A csontritkulás megelőzésében is segít a zöldség, amely minden otthonban megtalálható

GettyImages-83473966

A magyar konyha egyik leggyakrabban használt alapanyaga, a hagyma számos előnyös hatást gyakorol szervezetedre: ezért jó, ha fogyasztod!

Talán nincs is olyan háztartás, amelynek kamrájában ne találnánk minimum néhány fej vöröshagymát. Sok étel elkészítésekor kezdjük a főzőcskézést azzal, hogy feldarabolunk hozzá egy fej hagymát, de isteni levest is főzhetünk belőle, ha a francia gasztronómia irányába tennénk kitérőt.

Tény, hogy jellegzetes illata van, de savanyúságok, saláták összetevője is amellett, hogy egy jó pörkölt vagy gulyás nem is nélkülözheti.

Most azonban nem felhasználásának sokrétűsége a téma, hanem az, hogy milyen sok előnyös hatása van fogyasztásának, ha nem zsíros kenyér feltétjének használod.

Sok mindenre jó a hagyma

A vöröshagyma közeli rokona a lila hagyma, a salottahagyma, a fokhagyma, a metélőhagyma, a póréhagyma is: leggyakrabban talán mégis a vöröshagymáért nyúlunk az üzletben. Azt a legtöbben nem tudjuk, hogy már az ókor óta nem az íze miatt fogyasztja ezt a zöldséget az ember: a szájban található elváltozások kezelése mellett szívbetegeknek is adták a régi korok orvosai a hagymát, de fejfájás megszüntetésére is javasolták fogyasztását.

Kevés kalória mellé sok vitamin és ásványi anyag társul ebben a zöldségben:

B-, B6- és C-vitamin-tartalma is jelentős, emellett folátot és káliumot is jelentősebb mennyiségben tartalmaz. Mindezen túl számos további előnye is akad fogyasztásának.

A sok hagymafajta egyben megegyezik: jó hatásaik vannak
A sok hagymafajta egyben megegyezik: jó hatásaik vannakLynne Daley / Getty Images Hungary

Óvja a szív egészségét

A régiek nem tévedtek: a hagymában megtalálható antioxidánsok visszaszorítják a gyulladásos folyamatokat, csökkentik a koleszterinszintet és a trigliceridszintet, mely mind előnyös a szívbetegségek megelőzésének szempontjából. 

Magasvérnyomás-betegségben szenvedők segítségére is lehet a hagyma, amelynek van némi hatása a vérrögösödés megelőzésében is.

A benne megtalálható kvercetin 70 túlsúlyos és magas vérnyomással együtt élő betegnél végzett kutatásban csökkentette a vérnyomást, egy másik kutatásban pedig a nyers hagyma fogyasztása a koleszterinszint csökkenéséhez járult hozzá.

Antioxidáns-tartalma sokféle betegséggel szemben véd

Az antioxidánsok a sejtkárosodások megelőzése révén olyan jó barátaink: ez a tulajdonságuk a rák, a diabétesz és a szívbetegség kialakulása elleni harcban is mellénk áll. A vöröshagymában nem kevesebb mint 17-féle antioxidáns található, közte a külső levelek színéért is felelős antocianinnal, mely már klinikai kutatásokban is bizonyította, hogy hatékony a szívbetegségek megelőzésében.

A hagymafélék nagy mennyiségű fogyasztása emellett 22 százalékkal csökkentette a gyomorrák kockázatát egy kísérletben.

A vércukrodat is karbantartja

A diabéteszben vagy prediabéteszben szenvedők számára azért lehet érdemes hagymát fogyasztani, mert

ez a zöldség segít kontrollálni a vércukorszintet is:

ezt kisszámú résztvevővel végzett humánkíséreltek mellett állatkísérletek is igazolják. A hagymában található kvercetin és kénvegyületek is: azt is kimutatták már, hogy a kvercetin kölcsönhatásba lép a vékonybél, a hasnyálmirigy, a vázizomzat, a zsírszövet és a máj sejtjeivel az egész test vércukorszintjének szabályozása érdekében.

Ha más nem jut eszedbe, dobd a pizza tetejére!
Ha más nem jut eszedbe, dobd a pizza tetejére!Carlo A / Getty Images Hungary

A csontritkulás megelőzésében is hasznos társ lehet

Természetesen a legtöbbet tejtermékek fogyasztásával tehetsz az egészséges csontok érdekében, jó tudni, hogy a hagyma is segíthet abban, hogy csontsűrűséged közelebb álljon az optimális értékhez. Egy kísérlet megállapította, hogy azoknak a menopauzán átesett, vagy épp zajló menopauzában élő nőknek,

akik naponta ettek hagymát, 5 százalékkal volt jobb a csontsűrűsége, mint azoknak, akik csak havonta egyszer, vagy ennél is ritkábban fogyasztottak ilyesmit.

A csípőcsonttörés 20 százalékkal ritkábban fordult elő az első csoportban. A feltételezések szerint a hagyma az oxidatív stresszt csökkenti, ezáltal előzi meg a csontsűrűségvesztést.

Még a kolera ellen is hatásos

Erős antibakteriális hatása még ennek a Föld több országában komoly közegészségügyi gondot okozó baktériumnak a megállításában is hatékony.

Beleid egészségét is védi

Rost- és prebiotikum-tartalma a belek egészségének alapját adja meg: a bélbaktériumok prebiotikumokkal táplálkoznak, és rövid szénláncú zsírsavakat hoznak létre. Kutatások kimutatták, hogy ezek a rövid szénláncú zsírsavak erősítik a bélrendszer egészségét, fokozzák az immunitást, csökkentik a gyulladást és javítják az emésztést. Emellett a prebiotikumokban gazdag élelmiszerek fogyasztása segít növelni a probiotikumok, például a Lactobacillus és a bifidobaktérium törzsek számát, amelyek jótékonyan hatnak az emésztés egészségére.

Ezerféleképp használhatod

Ha úgy érzed, nincs ötleted arra, hogyan add a hagymát étrendedhez, van egy jó hírünk: ezerféle módon felhasználhatod: íme, néhány példa.

  • Használd szószokba, például guacamoléba.
  • Süss karamellizált hagymával sós finomságokat.
  • Add köreteidhez sütve, vagy főzve.
  • A rántottát is jól kiegészíti.
  • Salátádat lila hagymával is feldobhatod.
  • A levesekben is jól elbújik egy kis hagyma.
  • Turmixolj le nyers hagymát friss fűszernövényekkel, ecettel és olívaolajjal, hogy ízletes házi salátaöntetet kapj.
  • Zöldségfasírtban is felhasználhatod.

Ha pedig a hagymaszagtól akarsz megszabadulni, arra is van tippünk: olvasd el itt!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek