Nagyon sokunk étrendjéből hiányzik a megfelelő mennyiségben bevitt magnézium – annak ellenére, hogy zöld levelesekkel, mogyorófélékkel, olajos magvakkal és babbal is tudjuk pótolni hiányát. Hogy pontosan milyen sok alapvető folyamatot támogat szervezetedben ez az anyag, és pontosan meddig kell szedned vagy enned ahhoz, hogy elérhesd a kívánt hatást, kiderül cikkünkből.
Rengeteg folyamatot szabályoz a magnézium
A magnézium a szervezet titkos adalékanyaga: biokémiai folyamatok százaiban vállal jelentős szerepet. Meghökkentő lehet, mégis igaz: szervezeted minden egyes sejtjének szüksége van rá, mert zajlik benne olyan folyamat, amelyhez elengedhetetlen az anyag jelenléte!
Azoknak a folyamatoknak a száma, amelyekben jelentős tényező a magnézium, több mint 600 – ezek közül mi csak a legfontosabbakat fogjuk most kiemelni:
- az élelmiszer energiává alakítása,
- fehérjeképzés aminosavakból,
- a DNS és az RNS létrehozásában és javításában való közreműködés,
- az izmok összehúzódásának és ellazulásának segítése,
- a neurotranszmitterek szabályozása, amelyek üzeneteket küldenek az agyban és az idegrendszerben.
Akkor is szüksége van tehát rá szervezetednek, ha csak ülsz a fotelben, de kutatások azt is bebizonyították már, hogy edzés közben nagyobb mennyiségű magnézium hasznos a szervezetnek. Ez az anyag ugyanis amellett, hogy a teljesítményt javítja, képes szabályozni a tejsav felhalmozódását az izmokban. Ha a teljesítményed javítására vagy az izomregeneráció gyorsítására választanád a magnéziumot, azt tudnod kell, hogy
az extra mennyiség bevitele csak azok esetében tudott bizonyítottan hatást kifejteni, akik magnéziumhiánnyal küzdenek.
Jobb lehet hatására a hangulatod
Más vizekre evezve a magnézium segíthet hangulatod javításában, így akár depresszió elkerülésére vagy a fennálló depressziós állapot javítására is bevetheted. A stressz ugyanis 2020-as adatok szerint kiüríti a magnéziumot szervezetünkből, egy kis létszámú résztvevővel 8 héten át végzett vizsgálatban pedig
napi 500 mg magnézium szedése jelentős javulást eredményezett a depresszió tüneteiben azoknál az embereknél, akiknek hiányuk volt ebből az ásványi anyagból.
A lelki mellett a testi egészség záloga is lehet a megfelelő magnéziumszint. Egy újabb kutatás szerint a kettes típusú cukorbetegséggel élők közel felének szervezetében alacsony a magnéziumszint, pedig az ásványi anyag a vércukorszint kordában tartásában is szerepet játszik. A magnéziumfogyasztás növeli az inzulinérzékenységet: ha megfelelő mennyiségben viszed be, azzal csökkented a cukorbetegség rizikóját is. A vérnyomás kordában tartásában is számíthatsz rá, így a szíved egészségét is védi a magnézium.
Az alvásban is komoly a szerepe
A test gyulladásos folyamatainak megszelídítésére is képes ez az ásványi anyag: a krónikusan magas gyulladási értékekkel rendelkezőkön végzett kutatásokat összefoglaló tanulmány szerint a rendszeres magnéziumbevitel csökkenti a CRP-t, a gyulladási markert.
Emellett a migrénnel küzdők számára jó hír, hogy egyes vélemények szerint mind a rohamok leküzdésében, mind azok megelőzésében jóbarát a magnézium, amely még a premenstruációs tünetek enyhítésében is szerepet vállal.
Azt szinte meg sem kell említeni, hogy a csontok egészsége szempontjából is kiemelkedően jelentős a megfelelő magnéziumbevitel: a csontjainkban található a szervezetünkben tárolt magnézium 50-60 százaléka. Az ásványi anyag hiánya csontritkuláshoz is vezethet, amely porózus szerkezetűvé teszi a csontokat, így ezek könnyebben törnek. Végül, de nem utolsósorban, az alvásodon is javíthat, mivel az azt meghatározó neurotranszmitterek működésében is komoly a szerepe.
Ennyit kell várnod a hatására
Persze nem egy-két tabletta bevétele után kell a fenti hatásokat számonkérni: azok, akik egy hete mindennap bevitték a megfelelő mennyiséget, már tapasztalhatnak pozitív hatásokat. Egy teljes hónapot kell várni arra azonban, hogy ez felerősödjön, három hónap után pedig valószínűleg már csak szinten kell tartanod a bevitelt, a hiány megszűnik. Fontos a következetesség: a magnézium 70 százaléka egyetlen nap alatt távozik a szervezetedből, így akkor remélheted a fenti problémákra gyakorolt pozitív hatást, ha folyamatosan újabb mennyiséget viszel be belőle. Ne csüggedj, ha egy-két hét nem volt elég ahhoz, hogy tényleg hatékony legyen a kúra – a kitartás nagyon fontos.
Ha szeretnéd tudni, hogy mire figyelj, amikor magnéziumot viszel be a szervezetedbe, olvasd el ezt a cikkünket is:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés