Jobb, ha ezt a zöldséget héjastól eszed

GettyImages-1487186208 (2)
Olvasási idő kb. 3 perc

Bár egész évben van lehetőségünk arra, hogy friss uborkát együnk, ennek a zöldségnek valójában nyáron van a szezonja. Az uborka egy igen ízletes csemege, ami a nagy melegben magas víztartalmának köszönhetően még a folyadékpótlást is segíti. Fogyasztását illetően azonban megoszlanak a vélemények.

Van, aki héjastól, és van, aki inkább héj nélkül teszi a tányérjára. A legfrissebb kutatások szerint bárhogy fogyasztjuk is el az uborkát, jól járunk, ám azok, akik nem hámozzák meg a zöldséget, több értékes tápanyaghoz juthatnak. Nézzük, milyen érvek szólnak az uborkahéj fogyasztása mellett.

Emiatt hámozzák meg sokan a zöldséget

Sokan azért hámozzák meg az uborkát, mert attól tartanak, hogy a héjában lévő növényvédőszer-maradékok megbetegíthetik őket. Azoknak, akik ezt gondolják, részben igazuk van, ugyanis egy 2020-as laboratóriumi vizsgálat a Spanyolországból és Hollandiából származó uborkák felében peszticideket mutatott ki.

A zöldségben mért növényvédőszerek mennyisége azonban jóval a megengedett szint alatt volt. 

Egyéni ízlés kérdése, hogy lehámozzuk-e a zöldség héját vagy sem
Egyéni ízlés kérdése, hogy lehámozzuk-e a zöldség héját vagy semurbazon / Getty Images Hungary

Vannak azonban olyanok is, akiknek semmiféle aggályuk nincs azzal kapcsolatban, hogy az uborka héja jelent-e valamiféle kockázatot az egészségükre. Egyszerűen csak azért nem eszik meg, mert az uborka héját túl keménynek vagy az ízét túl keserűnek találják. 

Ha ez utóbbi jelent csak problémát, akkor elegendő, ha levágjuk az uborka végét, ugyanis valójában a legtöbb keserűanyag a zöldség végeiben halmozódik fel.

Ezért jobb, ha héjastól esszük az uborkát

Az egyéni ízlésen túl vannak érvek, amelyek amellett szólnak, hogy nem kell feltétlenül meghámozni e zöldséget, mert a többi tökfélével ellentétben értékes tápanyagokat, egyebek között több vitamint és ásványi anyagot, valamint rostot is tartalmaz. A héjában sok kálium, kalcium, nátrium, foszfor, vas, A-, B- és C-vitamin van, emellett az uborka nagyon jó antioxidáns és kiváló lúgosító is – mindezzel hozzájárul az egészséges emésztéshez. 

Ha nem távolítjuk el az uborka héját, fogyasztás előtt mossuk meg alaposan
Ha nem távolítjuk el az uborka héját, fogyasztás előtt mossuk meg alaposanpicture alliance / Getty Images Hungary

A tápértéket tekintve sokkal jobb, ha az uborkát a héjával együtt fogyasztjuk.

Az uborkahéj íze igazán finom, kellemesen édeskés, ám ennél előnyösebb tulajdonsága, hogy eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből, serkenti a nyálkiválasztást, elűzi a szomjúságot, tisztítja a beleket és ápolja a bőrt. 

Abban az esetben, ha héjastól fogyasztjuk az uborkát, lehetőleg bio uborkát válasszunk. Ha erre nincs lehetőségünk, mindenképpen mossuk meg evés előtt, hogy eltávolítsuk róla a rajta lévő növényvédőszer- és talajmaradványokat, a szervezetre káros baktériumokat és egyéb szennyeződéseket.

Kompromisszumos megoldás lehet, ha nem hámozzuk meg az uborkát teljes egészében, hanem csak vékonyan eltávolítjuk a héját, vagy néhány héjcsíkot hagyunk rajta. 

A görögdinnyének, azon túl, hogy kiváló nyári csemege, számos előnye van. Kattints, és tudd meg, milyen előnyökken jár, ha minden nap fogyasztod ezt a gyümölcsöt.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek