Izomdiszmorfia
A testképzavart 1993-ban írták le, és fordított anorexiának is szokták hívni. Az izomdiszmorfia tünetei ugyanis éppen ellentétesek a női anorexiához képest. A tünetegyüttes izmos, testépítő férfiakra jellemző, akik soványnak tartják magukat, ezért egyre nagyobb és nagyobb testméretekre törekszenek.
Érdekesség, hogy általában magasan pozicionált férfiakról van szó, akik anyagilag is megengedhetik maguknak a korlátlan edzést, a speciális ételeket és a különböző szteroidok fogyasztását. Ennek a jelenségnek tehát az a lényege, hogy az izomtömeget a betegek kisebbnek érzik, mint ami a valóságos állapot.
Egyik változata a testzsírfóbia, amelynek hátterében az attól való félelem áll, hogy a test zsírtartalma a kívánthoz képest túlságosan magas. Ezek a betegek szigorúan és kényszeresen zsírmentes étrendet követnek. Testépítést is azért folytatnak, hogy az izmaik szálkásak legyenek, azaz náluk nem feltétlenül az izomtömeg növelése a cél.
Veszélye, hogy nagyon kevesen ismerik fel, ezáltal kevesen fordulnak orvoshoz, és általában a beteg környezetének sem tűnik fel, hogy már kényszerességről van szó.
A kórkép hátterében gyakran a férfiidentitás zavarai, önértékelési zavarok, a partnerkeresés problémái állnak.
Exorexia
Az exorexia az a jelenség, amely
sokszor hétköznapi, egészséges életmódra való törekvéssel indul, de egy ponton túl az edzés válik az érintett életének értelmévé,
egyetlen meghatározó tevékenységévé. Lényege tehát a túlzásba vitt testmozgás, és ennél a testképzavarnál leginkább a fiatal nők veszélyeztettek. Ugyanis hiába a már-már mértéktelen testmozgás, a beteg továbbra sem elégedett a külsejével, rosszabb esetben továbbra is kövérnek látja magát. A betegség során egyre gyakoribb, egyre hosszabb és egyre kimerítőbb edzések követik egymást, a beteg viszont nem érzi a jelenséget kórosnak, hiszen ő csupán egészséges és csinos szeretne lenni.
Az edzés a beteg számára egyfajta függőséget okoz, hiszen ha véletlen egy nap elmarad, akkor máris olyan pszichés tünetek jelennek meg, mint a szorongás, feszültség, ingerlékenység.
A probléma késői felismerése, így az addigra már túlzott mértékű fogyás, a test energiatartalékainak felélése, a mértéktelen sportolás okozta ortopédiai elváltozások sajnos a beteg testi épségét veszélyeztetik.
Orthorexia nervosa
Az orthorexia nervosa tünetegyüttest 1997-ben írta le Steven Bratman amerikai orvos, aki saját maga is ebben a testképzavarban szenvedett. Magyarul egészségesétel-függőségnek is hívjuk. Lényege, hogy
a betegek kizárólag egészséges vagy annak tartott ételeket fogyasztanak, és egészségtelenül sok időt töltenek azok beszerzésével, valamint elkészítésével.
Nőket és férfiakat egyaránt érint, és a kórkép idősebb korosztályoknál is kimutatható. Érdekesség, hogy az egészségügyben dolgozók, azok közül is például a dietetikusok fokozott kockázattal vannak kitéve ennek a testképzavarnak. Az orthorexia nervosa és az izomdiszmorfia terápiája hasonló elveken nyugszik: a pszichés okok feltárása mellett az ételekkel, táplálkozással, egészséges életmóddal kapcsolatos téveszmék korrekciója kiemelten fontos.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés