Köztudott, hogy a testmozgásnak rengeteg egészségügyi előnye van – különösen a szív- és érrendszer vonatkozásában. Az viszont már kevésbé, hogy egészen fiatalon érdemes elkezdeni, hogy kevésbé fenyegessen a krónikus betegségek kockázata. A Göteborgi Egyetem kutatói most a rákkal kapcsolatban tettek érdekes felfedezést. Kimutatták, hogy a tinédzserkori kardiorespiratorikus fittség megelőző szerepet játszhat a rák kialakulásában.
Ennyit számít a fittség a rák megelőzésében
A kardiorespiratorikus fittség annak a jelölésére szolgál, hogy a szív és a légzőrendszer mennyire tud hatékonyan működni, hogy oxigénnel lássa el az izmokat a fizikai aktivitás során.
Ez az általános fizikai egészség egyik kulcsfontosságú eleme, amit aerob gyakorlatokon, például futáson, kerékpározáson és úszáson keresztül lehet fejleszteni.
A több évtizedet felölelő tanulmány során a kutatók egy több mint egymillió svéd férfiból álló csoport adatait elemezve állapították meg, hogy a kardiorespiratorikus fittség a rák megelőzésében is szerephez juthat.
Az elemzés azt mutatta, hogy azoknál, akik 18 éves korukban kiemelkedő edzettségi állapotban voltak, a későbbi években jelentősen csökkent a nyelőcső-, a gyomor-, a hasnyálmirigy-, a máj-, a vastagbél-, a vese- és a tüdőrák kockázata.
A hatás a gasztrointesztinális traktus vonatkozásában érvényesült a legjobban,
közel 40 százalékkal csökkentve a nyelőcső- és a májrák kockázatát, de mintegy 20 százalékkal csökkentette a gyomor- és vastagbélrák jelentkezésének esélyét is.
„Úgy tűnik, hogy a megfelelő edzettségi szint csökkentheti számos ráktípus kockázatát, illetve felkészítheti a kezelésre a már kialakult rákbetegségben szenvedőket” – mondta el Aron Onerup, a Göteborgi Egyetem kutatója, a British Journal of Sports Medicine című tudományos folyóiratban publikált tanulmány egyik szerzője.
Érdekes módon a kutatásból az is kiderült, hogy a magasabb edzettségi szinttel rendelkező férfiaknál nagyobb arányban diagnosztizálták prosztata- és bőrrákot. Erre az lehet a magyarázat, hogy ők proaktívabbak az egészségükkel kapcsolatban, vagyis gyakrabban vesznek részt olyan szűrővizsgálatokon, amelyek lehetővé teszik a betegségek korai felismerését.
A tüdőrák csökkent kockázata pedig valószínűleg egész egyszerűen azzal magyarázható, hogy a fizikailag aktív fiatalokra kevésbé jellemző a dohányzás.
Nem csak fiatalon kell edzeni
A kutatók szerint az eredményt nem szabad úgy értelmezni, hogy a fizikai aktivitásra csak fiatalon kell törekedni, mivel annak a későbbi életszakaszokban is hasonló jelentősége lehet. „Ahhoz, hogy az előnyök hosszú távon érvényesüljenek, elkötelezettnek kell maradni az edzés mellett, ameddig csak az ember mozogni tud” – vontak konklúziót a szakemberek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés