A magnéziumkiegészítők aszpartát, citrát, laktát, klorid, oxid, szulfát, treonát, malát és glicinát formában kaphatók. De vajon melyik mire jó, és előfordulhat-e, hogy túladagoljuk, valamint kölcsönhatásba léphet-e az általunk szedett gyógyszerekkel? Van néhány fontos dolog, amit tudni kell, mielőtt elkezdük szedni valamilyen magnéziumkiegészítőt.
Miért érdemes magnéziumot szedni?
Bár a magnézium jelen van a csontjainkban, az izmainkban és a sejtjeinkben, ez az ásványi anyag a földkéregben és a tengervízben is megtalálható. A hazai orvosok ajánlása szerint a felnőttkori magnéziumszükséglet egészségeseknek 300-350 mg naponta. Bizonyos élettani esetekben, mint például terhesség, szoptatás vagy nagyobb fizikai terhelés alatt az ajánlott mennyiség 450 mg is lehet.
Ennek egy részét vagy egészét magnéziumban gazdag élelmiszerekből is megkaphatjuk. Ilyenek a zöld leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a bab és a diófélék, de étrend-kiegészítőkkel is pótolhatjuk, hogy elegendő mennyiségben jussunk hozzá az alapvető ásványi anyaghoz.
Az alacsony magnéziumszint számos kockázatot rejt magában. Szerepet játszhat a magas vérnyomás, valamint a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás és a migrén kialakulásában.
Milyen típusú magnéziumot érdemes szedni?
Többféle magnéziumot tartalmazó étrend-kiegészítő létezik, és ha ezek közül valóban a számunkra legmegfelelőbbet választjuk, nagy változást hozhat az egészségi állapotunkban.
Például a magnézium-citrátnak és a magnézium-kloridnak jobb a felszívódási aránya, mint a magnézium-oxidnak, bár ez utóbbi hashajtóként és savlekötőként is hatásos. Savlekötőként a magnézium-karbonát is hasznos lehet. De a magnézium-aszpartát és a magnézium-laktát is könnyen felszívódik a szervezetben.
A magnézium másik formája, a magnézium-szulfát (vagy más néven Epsom-só, keserűsó) felszívódhat a bőrön keresztül is fürdőzés közben.
A magnézium-klorid nemcsak étrend-kiegészítőkben, hanem krémekben, fürdősókban is megtalálható, mert szintén hatékonyan felszívódik a bőrön keresztül.
Erre kell figyelni a magnézium szedésekor
A javasolt adagolásnak megfelelő magnézium szinte mindenki számára biztonságosan alkalmazható. Ha azonban túlzásba visszük, hasmenést okozhat. Óvatosnak kell lenniük azonban a magnéziumszedéssel a vese- vagy szívproblémákkal küzdőknek.
De a magnézium csökkentheti a vérhígítók, a vízhajtók, a vércukorszint szabályozására és a csontritkulás kezelésére szedett gyógyszerek hatékonyságát is.
Az orvosok javaslata szerint a magnéziumkiegészítőket a legjobb étkezés közben bevenni, mert így elkerülhetjük a gyomorpanaszok kialakulását. Továbbá a magnéziumot ajánlott este szedni, mert segít ellazítani a test izmait, és segítheti az elalvást.
A szakértők szerint javasolt a magnéziummal együtt bevenni a B6-vitamint, míg a magnézium és a kalcium vagy egyéb más ásványi anyagok együttes bevételétől óva intenek. Ennek az az oka, hogy a magnézium megakadályozhatja más ásványi anyagok felszívódását, különösen igaz ez a multivitaminok, a kalcium és a cink esetében.
Vannak olyan vitaminok, amelyeket nyáron sem javasolt mellőzni. Már csak azért sem, mert az év legmelegebb hónapjaiban is sok változásnak van kitéve a szervezetünk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés