Suni Williams és Butch Wilmore június 5-én indult el floridai Kennedy Űrközpontból, hogy végrehajtsák a Boeing által fejlesztett Starliner űrhajó első emberes tesztrepülését az ISS-re. A felszállást korábban kétszer is el kellett halasztani, majd amikor végre sikerült, az űrállomás felé haladva héliumszivárgást észleltek, és a manőverezést segítő 28 hajtómű közül öt elromlott.
Azóta a két asztronauta az űrállomás „foglya”. Veszélyben szerencsére nincsenek, hiszen az űrhajó rendelkezik elegendő üzemanyaggal a visszatéréshez, és élelmiszerük is van elég az űrállomáson. Az mindenesetre nem túl bíztató jel, hogy a hazatérést már kétszer el kellett halasztani. Először június 18-ra, majd 26-ra tolták el az indulást, ám ez utóbbi sem valósulhatott meg. Új dátumot most már nem tűztek ki, így
az eredetileg 8 naposra tervezett küldetés határozatlan időre elhúzódik.
A két asztronauta sorsa teljesen bizonytalan
Egyelőre teljesen bizonytalan, hogy az űrhajósoknak mennyi időre lesz szükségük a hibák kijavításához. A NASA szerint ugyanakkor aggodalomra nincs ok. Amikor végül sikerül majd megoldani a problémákat, az űrkapszula a Nemzetközi Űrállomásról történő leválás után mintegy hat órával ér majd földet valószínűleg Új-Mexikó, Utah vagy Arizona állam sivatagi területén.
A Boeing projektje már a kezdetektől nem alakult túl jól, és a visszatérés körüli akadályok sem tesznek valószínűleg sokat a cég jó híréért. Eredetileg 2017-re ígérte a vállalat az első emberes utat, ráadásul a fejlesztés dollármilliárdokkal több pénzbe került az eredeti tervekhez képest.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés