Ha így eszel csípőset, az agyad lesz hálás érte

GettyImages-544826696

Azt hihetnénk, valami új információ derült ki a paprikával kapcsolatban, azonban most egy egészen más, intenzív ízvilágú növényt mutatunk be. Talán te is kóstoltad már.

Egy filmcím tette legendássá az ázsiai ízvilág különleges növényét: a vízitorma egészségügyi hatásai olyan jelentősek, hogy rendszeresen hamisítják is. Ha hozzájutunk belőle az eredetihez, nem fogunk csalódni – nemcsak a szánk borul lángba, de az elménk is szárnyalni fog.

Nem csak hatásos, értékes is

A káposztafélék családjába tartozó vaszabit japán tormaként és vízitormaként is ismerjük. A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető növénye egykoron a patakpartokon nőtt, erős és intenzív ízével védekezett a legelésző állatok ellen. Manapság a gyökerét fogyasztjuk, akárcsak a tormának. Általában a szusizókban találkozunk vele, pasztaként elkészítve szolgál a különféle ízű tekercsek ízének felerősítésére. 

Az agyat stimuláló vaszabi gyökere nagyon csípős, de íze csak rövid ideig érezhető igazán
Az agyat stimuláló vaszabi gyökere nagyon csípős, de íze csak rövid ideig érezhető igazánbehindlens / Getty Images Hungary

Így illik enni a vaszabit

A szusifogyasztás etikettje talán furcsának tűnhet, nemcsak az apró falatokat esszük ugyanis, hanem mellé szójaszószt, vasabit, illetve a falatok között az ízek semlegesítésére pácolt gyömbért is fogyasztunk. A vaszabit egyes szokások szerint belekeverhetjük eleve a szójaszószba, de tehetjük közvetlenül a szusira is. Azzal viszont számoljunk, hogy a legtöbb helyen a zöld krém legfeljebb nyomokban tartalmazza a tormát, a vaszabihamisítás világméretű iparág

Ne várjunk tehát attól csodát, ha rendszeresen esszük a szusi mellé a csípős krémet is, mert az sokszor egyszerűen nem a szabi-vaszabi növényből, azaz a japán tormából készül.

A vaszabipasztát hagyományosan egy cápabőrből készült reszelő segítségével állítják elő a növény föld alatti gyökeréből. A lereszelt kupacot pár perc pihentetést követően gyúrni kezdik. A műveletnek gyorsnak kell lennie, ugyanis az oxidációnak köszönhetően alig 20 perccel később elveszíti ízét – éppen ezért a minőségi vaszabi mindig frissen készül. 

Reszelést követően készül belőlük a paszta
Reszelést követően készül belőlük a pasztad3_plus D.Naruse Japan / Getty Images Hungary

Kulináris hatásai mellett gyógyító tulajdonságait is régóta ismerik. A legfrissebb kutatási eredmények szerint a hagyományos vaszabi képes egyes kognitív funkciókat is javítani a 60 év felettieknél. 

Egyszerű és finom módszere az agy karbantartásának

A japán torma ugyanis egy olyan bioaktív vegyületet, 6-MSITC-et tartalmaz, melyről már jó ideje ismert, hogy gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásokkal bír. 

A korábbi tanulmányok azt sugallták, hogy az antioxidánsok és a gyulladáscsökkentők fontos szerepet játszanak az idősebb felnőttek kognitív egészségének megőrzésében

– írják tanulmányukban a kutatók. A szakemberek 12 héten át vizsgáltak 60 év felettieket, akiket tudtukon kívül, véletlenszerűen osztottak két csoportra. Az egyik csoport tagjai minden nap vaszabitablettát szedtek, a többiek placebót. A kísérletek során vizsgálták a munkamemóriájukat, az epizodikus memóriájukat, és a vaszabit szedők mindkét esetben jobban teljesítettek. Az érvelést, a figyelmet és az adatok feldolgozási sebességét tekintve azonban nem találtak eltérést a két csoport tagjai között. A kutatók szerint ez arra utal, hogy a vaszabi bioaktív vegyületei szelektíven ugyan, de képesek a kognitív képességeket javítani. 

A továbbiakban részletesebb vizsgálatok következnek, hogy kiderüljön, pontosan mit tesz az aggyal a vaszabi fogyasztása. Mérni tervezik a konkrét, antioxidánsok által csökkenő gyulladási folyamatokat, hogy kiderüljön, pontosan mi történik az agyban a csípős étel fogyasztása során

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek