Így festették régen a hajukat a nők: a gazdagok aranyporhoz, a szegényebbek piócához nyúltak

GettyImages-1399333512
Olvasási idő kb. 6 perc

Manapság, amikor a hajfestékek külön részleget foglalnak el a drogériákban, a fodrásznál pedig éppúgy kérhetünk szivárványszínű frizurát, mint ombre-t vagy balayage-t, nehéz elképzelni, hogy régen milyen körülményes volt, ha valaki a természetes hajszíne helyett valami másra vágyott.

Ennek többféle oka is lehetett: egyesek az épp aktuális (és természetesen mindig változó) szépségeszménynek akartak megfelelni, mások pedig az idősödést jelző ősz tincseiket igyekeztek palástolni. A női szépség fogalmához időtlen idők óta hozzátartozott a fényes hajzuhatag, amelyre  különösen az előtt kellett ügyelni, mielőtt férjhez ment volna egy nő.

A haj állapota tehát (régen is és manapság is) afféle vizuális mankót nyújtott az értékítélethez; sőt, ha némiképp feminista szemszögből szemléljük a dolgot, itt is tetten érhető valamiféle tárgyiasítás: azaz, a haj állapota alapján (is) megítélhették, az adott nő érdemes-e a figyelemre, vagy sem. Hogy ez ma is így van, arról a hajfestékek iránti növekvő kereslet tanúskodik: 2025-re a hajfestékek globális piaca várhatóan körülbelül 28 milliárd dollár lesz, ami több mint 8%-os növekedés a 2019-es 17,8 milliárd dollárra becsült értékhez képest.

A hennát már az ókorban is használták a haj festésére
A hennát már az ókorban is használták a haj festésérefotolotos / Getty Images Hungary

Hajfestés az ókorban

Az ókori keleti civilizációk természetes anyagokat használtak hajfestéshez. Kedvelt szer volt a kasszia (más néven kínai fahéj), a hagyma, a henna, az elszenesedett tojáshéj, a zöld dió héja, de a szegényebbek a piócák alkalmazásától sem riadtak vissza.

Ez utóbbihoz a piócákat ólomedényben erjesztették jó két hónapig, majd péppé őrölték, és ezek után, ha még maradt rá gusztusuk, beledolgozták a hajukba.

Ennél csak kicsit kevésbé volt undorító a hamuból, főtt dióhéjból és gilisztából készült keverék. A csillogásról mindezek után az aranypor gondoskodott – már annak számára, aki megengedhette magának.

Milyen volt szőkeségük?

A görögök és rómaiak az arany és a vörös árnyalatait kedvelték, amelyeket Aphroditéhoz, a szépség és a szerelem istennőjéhez társítottak. Az előkelő görög és római hetérák a szőke árnyalatait kedvelték, mert úgy vélték, érzékiséget sugall. A vörös színt gyakran okkerral, a szőkét szennával vagy virágpor és sárga színű, összezúzott virágszirmok keverékével igyekeztek elérni. A vikingek kecskezsírból és hamuból készült lúgot használtak hajuk és szakálluk festésére, Diodórosz ókori görög történetíró pedig arról számolt be, hogy a kelták sem voltak feltétlenül természetes szőkék: Hajuk szőke, de nem természetes: mesterségesen világosítják, mészben mossák, és kifésülik a homlokukból.” A szinte fehér haj a bozontos, egész szájat eltakaró bajusszal bizarr látvány lehetett, amit a történetíró is megemlített: „Ebből következően bajszuk belelóg az ételbe, amikor pedig isznak, az ital úgy folyik át rajta, mint egy szűrőn” – panaszkodott. A gall nők dióval festették a hajukat, és ugyanehhez a trükkhöz folyamodott Robin Hood is, amikor álcázni kívánta magát: a zöld dió burkából kinyert festékkel színezte át haját és szakállát.

A reneszánsz szépségeket aranyló vagy vörös hajzuhataggal ábrázolta Tiziano
A reneszánsz szépségeket aranyló vagy vörös hajzuhataggal ábrázolta TizianoChristophel Fine Art / Getty Images Hungary

Sáfrány, borjúvese, kénpor

Európában a hajfestés a középkortól kezdve egyre inkább női szokásnak minősült. A szőke hajszínt mindig nehezebb volt elérni, mint a sötétebb árnyalatokat, de kitartóan próbálkoztak: a középkorban leginkább virágokból, sáfrányból és borjúveséből (!) készítettek világosító keveréket, bár megjegyzendő, hogy a katolikus egyház a szőke hajat sokszor a lustasággal társította. A 16. századi Angliában népszerűek voltak a vörös árnyalatai is, ezeket sáfrány és kénpor keverékéből állították elő, és az sem rettentette el a hajszínükkel elégedetlenkedőket, hogy ez utóbbi orrvérzést és fejfájást okozott.

A reneszánsz hölgyektől a rizsporos parókáig

A vörös hajszínt az olasz udvarokban is kedvelték, köszönhetően a reneszánsz művészeknek, kiváltképp Tizianónak, aki festményein ragyogó, vörös-arany tincsekkel büszkélkedő női szépségeket ábrázolt.

A 18. században az európai nemesek között divatosnak számított a paróka, amelyre rizsport hintettek, majd levendulával vagy naranccsal illatosították, hogy a kellemetlen szagokat elfedjék.

(Más kérdés, hogy a tornyos hajköltemények valóságos tetűfészeknek számítottak, de volt, akinek lepke vagy egér lakott a parókájában.) A paróka igazán a kopaszra borotvált fejen ült meg jól, így legalább a hajfestéssel nem kellett bajlódni, de ennek a divatja sem tartott örökké: a 19. század elejére ismét visszatért a természetes haj népszerűsége, viszont a korábbi természetes anyagok közé egyre veszélyesebbek is keveredtek: a hajat ólomfésűvel sötétítették, vagy kénsavval világosították.

Hajfestés titokban

Az első mesterséges hajfestéket 1907-ben állította elő egy fiatal francia vegyész, Eugene Schueller. A vegyszert Oréale-nak keresztelte el, és amikor két évvel később céget alapított, a frappáns L'Oréal nevet választotta. A hajfestés azonban még közel negyven évig a fodrászszalonok kiváltsága volt, ráadásul a nők féltek is a vegyszeres hajfestéstől. Az 1940-es években bizonyos fodrászatok külön hátsó bejáraton engedték be azokat a kuncsaftokat, akik hajfestést kértek – még élénken élt ugyanis az a felfogás, hogy aki ilyesfajta hiúságokra vetemedik, nem lehet tisztességes úrinő vagy háziasszony. 1947-ben a német Schwarzkopf cég piacra dobta az első otthon használható hajfestéket, s valószínűleg ennek hatása mutatkozik meg a statisztikában is: míg az 1950-es években az amerikai nőknek csak 4-7%-a festette a haját, az 1970-es évekre ez az arány mintegy 40%-ra emelkedett. 2015-ben becslések szerint az amerikai nők 70%-a festette a haját.

Hollywoodi sztárok is megőrülnek a magyar bőrgyógyász kozmetikumaiértHollywoodi sztárok is megőrülnek a magyar bőrgyógyász kozmetikumaiért

A magyar származású sztárbőrgyógyász termékei napjainkban is a hollywoodi sztárok szépségrituáléinak elmaradhatatlan darabjai.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

  • Offline
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!
Hány hajszála van egy embernek? Mutasd meg kvízünkben, milyen ügyesen tippelsz!

A 10 kérdés során nem annyira a tudásodra lesz szükséged, hanem arra, hogy helyesen tippelj!

január 18., 06:46

  • Önidő
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja
Tényleg létezett a Rómeó és Júlia két ellenséges családja

Rómeó és Júlia fiktív történetét az egész világ ismeri, de a két család és a közöttük lévő konfliktus valószínűleg nem kitaláció.

január 17., 18:30

  • Testem
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség
Máshogy hat a nőkre a hosszú-Covid: ez a fő különbség

Egy kutatás szerint a hosszú-Covid más tüneteket okozhat a nőknél és a férfiaknál.

január 18., 06:00

  • Testem
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?
Miért nőnek ekkorára a nők mellei?

A női mellek különböző formájúak és méretűek, de egy dolog közös bennük: csak az emberre jellemzőek, legalábbis ebben a formában.

január 17., 19:33

  • Offline
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották
Így nézett ki Budapest 80 éve, miután a Duna-hidakat felrobbantották

A Duna-hidak felrobbantása a földi poklot hozta Budapestnek. Ma, átkelve rajtuk ritkán gondolunk arra, milyen emberi áldozatok árán születtek újjá.

január 18., 07:26

  • életem
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban
Mi történik a halálunk után? Ezt tudják a tudósok a lélekkel kapcsolatban

Filozófusok, agykutatók, pszichológusok által vizsgált rejtélyre derült fény.

január 17., 16:45

  • lájfhekk
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal
Meglepő dolog történik a Messengerben küldött fotókkal

Ilyet eddig nem láthattunk a Messengerben.

január 17., 17:30

  • Offline
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni
Máig csapdák védik az első kínai császár sírját: a tudósok se merik felnyitni

A császár nyughelye annyi rejtélyes legendával övezett, hogy feltárását már 50 éve halogatják a kutatók.

január 17., 19:00

  • Mindennapi
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén
Veszélyes időjárási jelenségre hívják föl a figyelmet – ez várható a hétvégén

Itt a friss előrejelzés, ilyen időjárásra lehet számítani a hétvégén.

január 18., 07:46

  • Mindennapi
Száz nap alatt akarják megállítani az újabb vírust a kutatók
Száz nap alatt akarják megállítani az újabb vírust a kutatók

Így fékezhetik meg a kutatók száz nap alatt a világjárványt.

19 perce

  • Önidő
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt
Nyomorban halt meg József Attila apja, aki 3 éves korában hagyta el a költőt

József Attila apja elhagyta a családját. Jobb életet akart élni, de végül egy sötét viskóban, rozoga ágyában fekve érte a halál.

január 18., 09:06

  • Testem
Öregít, ha így mosakodsz
Öregít, ha így mosakodsz

Kiderült, hogy egy bizonyos időn túl a zuhanyzás öregítheti a bőrünket.

január 17., 06:00

  • Offline
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz
Mikor volt a segesvári csata? Nehéz történelmi kvíz

Lássuk, mennyire emlékszel még a híres történelmi csatákra! Kvízünkkel kiderítheted, hány évszámot tárolt el a memóriád.

január 17., 06:46

  • Testem
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük
Bajban lehetnek a nyugdíjasok, ha orvosi ellátásra van szükségük

Az idősebbek orvosi ellátására egyre kevesebb idő és lehetőség jut.

január 17., 15:10

  • Testem
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer
Csökkenti a vastagbélrák és a cukorbetegség kockázatát ez a finom fűszer

Nemcsak az ételeinket teszi ízletesebbé vagy tetszetősebbé, hanem számos egészségügyi előnye is van ennek a zöldségnek.

január 17., 14:35

  • Offline
Így blicceltünk a szocializmusban
Így blicceltünk a szocializmusban

A szocializmusban a túlélés nemcsak fizikai, hanem erkölcsi kérdés is volt. Így próbáltak az emberek túljárni a rendszer logikáján.

január 18., 10:05

  • Testem
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet
Ezzel az egyszerű trükkel indíthatod újra 3 nap alatt a testedet

Januárban általában különös fáradtság lesz úrrá a rajtunk, ám három nap elegendő lehet ahhoz, hogy erőre kapjunk, és újraindítsuk a testünket.

január 18., 08:06

  • Offline
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?
Mennyit tudsz a Real Madrid focicsapatáról?

Talán nem jelenthet nagy gondot a 10 kérdés megválaszolása a világ egyik leghíresebb focicsapatával, a Real Madriddal kapcsolatban.

január 17., 16:00

  • világom
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában
Már az ókorban elkezdődött az emberiség elbutulása: ennyivel csökkent az IQ Rómában

Az egész emberiség szellemi fejlődésére hatással volt az ókori rómaiak felelőtlensége.

január 17., 07:26

  • világom
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban
A forgalomban lévő pénz 98 százaléka hamis ebben az országban

A bankjegyeinek jelentős részét illegálisan nyomtatták, a pénzhamisítás gyakorlatilag mindennapos tevékenységgé vált.

január 18., 08:35

  • Testem
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat
Minden fagyasztóban ott van a zöldség, ami szürke hályog és rák ellen is védelmet nyújthat

Ha ilyen formában eszed telente, sokkal több vitaminhoz jutsz.

január 17., 11:40

  • Önidő
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója
Így változtatta volna meg a történetet a Szex és New York írója

Ha kíváncsi vagy, hogy az író szerint mi lett volna Carrie foglalkozása, ha nem újságíró, olvasd el Candance Bushnell-lel készült, exkluzív interjút.

január 17., 13:36

  • Édes otthon
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához
Vármegyénként változik: van, ahol ez is kell a műszaki vizsgához

Bár a jogszabály szerint ez az irat nem kötelező egyes esetekben, a műszaki vizsgához a legtöbb helyen mégis elkérik.

január 17., 09:06

  • életem
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel
Sokan utálják ezt a fűszert, pedig csodát tesz a testeddel

Az ízlelőbimbóinkat és a testünket is kényezteti, mégis sokan idegenkednek tőle.

január 17., 12:11

  • életem
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok
Ezekben a vármegyékben évekkel rövidebb életre számíthatsz: megdöbbentő adatok

Nagy különbségek vannak a magyar vármegyékben születéskor várható élettartamban: így alakul a lista.

január 17., 07:46

  • Mindennapi
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?
Ellenőrizni kell, nincsenek-e gyerekek az autó alatt: te tudtál erről a szabályról?

Európa egyes országainak sem kell a szomszédba mennie furcsa közlekedési szabályokért.

január 17., 08:35

  • Mindennapi
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében
Gyökeres változás állt be a rettegett vírus magyarországi helyzetében

Fontos információt tettek közzé a szakemberek a rettegett vírussal kapcsolatban.

január 17., 12:40

  • életem
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon
Bejelentette a jegybank: új pénzeket adnak ki idén Magyarországon

Februárban kezdődik az új pénzek kiadása.

január 17., 11:10

  • Testem
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod
Fefájást és légzési nehézségeket okozhat, ha itt használod a mobilod

Gusztustalan következményekkel járhat a fürdőszobai mobilozás.

január 17., 10:05

  • Szülőség
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban
Ki lesz a gyerek apja: ilyen egy apasági per a valóságban

Szakértővel beszélgettünk arról videónkban, hogy miként zajlik egy apasági per, illetve mit jelent az apaság vélelmének megdöntése.

január 17., 08:06

Érdekességek