Az egészség megőrzésének legfontosabb pilléreiről manapság számtalan fórumon hallani, így a rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontossága, a káros szokások és szenvedélyek mellőzése mindenki előtt ismertek elemek.
A helyes táplálkozás minden életkorban fontos
A fentiek mellett az egyik legfontosabb természetesen a helyes táplálkozás. Ez meghatározza pillanatnyi és általános erőnlétünket is, fizikai és idegállapotunkat, ráadásul még igazán hosszú távon is befolyásolja egészségünket. Segítségével visszaszoríthatjuk a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, csökkenthető a korral automatikusan járó izomvesztés, a csontritkulás, a szív- és az érrendszer védelmében kordában tartható a testsúly, de a szuperélelmiszereknek hála, a szervezet működéséhez kellő tápanyagszükséglet nagy része – mint a fehérjék, a rostok, a szénhidrátok, a vitaminok és az ásványi anyagok – is lefedhető általa.
Mindez minden korban fontos, mégis az élet különböző szakaszaiban eltérő tápanyagokra van inkább szükségünk, ezért a helyes táplálkozás kialakításakor az életkori sajátosságokat figyelembe kell venni.
Csecsemő-, gyermek- és fiatalkori helyes táplálkozás
A Dívány által megkérdezett, gyermekek étkeztetésére specializálódott dietetikus már a kismamák várandóssága és szoptatási időszaka alatti helyes táplálkozásának fontosságát is kiemelte, illetve szükség esetén a vitaminok és ásványi anyagok pótlását. Utána, a már megszületett kisbabánál a K-vitamin bevitele válik nélkülözhetetlenné, amire a véralvadáshoz van szükség, hiszen ennek hiányában akár agyvérzést is kaphat egy csecsemő. Később a D-vitamin szedése válik elengedhetetlenné a szakember szerint, mely egyrészt a csontok megfelelő fejlődéséhez kell, másrészt az immunrendszer helyes működéséhez. Ezt szintén, ahogy a K-vitamint is, kapják a babák, de a D-vitamin szedését egész gyermekkorban, sőt akár később is tanácsos kitartani, különösen a téli, kevesebb napfénnyel kényeztető hónapokban. Kisebbek számára még a vas pótlása is ajánlott, a szakértő szerint, mert az szintén hozzájárul az agy fejlődéséhez.
Megfelelő táplálkozás felnőttkorban
A változatos és kiegyensúlyozott étrend kialakítása mellett a hazai táplálkozási szakértő felnőttek esetében a B-vitaminok és a magnézium jelentőségét hangsúlyozta, mint rohanó hétköznapjainkban a stressz leküzdésének az egyik lehetőségét. A dietetikus továbbá felhívta a figyelmet arra is, hogy Magyarországon a lakosság nagy része jódhiányos, ami pótlásra szorul. A jód szükséges a pajzsmirigy egészségéhez, ami kihat az egész test működésére, ezért a megfelelő szint elérése feltétlenül javallott.
Idős korban így kellene táplálkozni
A hosszan tartó, jó egészségi állapothoz a testmozgás is elengedhetetlen, ez garantálja az aktív életet is. Ahhoz viszont, hogy valaki aktív életet tudjon élni bizonyos kor után is, elengedhetetlen az izomzat állagának megóvása és a csontok védelme is. A fehérje mindkettőről gondoskodik, ezért noha bevitele minden életkorban fontos, időseknél főként javasolt a baromfi- és a halhús, vagy az ugyancsak kiemelkedő fehérjeforrásként számon tartott tojás fogyasztása is. Ezek mellett a hüvelyesek, a magvak és a tofu is hozzájárulhat a szükséges napi fehérjeszint biztosításához, ami
60 éves kor felett a ma általánosan elfogadott tudományos álláspont szerint 0,8 gramm fehérje testsúlykilogrammonként.
Vannak olyan táplálkozástudományi szakértők, akik idős korban még ezt a mennyiséget is keveslik, és a napi kalóriabevitel 15-20 százalékát javasolják fehérje formájában a szervezetbe juttatni.
Időskorban a testsúlyvesztés is gyakori probléma lehet, melynek számos okával találkozni. Ha ez áll fenn, akkor a fehérjepótlás mellett a kalóriabevitelt is biztosítani kell például tej, tejföl, sajt, olajok, vaj, vagy akár majonéz, kókusztej és avokádó formájában. Ebben az életszakaszban a kalcium, a B12- és a D-vitamin pótlása is nélkülözhetetlen, ahogyan a bőséges folyadékbevitel is.
Ha a gyermeked táplálkozásának helyes útra terelése a célod, vagy csak érdekel a vattacukor története, e korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.