Megmentheti az életedet a telefonod egyik funkciója, be sem kell kapcsolnod

Suhajda Zoltán
GettyImages-681906621
Olvasási idő kb. 6 perc

Az újabb iPhone telefonok képesek érzékelni, ha valaki autóbalesetet szenved, és automatikusan értesítik a segélyszolgálatokat. De van még más mobilos funkció is, ami baj esetén életet menthet.

Az okostelefonok adatgyűjtő és helymeghatározó funkciói sokak számára aggasztóak lehetnek, de van az a helyzet, amikor az ember átértékeli a véleményét. Például egy váratlan autóbaleset, ami után nem tudja tárcsázni a segélyhívót. Ilyenkor előfordulhat, hogy a megmentője a telefonja lesz, amely automatikusan riasztotta a segítséget – legalábbis akkor, ha iPhone-ja van.

Érzékelik a súlyos autóbalesetet az iPhone-ok

Miközben alkalmazások tucatjait telepítjük a mobilra, és doomscrollozunk a közösségi oldalakon, az Apple újabb mobiljaiban megbújik egy diszkrét, de annál fontosabb funkció, amelyről sokan nem is tudnak: az ütközésérzékelés, vagyis a Crash Detection az iPhone 14-es modellje óta elérhető. Lényege, hogy a telefonban lévő szenzorok – gyorsulásmérő, giroszkóp, barométer, mikrofon – képesek érzékelni, ha valaki súlyos autóbalesetet szenved, és a mobil értesíti a sürgősségi segélyszolgálatokat. 

Életet menthet az iPhone telefonok ütközésérzékelő funkciója
Életet menthet az iPhone telefonok ütközésérzékelő funkciójaBloomberg / Getty Images Hungary

Baj esetén megjelenít egy riasztást, majd automatikusan vészhívást indít 10 másodpercen belül, ha a készülék tulajdonosa nem szakítja meg a folyamatot. Amennyiben nem reagál, a telefon lejátssza a Siri digitális asszisztens által diktált hangüzenetet, tájékoztatja a segélyszolgálatot arról, hogy baleset történt, és megadja a helyszín koordinátáit – akkor is, ha a helymeghatározás nincs engedélyezve. 

Alapból be van kapcsolva a telefonod életmentő funkciója

Hol lehet ezt bekapcsolni? – adódik a fontos kérdés, de az a helyzet, hogy az ütközésészlelés alapértelmezés szerint aktív. Ha ki szeretnéd kapcsolni, akkor menj a Beállítások > Vészhelyzet – SOS menübe, majd állítsd át a Hívás súlyos ütközés esetén funkciót (angol nyelvű menüben: Settings > Emergency SOS, aztán Call After Severe Crash). 

Miután pár éve megjelent a mobilokban az üzemmód, számos téves riasztásról lehetett olvasni, főleg olyan dinamikus mozgások esetében, mint a síelés vagy a hullámvasút, a felhasználók pedig nem vették észre, hogy a telefon riasztotta a segélyszolgálatokat. A kezdeti problémák miatt voltak, akik kikapcsolták az ütközésérzékelést, de ez nem biztos, hogy jó ötlet. Már csak azért sem, mert sok esetben meg jól működött a funkció. Emellett az Apple állítólag folyamatosan egyeztet a segélyhívó szolgálatokkal, hogy csiszolja a technológiát. 

„Olyan ritkák a téves riasztások, hogy nem jelentenek problémát. Sokkal fontosabb, hogy legyen ilyen szolgáltatás, ha egyszer tényleg szükség van rá” – mondta a HuffPostnak Antonio Chavez Jr. tűzoltóparancsnok, és ezzel más, sürgősségi mentésben közreműködő is egyetértett.

Azt hangsúlyozták, hogy egy-két téves hívás helyett nagyobb probléma lenne, ha kimaradna egy igazi baleset. Mert egy súlyos szerencsétlenség esetén hatalmas előny, hogy a telefon azonnal képes helyettünk segítséget kérni, a lehető leggyorsabb ellátás pedig élet-halál kérdése lehet. 

Így működik az ütközésérzékelő Magyarországon

Itthon is működik az ütközésérzékelés, némi problémát az okozhat, hogy Siri nem tud magyarul. Egy évvel ezelőtt a 24.hu járt utána, hogyan néz ki itthon a funkció a gyakorlatban.

Az Egységes Segélyhívó Rendszer nem képes megkülönböztetni az iPhone által indított segítségkérést a többitől, mivel mindkettő hagyományos hívásként érkezik a központba. De ha az operátor nem tudja visszahívni a bejelentőt, az esetet akkor is továbbítják a készenléti szerveknek, ahol megpróbálnak minél több információt begyűjteni, és a körülményeket mérlegelve döntenek az intézkedésről. 

A baleset esetén automatikus segélyhívás segíthet megtalálni a sérültet
A baleset esetén automatikus segélyhívás segíthet megtalálni a sérültetVarga György / MTI

A katasztrófavédelem minden esetben segélyhívásként kezeli a jelzést, amennyiben okoseszközről érkezik, és a bejelentővel nem sikerül felvenni a kapcsolatot. Az ütközésészlelő által indított automata hívás egyébként önmagában is értékes információt nyújthat, mivel a 112-es segélyhívó mögött álló rendszer akár ötméteres pontossággal is képes jelezni a hívás helyét. 

Töltsd ki az egészségügyi adataidat

Van az iPhone-ban egy másik hasznos funkció, ami baj esetén jól jöhet: ez az Egészségügyi azonosító (Medical ID), ami az Egészség nevű alkalmazásban található. Ha kitöltöd, az adatlapod tartalmazni fogja a fényképedet, a pontos nevedet, születési idődet, gyógyszerekre, allergiára és betegségekre vonatkozó információkat, valamint a vészhelyzetben értesítendő kontaktokat. 

Ha engedélyezed, akkor az adatok a telefon lezárt állapotában is megtekinthetők, így baj esetén azok is láthatják, akik a segítségedre sietnek – végül is ez a lényege. A funkciót ugyanúgy lehet előcsalogatni az iPhone-ból, ahogy a vészhívást is: zárolt képernyőnél tartsd benyomva egyszerre az oldalsó bekapcsológombot és valamelyik hangerőgombot. 

Ha valamiért a segélyhívót tárcsázod, a hívás után a telefon felajánlja, hogy értesíti a vészhelyzeti kontaktokat, üzenetet küld nekik, amelyből megtudják, hogy segítségre szorulsz, és megkapják az aktuális helyzetedet is. 

Segélyhívás térerő nélkül, műholdas kapcsolaton keresztül

De ezekkel még nem értek véget a telefonos életmentő szolgáltatások: a 14-es vagy újabb iPhone-ok segélykérő funkciója olyan helyen is működik, ahol nincs mobil- vagy wifi-lefedettség.

Ha nincs telefonálásra lehetőség, akkor műholdas üzenetküldéssel értesíti a segélyhívó központot – de csak azokban az országokban, ahol elérhető az Apple szolgáltatása. 

Sajnos Magyarország nem tartozik ezek közé, miközben már egész sok európai országban működik, a többi között az Egyesült Királyságban, Németországban és Ausztriában. Ez a funkció is életmentő lehet, ha valaki térerő nélküli, elhagyatott vidéken vagy túrázás közben szenved balesetet. Közben az is kérdéses, meddig marad ingyenes a műholdas segítségkérés, mert az Apple úgy vezette be, hogy idővel fizetős lesz az extra funkció, de hogy erre pontosan mikor kerül sor és mennyiért, az egyelőre nem derült ki.  

Az életmentő szolgáltatások mellett vannak olyan funkciók is a telefonon, amelyeket nem érdemes bekapcsolni. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek