Az egyik legmegosztóbb zöldségünk cukorbetegség és rák ellen is védhet, de allergiát is okozhat

GettyImages-453764412
Olvasási idő kb. 3 perc

Nincs sok olyan megosztó zöldség, mint a sóska: van, aki odavan érte, míg mások hátán feláll tőle a szőr, ez azonban nem változtat jó hatásain.

Aki az utóbbi csoportba tartozik, annak ugyanakkor komoly szüksége lehet arra, hogy meggyőzzük: adjon egy esélyt a sóskának. Ez a zöld, leveles zöldség jellegzetes, savanykás ízt ad főzelékben, levesben, szószokban, de főzetként meg is ihatjuk levét, hogy így aknázzuk ki pozitív hatásait.

Ennyi fajtája van a sóskának

A régóta, sok földrészen használt zöldséget a kezdetektől alkalmazzák azzal a céllal, hogy gyógyítsanak vele: a gyulladáscsökkenő hatás mellett a szájban keletkező sebek gyógyítására, valamint a az emésztés egészségnek fokozására alkalmazták.

Bár könnyen hihetnéd, hogy egyetlen variációja van, a valóságban többféle sóska létezik: a kerti vagy francia sóska mellett a mezei sóska és az angolsóska is fogyasztható.

Hazánkban a legtöbben a mezei sóskát ismerik és eszik.

A sóska nem csak mártásként jó
A sóska nem csak mártásként jóMychkoAlezander / Getty Images Hungary

A zöldség kalóriatartalma alacsony, 13 dkg mindösszesen 29 kcal-t tartalmaz, cserébe tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal. Legkiemelkedőbb a C-vitamin-tartalma – egy ekkora adag a napi ajánlott bevitel 70 százalékának fedezésére képes. Vas- és magnéziumtartalma is jelentős, az emésztésre pedig a benne található sok rost miatt tud jótékonyan hatni.

Jó hatásaiért is ehetjük

Antioxidánsok forrásaként fenolsavak, flavonoidok, triterpének, karotinoidok, antrakinonok, naftalinok és stilbenoidok kitűnő forrása a sóska: ezen tulajdonsága számos krónikus betegség, többek között a kettes típusú diabétesz, a szívbetegség és a rák megelőzésére is alkalmassá teheti.

Laboratóriumi kísérletek közt már azzal is szembesültek a kutatók, hogy egyes ráksejtekkel képes végezni egy sóskafajta: mellrák-, méhnyakrák- és bőrráksejteket tudott elpusztítani.

A zöldségre érdemes szíved barátjaként gondolnod: állatkísérletekben már sikerült bebizonyítani róla, hogy képes tágítani az ereket, ezzel csökkentve a vérnyomást, illetve a vérrögösödés megelőzésében is jól szerepelt. Ezeket a tulajdonságokat emberekben még nem sikerült alátámasztani, de így is megéri, hogy adj egy esélyt a sóskának!

Kertedben is megteremhet
Kertedben is megteremhetalicjane / Getty Images Hungary

Allergiás is lehetsz rá!

Jó tudni ugyanakkor azt is, hogy élnek olyan emberek, akik allergiásak a sóskára: ha a rebarbarára vagy a hajdinára volt már allergiás reakciód, lehetséges, hogy a sóska sem neked való. Fontos az is, hogy a zöldség nagy mennyiségben tartalmaz a kalcium felszívódását gátló oxalátot, 

ennek az anyagnak a felhalmozódása és kalciummal való összekapcsolódása pedig vesekövességhez is vezethet.

Ez ugyanakkor kis rizikót jelent: az oxalát hatása ellen ne a sóska elhagyásával, hanem sószegény étrenddel, sok víz fogyasztásával és magas kalciumbevitellel küzdj. Fogyaszd bátran a sóskát és a belőle készült ételeket, bár van egy dolog, amire a tudomány szerint nem lesz megfelelő ez a zöldség: méregtelenítő hatást tulajdonítanak neki, de erről nincsen szó.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek