Az Avar Kaganátus keleti csoportjai a Kr. u. 6. században jelentek meg a Kárpát-medencében. A mai Mongólia területéről, a belső-ázsiai sztyeppe vidékről indultak meg nyugat felé az avar törzsek. Az írásos és genetikai források tanúsága szerint vezetőik a Türk Birodalom felemelkedésével egy időben döntöttek arról, hogy új szállásterületet keresnek. Vándorlásuk során más, eurázsiai nomád népek is csatlakoztak hozzájuk.
A Kárpát-medencében ezt megelőzően a Gepida és Longobárd Királyság volt a meghatározó politikai erő, az avarok az ő kései utódaik mellé telepedtek le, és vették át az irányítást.

Belső-Ázsiából érkeztek az avarok Magyarország területére
Néhány évtizednyi, a Bizánci Birodalommal folytatott intenzív hadakozást követően fokozatosan álltak át a gazdálkodó életmódra. Egészen a 9. század elejéig uralták a térséget, amikor is Nagy Károly keleti hadjáratai vetettek véget hatalmuknak.

Istvánok harca a koronáért.
Tovább olvasomAz Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a lipcsei Max Planck Evolúciós Antropológiai Intézet kutatóinak vezetésével nemrég a Nature hasábjain jelent meg egy tanulmány, amely az avar kori társadalom rokonsági szerveződésének mintázatait tárta fel.
Több száz avar sírt vizsgáltak
A régészek négy, az Alföld területén található, avar kori temetkezési helyet vizsgáltak meg, Rákóczifalva, Kunpeszér, Kunszállás és Hajdúnánás mellett, s közel 400 avar származású genetikai mintát elemezve. A korábbi vizsgálatokkal ellentétben arra törekedtek, hogy az egykori temetők földje alatt nyugvó összes holttestből genetikai mintát vegyenek. A módszernek köszönhetően vizsgálni tudták egyrészt a közösségeken belüli, másrészt az egyes közösségek közötti rokonsági hálózatokat is.
A kutatást az Európai Kutatási Tanács által támogatott HistoGenes ERC Synergy Grant (No. 856453) projekt támogatta, a régészek mellett számos genetikus, biológiai antropológus, bioinformatikus, izotópkutató, kulturális antropológus vett benne részt.
„A genetikai, embertani és régészeti vizsgálatok azt mutatták, hogy a Duna-Tisza közi közösségek Belső-Ázsiából, a tiszántúli közösségek a kelet-európai, Fekete-tenger vidéki sztyeppékről érkezhettek. Ugyan származásukat tekintve nem voltak egységesek, mégis hasonló rokonsági szervezetben éltek, ami megfelel a történeti források és az eurázsiai sztyeppe népeire vonatkozó etnológiai kutatások nyomán kibontakozó képnek is” – foglalták össze a Nature magazinban a kutatók.

Nem csak a nadrágviselés miatt különös ez az ember.
Tovább olvasom
A kutatás azért is unikális a maga nemében, mert az avarokkal kapcsolatban korábban nem állt a tudósok rendelkezésére semmilyen forrás a társadalmi rendszerüket tekintve.
A régészeknek és genetikusoknak sikerült rekonstruálniuk az egykor Magyarország területén élő avarok családszerkezetét. Az eredmények igazán különlegesek.
A genetikai vizsgálatok az eltemetett személyek között számos első-, másod-, és harmadfokú rokoni kapcsolatot állapítottak meg, ami hatalmas családfák rekonstruálását tette lehetővé. A legnagyobb vizsgált lelőhelyen, a Szolnok közelében feltárt rákóczifalvi temető közösségében több mint 200 férfi, nő és gyerek köthető családfákhoz, 9 generáció mélységben számoltak be róla.
Jelenleg ez, a Szolnok melletti egykori avar családfa a legnagyobb ismert rokoni hálózat a világon, melyet régészeti módszerekkel sikerült megalkotni.

Többnejű és többférjű avarok éltek itt egykor
Mind a négy, vizsgált temető népessége hasonló elvek alapján szerveződött. A genetikai minták vizsgálatát követően egy olyan patrilineáris rendszer bontakozott ki, amelyben a patrilokalitás és a női exogámia volt a norma. A férfiak a házasság után is a közösségben maradtak, azonban a nők mindig más helyről érkeztek a családba. A közösségek egy-egy fő apai leszármazási vonal köré rendeződtek. A tárgyi leletek alapján látszik az is, hogy igazán fontos lehetett a közösség alapítóinak és az alapítók egyenesági férfi leszármazottainak a szerepe a családokon belül. A veretes övek, lószerszámok, olykor teljes, sírba helyezett lovak ezeknek a férfiaknak a temetkezéseihez tartoztak. Ők lehettek egykor a családfők és a települések vezetői.

Azt sem tudják, kik temetkeztek ott, a sír tartalma pedig valóságos rejtvény a régészek számára.
Tovább olvasomNői közösségszervezők társadalma volt az avaroké
A közösségek közötti rokoni hálózatok a leletek szerint elsősorban a nőkön keresztül szövődtek, ezt a távoli rokoni kapcsolatokat feltérképező genetikai vizsgálatok is megerősítették.

Ha megvesztegette volna az udvari festőt, sosem hitték volna róla azt, hogy csúnya...
Tovább olvasomSzámos esetben előfordult, hogy egy férfinak vagy nőnek több, akár négy partnertől is született gyermeke. Ez jelenthetett a házastárs korai halála miatti újraházasodást, de többnejűséget is.
„Az egyedi példák értelmezéséhez a halálozási kor és a régészeti leletek vizsgálatával jutunk közelebb”- áll az összefoglalóban.

A levirátus jellemezte az avar házasságokat
Több partner esetén az apák általában egymásnak közeli, férfiági rokonai voltak. Ez ahhoz hasonló családon belüli mintát mutat, mint később, Géza fejedelem idejében. Az ő halálát követően özvegye, Sarolt végül nem ment ismét férjhez Koppányhoz: a történet folytatása mindenki számára ismert, az akkori folyamatok akasztották meg végül ezt a szokást a Kárpát-medencében.
Az avarok esetében a férj korai halála után annak testvére, féltestvére, másik feleségétől született fia vagy unokaöccse lett az özvegy új partnere és későbbi gyermekei apja a genetika minták tanúsága szerint. Ez szolgálta a család társadalmi és gazdasági helyzetének stabilizálását.

Érdekes módon a kiterjedt rokonsági rendszerek ellenére e közösségekben egyáltalán nem fordult elő vérfertőzés. Úgy tűnik, az avarok több generáción át szigorúan számon tartották a rokonsági kapcsolataikat. A vérrokonok közötti házasodás tabunak számított.
A lányok 16-19 éves korukig maradhattak hajadonok, ezután költöztek el új otthonukba. A halálozási kor alapján a legfiatalabb anyák 18-22 évesek voltak.
A feltárt társadalmi rendszer egyik legfontosabb tanulságaként a tanulmány szerzői hangsúlyozzák, hogy az avar közösségek annak ellenére is megőrizték sztyeppei típusú társadalmi berendezkedésüket, hogy életmódjuk az évszázadok során teljesen átalakult. Ahogy a kaganátus intézménye és a politikai elit szerveződése, úgy a társadalom alsóbb rétegeinek rokonsági kapcsolatai is megőrizték a sztyeppei szokásokat.
Ha arról is olvasnál, mi lett a sorsa több ezer misztikus temetkezési helynek hazánk területén, ide kattints!
Különböző népek hajdanán 40 000 halomsírt építettek a mai Magyarország területén, bennük ékszerekkel és akár lovakkal is.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés