast és jávorszarvast, illetve gyümölcsöt és bogyót. Soha nem lett beteg, pedig kapott rendesen sebeket – az ő bőrét nem borította sűrű bunda, miközben a farkasokkal játszott, vagy kapott egy figyelmeztető marást a lábszárára. 

Miért volt ez jó a farkasoknak?

A két év alatt Elis rendkívüli információkat szerzett a vadállatokról. A farkasokkal szemben sokan tele vannak előítéletekkel, csecsemőrabló, kártékony, veszélyes férgeknek tartják őket, akiket minél hamarabb le kell lőni. Ezzel szemben kiderült, hogy az embertől félő, távolságot tartó, összetartó közösségről van szó. Tagjai fejlett, hierarchikus rendszerben élnek, ahol a vezető, az alfa (a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag hímnemű) mellett a többi pozíció is legalább annyira fontos. Szeretik, gyógyítják egymást, és hajlandóak voltak tisztelettel és kedvességgel bánni egy emberrel, aki közéjük férkőzött, és akit egyetlen perc alatt megölhettek volna. Mégsem tették, inkább vigyáztak rá és tanították. Kiderült, hogy ők is kíváncsiak az emberre, nem csak az őrájuk. Ellis elmondása szerint köztük élve minden nagyon egyszerű: senki sem hazudik, senki sem rosszindulatú, senki sem dédelget haragot vagy áll bosszút. Helyette összetartás, őszinte szeretet és gondoskodás van.

Melyik családodat választod?

Ellis mindig is a periférián mozgott, de vadonbéli kalandja után az emberek nagy része őrültnek titulálta. Értékes kutatómunkájának eredménye a tudósok közé emelte, ám közben megkérdőjeleződött az összes többi értéke. Családja felbomlott, felesége két kislányukat magával vitte, és elvált tőle. Ő maga sem tudta eldönteni, kik a fontosabbak számára, választott farkascsaládja, vagy a faj, amelybe született. Miután visszatért az emberek közé, a Combe Marin Wildlife Parkba költözött, hogy az ott fogva tartott farkasokkal éljen. Miközben interjúkat adott, és a mindennapi életről gondoskodott, a farkasokkal dolgozva nem változtathatott a kinézetén és a szagán sem. Ugyanazt a ruhát hordta, amit soha nem mosott ki, hiszen a szag a legfontosabb a farkasok életében, az azonosításban. 

Új feleség, új kutatóközpont

Az egyre híresebbé váló farkasszakértő 2011 nyarán újranősült. Dr. Isla Fishburn természetvédelmi biológussal együtt él saját kutatóközpontjában, ahol farkasokat nevel, velük él. Jelenleg Cornwallban, Truróban látogatható az általa létrehozott Wolf and Dog Development Centre. Ellis tapasztalatairól dokumentumfilmek – a The Wolfman, 2007-ben, a 8 részes Living with the Wolfman sorozat, a 2009-es Mr és Mrs Wolf, vagy a 2018-as Wolves Man Real Life – és öt könyv tanúskodik. Bár sokan a szakemberek közül is megkérdőjelezik Ellis munkásságát, ő tovább éli kettős életét. A Jodi Picoult által írt Magányos farkas című könyv nagyrészt az ő életén és tapasztalatain alapul, érdemes elolvasni. 

Ne legyen magányos farkas a világon

Ellis nemcsak saját farkasait gondozza, de folyamatosan járja a világot. Szakértőként segített a Yellowstone vadrezervátumától kezdve a farkasoktól rettegő lengyel állattenyésztőig rengeteg helyen. Azt szeretné elérni, hogy az emberek megértsék, nem kell tartaniuk ezektől az állatoktól. Annyira nem, hogy akár vissza is telepíthetnék őket Angliába, ahol az utolsó példányt a 17. században lőtték ki. Olyan kommunikációs szisztéma kidolgozásán fáradozik, ami lehetővé teszi ember és állat békés egymás mellett élését. Természetes, farkas- és környezetbarát módszerrel meg lehet akadályozni, hogy a farkasok lakott területre merészkedjenek. Ellis a mai napig azt tekinti legfontosabb küldetésének, hogy megváltoztassa az emberek farkasokról, második családjáról alkotott képét.

A farkasok is ugyanúgy csóválják a farkukat, mint a kutyák?A farkasok is ugyanúgy csóválják a farkukat, mint a kutyák?

A farkasok nem épp kezes bárányok, ezért az ember láttán nem szoktak farokcsóválásba kezdeni. De mi a helyzet akkor, amikor maguk között vannak?

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt
Donald Trump egy 13 éves fiút nevezett ki titkos ügynöknek a kongresszus előtt

Több mint másfél órás kongresszusi beszédében Trump beszélt Zelenszkijről, Grönlandról és egy külföldiek által megvásárolható aranykártyáról.

március 5., 08:36

  • világom
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány
Ferenc pápa talán már soha nem látogat haza, hiába várják – megszakadhat a pápai hagyomány

Egészségi állapota miatt félő, hogy elődeivel ellentétben a katolikus egyházfő nem látogatja meg pápaként a szülőhazáját.

március 4., 10:36

  • világom
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány
Földönkívülinek tűnik ez a hal: ritka ijesztő látvány

Egészen hátborzongató halat fogott egy orosz halász.

március 5., 05:46

  • világom
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta
Nem ért egyet Elon Muskkal az űrben rekedt asztronauta

A NASA űrhajósa vitatta Elon Musk elképzelését, ami rövid távon megpecsételné a Nemzetközi Űrállomás működését.

március 5., 14:36

  • világom
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól

A mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, de nem adták fel a reményt, hogy újabb túlélőkre bukkanjanak a romok alatt.

1 órája

  • világom
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük
Mától lehet kérni a belépési engedélyt Angliába, a magyaroknak ennyit kell fizetniük

Bő egy hónap múlva az uniós állampolgárok is csak beutazási engedéllyel mehetnek Angliába, már lehet igényelni a dokumentumot.

március 5., 10:35

  • világom
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon
Közeledik Alfred, milliókat fenyeget a trópusi ciklon

Ötven éve nem láttak arrafelé ciklont, az Alfred hurrikánerejű szelekkel és áradásokkal közelít Brisbane és környéke felé.

március 5., 09:36

  • világom
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet
Ez a 36 cég pusztítja el a Földet

Van olyan vállalat, amelyik még az országok rangsorában is a negyedik legnagyobb környezetszennyező lenne a világon.

március 5., 11:40

  • világom
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál
Ez lehet a Föld egyik legrégebbi népe: erre a kontinensre nem is gondolnál

Meglepő lehet a részeredmény a Föld legősibb népe címért való versenyben.

március 4., 19:00

  • világom
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett
Donald rágó után itt a Donald csoki is, de ezen Trump van a kacsa helyett

A rágó már régi ismerős, de most itt a csoki is, egy másik, régi ismerőssel.

március 4., 15:10

  • világom
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban
Háromnapos sztrájkot hirdettek az orvosok: pénteken tüntetést is tartanak Párizsban

Egyes orvosok harmadannyit keresnek, mint kollégáik, ezért az érintettek sztrájkot hirdettek.

március 6., 08:35

  • világom
Egy nem létező állattól retteg az egész ország
Egy nem létező állattól retteg az egész ország

Így formálják a legendák a köztudatot.

március 2., 11:40

  • világom
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb
Mesebeli táj vár a határtól pár órára: Svájcnak hinnéd, de annál sokkal jobb

Ha valaki ránéz erre a videóra, könnyen azt hiheti, hogy Svájc egy mesebeli táját látja.

március 2., 12:10

  • világom
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül
Az arany filléres bóvli ehhez az anyaghoz képest: egyetlen grammja több millió dollárba kerül

Egyetlen anyag létezik csak, amelynek egy grammja még ennél is drágább.

március 2., 11:10

  • világom
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük
Ezt az 10 várost ne válaszd úti célul: dögunalmasak, mindenki csalódik bennük

Minden utazás tartogat valami érdekességet, de ha nem akarsz csalódni, akkor ne ezekbe az európai városokba szervezz nyaralást.

március 6., 08:50

  • világom
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban
1200 embert telepítettek ki otthonaikból a hatóságok, egyre veszélyesebbek az erdőtüzek Japánban

A hatóságok szerint ennél nagyobb területen is kialakulhat még vészhelyzet.

március 4., 09:36

  • világom
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós
Ebben a városkában töltötte utolsó éveit Horthy Miklós

A Horthy-család Portugáliában az emigráns arisztokraták és kémek paradicsomaként ismert Estorilban telepedett le.

március 4., 08:50

  • világom
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?
Ez a Kennedy-fotó téged is meglep: felismered, kivel ráz kezet az elnök?

Miből lesz a cserebogár? Ezt a fotón látható Kennedy elnök sem tudhatta ezt akkor még.

március 5., 20:00

  • világom
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők
Mindennap 10 kiló ruhát öltenek magukra az extrém hideg szibériai településen élők

Ha hajlamos vagy azt hinni télen, hogy nálunk hideg van, nézd meg milyen az élete azoknak, akiknél a -50 Celsius-fok "normális".

március 5., 19:30

  • világom
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén
Rejtélyes jeleket észleltek a januári repülőgép-szerencsétlenség helyszínén

A pilóták különös riasztásokat kaptak a levegőben, pár kilométerre onnan, ahol korábban 67 ember halt meg egy légi balesetben.

március 4., 08:36

  • világom
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat
Rejtett bolygóra bukkantak: a Földön kívüli életről árulkodhat

Egy új, rejtett bolygót találtak a kutatók. Még vizsgálják, de lehet, hogy élhető.

március 3., 06:00

  • világom
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára
Kabinos felvonókat építenek a Himalájára

Nepálban a Himalájára több kabinos felvonót is építenek, amelyek a hegymászók paradicsomát a hétköznapi utazók számára is elérhetővé teszik.

március 3., 10:35

  • világom
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra
Így került Lenin a Spitzbergákra: szovjet szellemvárosban áll mai napig szobra

Nem csak Lenin szobra érdekes ebben a svalbardi városban.

március 2., 13:36

  • világom
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda
Történelmi holdra szállást hajtott végre egy magán űrszonda

Nem hiába kötött a NASA százmillió dolláros szerződést a magán űrkutató céggel: a holdra szállás sikeres volt.

március 3., 08:36

  • világom
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka
Kitiltották a magas sarkú cipőket erről a helyről – megvan az oka

Furcsa tábla tartja lázban az internetezőket: nem akárhonnan tiltották ki a magas sarkút.

március 2., 14:00

  • világom
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg
Ezért zöld a Szabadság-szobor: egyáltalán nem ilyen volt eredetileg

Zöldnek ismerjük az amerikai Szabadság-szobrot, azonban eredetileg más volt a színe.

március 3., 16:46

  • világom
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez
Te látod a képen a kiskutyát? Lenyűgöző illúzió csalogatja turisták ezreit ehhez a hegyhez

Egy nyaralási fotóval kezdődött. Most özönlenek ide a turisták, hogy lássák a csodálatos képződményt.

március 4., 08:20

  • világom
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad
Véget ért az égbolt egyik legnagyobb illúziója: a Mars újból a jó irányba halad

Gondoltad volna, hogy a bolygók néha irányt váltanak?

március 3., 20:00

  • világom
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla
Így versengett az NSZK és az NDK: futurisztikus, de mérgező épület tanúskodik róla

A nem véletlenül űrhajónak is becézett épületet az NSZK építette válaszul az NDK Köztársasági palotájára.

március 2., 15:10

  • világom
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson
Nézd meg, hol élnek az űrben rekedt asztronauták: egyikük körbe is vezet a Nemzetközi Űrállomáson

Raktár, mosdó, étkező, vezérlőközpont és edzőterem is van az ISS-en, ahol a két űrben rekedt asztronauta 2024 júniusa óta él.

március 2., 14:36

Érdekességek