A nyugdíjas korban lévőknek olyan élelmiszereket kell fogyasztaniuk, amelyek gondoskodnak a csontok, az izmok és a fogak egészségéről. Az igények azonban nemtől függően is változnak, más a tápanyagszükségletük az idősebb férfiaknak, mint az idősebb nőknek. Ennek megfelelően
bizonyos ételekből kevesebbre, másokból pedig többre lesz szükség hatvan év fölött.
Az egészséges táplálkozás mindennek az alapja
A legjobb kiindulópont életkortól függetlenül az egészséges táplálkozás, amely nem csupán az általános jóléthez járul hozzá, hanem csökkentheti az olyan krónikus betegségek kockázatát, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, bizonyos rákos megbetegedések, sőt az olyan mentális problémák, mint a szorongás és a depresszió kialakulását is megakadályozhatja.
Javasolt ételek 65 éves kor fölött
A táplálkozási szakértők és az orvosok javaslata alapján a 65 év felettieknek olyan étrendre van szükségük, amely több fehérjét, folsavat és B12-vitamint tartalmaz, miközben a szénhidrát, a cukor, a zsír és só mennyisége ugyanannyi, mint amennyi a fiatal felnőtteknek javasolt. Az idősek számára a csontok, az izmok és a fogak egészségesen tartásához kiemelten fontos tápanyag az olajos halban, a vörös húsban és a tojássárgájában lévő D-vitamin, valamint a tejben, a sajtban és a halakban megtalálható kalcium is.
Rendszeresen iktassuk be az étrendünkbe a különféle halakat, melyek fogyasztása csökkentheti a szívbetegség, a stroke, a demencia és a makuladegeneráció kockázatát.
A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag élelmiszerek mellett nagyon fontos, hogy megfelelő módon hidratált legyen a szervezet.
Ezekről az élelmiszerekről jobb lemondani időskorban
Hatvanöt év felett korlátozni kell az olyan telített zsírtartalmú ételek fogyasztását, mint például a keksz, a sütemény, a péksütemény, a feldolgozott húsfélék, a hamburger, pizza, a burgonya chipsek és az egyéb sós ételek.
A túlnyomórészt telített zsírokat tartalmazó, magas zsírtartalmú ételeket, mint például a vaj, a tejszín, a margarin, kókusz- és pálmaolaj, cseréljük inkább többszörösen telítetlen és egyszeresen telítetlen zsírokra. Ilyen az olívaolaj, a dióvaj és az avokádó.
Korlátozzuk a hozzáadott sót és cukrot tartalmazó ételeket és italokat. Kerüljük az édességeket, a cukorral édesített üdítőitalokat, a gyümölcsitalokat, a vitaminos vizeket, valamint energia- és sportitalok fogyasztását.
A cukros desszertek helyett válasszunk friss gyümölcsöt csökkentett zsírtartalmú joghurttal, vagy teljes kiőrlésű gabonából, illetve zabból készült süteményeket.
Ügyeljünk arra, hogy minél kevesebb magas sótartalmú ételt fogyasszunk, mert az növeli a vérnyomást és a szívbetegség kockázatát. Mellőzzük a pácolt húsok, a sonka, a sült marhahús, a szalonna, valamint a snackek és a szószok fogyasztását. Ízesítésre inkább fűszernövényeket használjunk. Mindemellett javasolt lemondani az alkoholról is.
A demenciát nemcsak memóriavesztés okozza, sokszor egyéb hétköznapibb tünetek is utalnak rá. Cikkünkből kiderül, melyek lehetnek ezek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés