Étkezés nyaralás alatt: mire figyelj, hogy ne plusz 2-3 kilóval térj haza

GettyImages-598800314
Olvasási idő kb. 5 perc

A nyaralásig általában kitartóan tesszük a dolgunkat, helyesen táplálkozunk és edzünk, azonban a vakáció alatt hajlamosak vagyunk annyira elengedni magunkat, hogy ez a szabadság sokszor a hónapok óta szigorúan betartott táplálkozásunkat és edzéstervünket is tönkreteszi. Pedig ha a nyaralás alatt is tudatosan állunk az étrendünkhöz, nem kell attól tartanunk, hogy plusz 2-3 kilóval nehezebben térünk haza.

A nyár, a nyaralás a fogyókúrázók és életmódváltók egyik legfontosabb célpontja, időhatározója, végcélja. Az izzasztó edzések, a szigorú diéták már januárban megkezdődnek, hogy nyárra a legjobb formánkban tudjunk tündökölni a strandon. A várva várt nyaraláson aztán teljes mértékben – testileg és lelkileg is – elengedjük magunkat, hiszen a hónapokig tartó nélkülözés és önsanyargatás után úgy érezzük, hogy megérdemeljük a finomabbnál finomabb ételeket, a habos és krémes süteményeket, az esti sörözéseket, a zsírban tocsogó lángosokat, a reggelire elmajszolt fagylaltokat és az egyedül elfogyasztott fél görögdinnyéket. 

Az önfeledt néhány nap elteltével azonban, visszatérve a valóságba, sajnos azt tapasztalhatjuk, hogy ennek a csodálatos és kötöttségektől mentes időszaknak bizony meglett az eredménye, és az egész eddigi kőkemény munkánkat szinte a nulláról kezdhetjük újra. 

Azonban ennek nem kell így lennie! Ha okosan és átgondoltan, nem korlátozva magunkat, csak egy kicsit tudatosabban tervezzük meg a táplálkozásunkat és odafigyelünk rá, akkor a szabadságunk elteltével sem kell azzal szembesülnünk, hogy hazatérve 2-3-5 kilóval többet mutat a mérleg.

Nyaralás előtt

Ha megfelelő étrendet választottál magadnak, és nem a számtalan, hihetetlenül szigorú, és lemondásokkal járó, gyors eredményt ígérő diétákkal és fogyókúrás módszerekkel sikerült formába lendülnöd, nyert ügyed van! Az önsanyargató étrendek ugyanis általában egy egész életen át tarthatatlanok, tehát egy idő után végük szakad. Ilyenkor hajlamosak vagyunk visszatérni a korábbi egészségtelen életmódunkhoz, melynek egyenes következménye, hogy nemhogy a kiinduló súlyunkat, hanem néhány kilóval többet látunk a mérlegen – ez a híres jojóeffektus.

Ugyanez történik a nyaralás alatt is. Az ember általában nem szeret „diétázni”, főleg nem nyaralás alatt, és mikor, ha nem most („hiszen megérdemlem”) hajlamos visszatérni a kedvenc nyalánkságaihoz, nassolnivalóihoz, szénhidrátokban és zsírokban gazdag ételeihez.

Egy fagyi nyaralás közben simán belefér, főleg, ha utána kompenzálod valahogy
Egy fagyi nyaralás közben simán belefér, főleg, ha utána kompenzálod valahogymaroznc / Getty Images Hungary

Ennek elkerülése érdekében már a nyaralás előtt fontos, hogy olyan „fogyókúrás” étrendet válasszunk, amelyet akár egy egész életen keresztül tartani tudunk, és amely nem jár lemondásokkal. Ha ezzel a módszerrel, és természetesen az ehhez társuló megfelelő sporttal, edzéssel fogyunk, automatikusan olyan hozzáállást, attitűdöt teszünk magunkévá, amellyel olyan speciális helyzeteket is, mint a nyaralás, megfelelő táplálkozással, és az eddig elért sikereink romba döntése nélkül játszi könnyedséggel meg tudunk oldani.  

Nyaralás közben

  • Próbáld tartani a rendszeres étkezéseket, legyen meg a minimum 3 (fő)étkezés, ha a tízórai-uzsonna nem is fér bele és esetleg elmarad. 
  • A reggelid legyen bőséges (soha ne maradjon el), délben is egyél valamit (ez lehet bármilyen gyümölcs rostokban gazdag keksszel, a strandon akár lángos vagy hekk, csomagolt szendvics sok zöldséggel stb.), és a vacsora se maradjon ki.
  • Nézd végig a napi étkezéseidet, és ha ebédre zsíros és kalóriadús ételt ettél, vacsorára csökkentsd a szénhidrátbeviteled (például köretként rizs/krumpli helyett egyél párolt zöldségeket), vagy válassz valamilyen fehérjében gazdag ételt salátával, öntet nélkül, esetleg válassz egy zöldségekben bővelkedő, könnyű levest.
  • A desszertet a főbb étkezéseid után közvetlenül fogyaszd el, ne külön étkezésként, azaz például ne uzsonna helyett.
  • Igyekezz többször inkább gyümölcsösebb, könnyedebb édességeket választani.
  • Figyelj, hogy ne a vacsora legyen a legnehezebb étkezésed, mert ezzel megterheled az emésztésed, és ez megnehezíti a fogyókúrádat, illetve a súlyod tartását is.
  • Vacsora után ne egyél desszertet. Ha édesszájú vagy, és nem szeretnél lemondani a finomságokról, időzítsd az édességet a napod közepére, hogy a nap hátralévő részében le tudd dolgozni.
  • Ha tengerpart mellett nyaralsz, kóstold meg a különféle tengeri halakat, és igyekezz többször enni belőlük, hogy a jó zsírokat is pótold. Ráadásul ha ezeket grillezve, friss és párolt zöldségekkel együtt választod, szuper és egészséges vacsora válik belőlük.
  • Gondold át, tervezd meg a napjaidat. Így látni fogod, hogyan alakulnak a programok, és ezekhez mérten ki tudod találni, hogy mikor és hogyan oldod meg az evést. Ha kell, dobozolj! 
  • Ha például várost néztek egész nap, vigyél magaddal pár szem gyümölcsöt és rostos kekszet, amit akár menet közben is el tudsz majszolni ebéd gyanánt. 
  • Ha egy napi étkezésed a törekvéseid ellenére mégiscsak elcsúszik, a következő 1-2 napban kompenzálj, és figyelj oda picit jobban a napi táplálkozásodra.
  • Ne feledkezz meg a folyadékpótlásról! Mindig legyen nálad ásványvíz, és igyál a megszokotthoz képest többet, hiszen a meleg miatt sokkal több folyadékot veszítesz. A sör/bor/fröccs/leves/kávé ebben az esetben nem számít folyadékbevitelnek!

Nyaralás után

A szabadság elteltével adj magadnak néhány napot, amíg újra visszarázódsz a régi kerékvágásba. Figyelj itt is a táplálkozásodra, de néhány napig még meglepheted magad olyan ételekkel, amiket az év többi napján nem vagy csak ritkán fogyasztasz. Pár nap elteltével azonban állj vissza az addigi tudatos és átgondolt egészséges táplálkozásodra/életviteledre. Ne csak az evésre figyelj, folytasd az edzéseket is, és a lelki egészségedre is helyezz hangsúlyt. Így elkerülheted a nyaralás utáni esetleges rossz érzést, szomorúságot, hiszen a megfelelő és minőségi, egészséges, tápanyagdús ételekkel táplált tested segítségével a szürke hétköznapok sem lesznek szürkék, és ugyanolyan jó érzés lesz visszatérni, mint elmenni.

(A cikk információi általános jellegűek, nem helyettesítik az egyéni dietetikai tanácsadást.)

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek