A nyáron gyakran zsúfolt horvátországi autópályákon lerobbanó autósoknak extra veszéllyel érdemes számolniuk. Elszaporodtak ugyanis az illegálisan működő autómentők, másként „sztrádahiénák”. Jellemzően az autópályák legforgalmasabb szakaszain, különösen Lika és Maslenica között tűnnek fel.
Csúnya átveréssel próbálkoznak a horvát autópályákon
A Balk.hu információi szerint ezek az önjelölt szolgáltatók állandó mozgásban vannak, keresve azokat az autósokat, akik műszaki hibával küzdenek. Miután megtalálják az áldozatukat, gyorsan cselekszenek: hivatalos autómentőknek adják ki magukat, és gyakran azt állítják, hogy a rendőrök küldték őket, mert látták a kamerákon az elromlott járművet, amelyet ezért sürgősen el kell távolítani az autópályáról.
Ezt a történetet különösen a külföldieknek tudják könnyen beadni, akik nem ismerik a helyi szabályokat és előírásokat. Ilyen helyzetekben az autósok gyakran pánikba esnek, és beleegyeznek a szállításba, csak hogy biztonságban lehessenek.
A csalók aztán akár több ezer eurót is elkérhetnek a szolgáltatásukért, ami sokszorosa a legálisan működő autómentők által felszámított díjaknak. Egy dokumentált esetben a szállítás és javítás ára 1700 euró volt, ám az autó másnapra ismét elromlott.
Az egyre inkább elszaporodó hiénák – akikből állítólag akár harminc, más forrás szerint hatvan is lehet – nemcsak a turistákat károsítják meg, hanem a legálisan működő autómentőket is, amelyekre szigorú szabályok vonatkoznak, és szerződést kell kötniük a biztosítótársaságokkal, amelyek szükség esetén értesítik őket.
Így kerülhetjük el, hogy átverjenek
A horvát hatóságok fokozottan figyelik az illegális autómentők tevékenységét. Az alábbi lépésekkel mi is tehetünk ellen, hogy a sztrádahiénák csapdájába essünk:
- Fontos az előzetes tájékozódás. Mindig legyen kéznél a legális autómentők elérhetősége és kérjünk előzetes tájékoztatást a biztosítótársaságuktól, hogy mely szolgáltatók jogosultak az elromlott járművek szállítására.
- Minden szolgáltatásról kérjünk számlát, és ellenőrizzük a kiérkező autómentők hivatalos engedélyeit.
- Ha meghibásodik az autó, közvetlenül vegyük fel a kapcsolatot biztosítótársasággal, és várjuk meg a hivatalos szolgáltatót. Őket jellemzően a biztosító küldi ki.
- Érdemes figyelni a részletekre: az illegális szolgáltatók gyakran nem rendelkeznek megfelelő felszerelésekkel vagy járművekkel.
Gyanús lehet az is, ha az autómentők már azelőtt kiérkeznek, hogy bárkit értesítettünk volna arról, hogy bajba kerültünk. A rendőrséghez is nyugodtan fordulhatunk, mert figyelemmel kísérik az ilyen eseteket. Az illegális autómentők sajnos nem csak Horvátországban jelentenek problémát. Az utóbbi hetekben több európai országban, például Szlovéniában is tapasztaltak hasonló eseteket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés