A sportok közül sem mindegy azonban, hogy mit űz a beteg. Nemrégiben kiderült, hogy az ütős labdajátékok – különösen az asztalitenisz – csökkentik a sclerosis multiplex (SM) és a Parkinson-kór tüneteit. Mindkettő gyógyíthatatlan betegség, hiszen létfontosságú idegeket érint, azonban a pingpong javítja azokat a funkciókat, amelyeket mindkét degeneratív betegség sújt.
Ez a sport az agyat is megmozgatja
Mind a Parkinson-kór, mind pedig a sclerosis multiplex az állapot súlyosbodásával fokozott izomgyengeséghez, majd izommerevséghez vezet, a beteg idővel teljesen elveszti uralmát az izmai felett.
Az asztalitenisz azonban javítja a szem és a kéz együttes, összehangolt koordinációját, valamint az izomerőt.
Dr. Antonio Barbera, akit 2016-ban diagnosztizáltak SM-mel, évekig pingpongozott, miközben klinikai vizsgálatot folytatott annak érdekében, hogy bebizonyítsa, a sport előnyösen hat a betegség megelőzésére. Az orvos végül arra a megállapításra jutott, hogy az asztalitenisz képes forradalmasítani az SM-terápiát.
Mint mondta, a pingpong titka nem más, mint az, hogy a játék gyorsasága miatt sokkal nagyobb kihívást jelent az agyunknak, mint bármely más tevékenység.
Ebben a sportban nem csak a szemünknek, a kezünknek és a lábunknak kell szinkronban lennie, hanem fél másodpercnél is rövidebb idő alatt kell feldolgoznunk az információkat, hogy az ütővel reagálni tudjunk a labda mozgására. Ezáltal a sport javíthatja az SM-ben vagy Parkinson-kórban szenvedők mobilitását, egyensúlyát, rugalmasságát és erejét.
Egy másik tanulmány mindezt megerősítette azáltal, hogy a szakemberek igazolták: a Parkinson-kórban szenvedők jelentős javulást tapasztaltak a beszédben, az írásban és a járásban öt hónapos rendszeres pingpongozás után.
A kétségbeesés ellenszere is ez a sport
A fizikai állapotjavulás mellett a pingpongnak egyéb élettani előnyei is vannak, ugyanis a sport által megélt sikerélményeknek köszönhetően a mentális egészségre is jó hatással van. Ez pedig különösen fontos szempont a neurodegeneratív betegségben szenvedők esetében, miután az érintettek a remegéssel és a mozgáskorlátozottsággal járó tünetek következtében gyakran elvesztik optimizmusukat, gyakori náluk a depresszió, az öngyilkosságra való hajlam, az elszigeteltség és a zavartság is.
Azok a Parkinson-kóros betegek, akik megtapasztalták a pingpong előnyét, gyakran a kétségbeesés ellenszereként emlegetik a sportot.
Lassítja a Parkinson-kór súlyosbodását
A neurológusok tapasztalataira alapozva egyértelműen kijelenthető, hogy a pingpong képes arra, hogy Parkinson-kór vagy sclerosis multiplex esetén lassítsa a betegség súlyosbodását, olyan módon, ahogy arra a gyógyszeres kezelés önmagában nem képes.
Az asztaliteniszre valóban igaz, hogy egyaránt segíti a fizikai, a kognitív és a szociális jóllétet is, hiszen javítja a figyelmet, a mozgást, a hangulatot és a társas kapcsolatokat is azoknál, akik szeretnék megelőzni a betegség előrehaladását, amely igen sok 60 évesnél idősebb embert érint, közülük is sokkal inkább a férfiak körében gyakori.
A vizsgálatok kimutatták, hogy amikor egy Parkinson-kórban szenvedő pingpongozik, az agy tervezésért és problémamegoldásért felelős részei aktiválódnak. Ennek felismerése azért nagyon fontos, mert a betegség általában épp ezeket a funkciókat befolyásolja.
A kihagyott reggeli sétától kezdve a lefekvés előtti harapnivalókig sok minden hatással lehet arra, hogy kinél mekkora kockázatot jelent a demencia. Ha szeretnéd tudni, hogyan kerülheted el a szellemi leépülést, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés