Friss spárgát ennél? 3 lépésben kiderül, érdemes-e megvenned a boltit

GettyImages-1366186273

Az enyhe tél és a hirtelen jött meleg miatt a spárga hamar termőre fordult, így már jócskán találhatunk belőle a piacokon. Vásárlásnál azonban érdemes odafigyelned és tudnod, hogy a lehető legfrissebb spárgát vetted meg.

Senki sem szereti kidobni a spárgaszálak felét, de a fás, rágós, kiszáradt falatokat sem nagy öröm rágcsálni. Ha már rászánod a pénzed, logikus, hogy szeretnél viszonylag friss spárgát venni. A termelők egy része közvetlenül is értékesíti portékáját, de ha neked akkor jut eszedbe, hogy spárgát készíts vacsorára, amikor az üzletben meglátod a leárazott csokrokat, mutatjuk, hogyan dönthetsz arról, megéri-e beszerezni őket.

Spárgavásárlás előtt ezt kell tudnod

A spárgából amellett, hogy isteni krémlevest lehet főzni, készíthetsz egytálételt is, de grillezve vagy baconbe tekerve megsütve is nagyon finom. A spárgás recepteknek se szeri, se száma: személyes kedvencemben leveles tésztára kent, tojással elkevert mascarponés-fetasajtos ágyra fektethetjük a nyers spárgákat, meg mellé hagymát, paradicsomot, amihez kedvünk van, így toljuk sütőbe a lepényt. Csodás lesz a látvány és az íz is:

na de mi garantálja, hogy nem kell rágódni a spárgaszálakon?

A spárgavásárlás idején ilyen ételköltemények jelenhetnek meg szemed előtt, de ezek friss zöldségből leszek igazán jók!
A spárgavásárlás idején ilyen ételköltemények jelenhetnek meg szemed előtt, de ezek friss zöldségből leszek igazán jók!ClarkandCompany / Getty Images Hungary

A következő három dologra érdemes a boltban figyelni.

A spárgacsúcsok állapota

Ha a spárga csúcsa száradt, szétáll, esetleg már fura szagot is áraszt, inkább tedd vissza a csomagot a pultra, mert már nem friss.

A szár frissessége a vágásnál

Persze a csomagokat alulról nejlonba vagy papírba tekerik, de azért próbát így is tudsz tenni: nyomkodd meg egy kicsit, hogy kiderüljön, mennyire száraz. Ha nagyon az, esetleg már érezhetően kemény, akkor hosszan lehet fás a spárga, sokat kellene belőle kidobnod, szintén nem éri meg megvásárolni.

Hallgatózz is!

Ha a kezedbe vetted a csomagot, érdemes a szálakat kicsit egymáshoz dörgölni. Ha nyikorgó hangot ad ki, akkor frissebb a spárga – ha ez nincs meg, a szárak már nem feszesek, így nem érdemes megvenni a köteget.

Mindezeken túl érdemes még figyelni arra is, hogy lehetőleg egyenesek legyenek a szálak, ne görbüljenek, ez is garanciája lehet a frissességnek. A megvásárolt zöldség végét csak közvetlenül felhasználás előtt törd le: legtovább akkor őrzi meg frissességét a spárga, ha egy centinyit levágva a szárvégekből hűvös helyen, vízbe állítod a köteget – ha nincs kamrád, akár a hűtőben. Így nem lesz felesleges pénzkidobás a drága finomság megvásárlása.

Ha szeretnéd tudni, hogy a nagy mennyiségben Magyarországon termelt zöldség nagyját miért a külföldiek eszik, olvasd el az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek