Noha sok kutatás még nem támasztja alá a sörélesztő fogyasztásának állítólagos egészségügyi előnyeit, az alternatív egészségügyi szakértők azt állítják, hogy a benne lévő tápanyagok több mint hasznosak. Lássuk csak, miért!
Mi is az a sörélesztő?
A kesernyés ízű, elsősorban táplálékkiegészítőként használt összetevő tulajdonképpen nem más, mint az úgynevezett Saccharomyces cerevisiae gomba szárított sejtjei. Gazdag krómforrás, amely a glükóztolerancia javításával segíthet a szervezetnek a normál vércukorszint fenntartásában, emellett jelentős a szelén-, a kálium-, a vas-, a cink- és a magnéziumtartalma, de a B1-, B2-, B3-, B5-, B6-, B7- és B9-vitaminok nagyszerű forrása is.
Nem tartalmaz viszont B12-t, amely, mint tudjuk, nem megfelelő mennyiségben vérszegénységet okozhat, ezért fontos gondoskodni arról, hogy sörélesztő szedése mellett az étrendünkben ezt is biztosítsuk.
Az emésztőrendszer segítője
A sörélesztőről úgy tartják, remek probiotikum is, amelyről jól tudjuk, többek között hatékony módja lehet a hasmenés megelőzésének, és segíti az emésztést is.
Nem is csoda, hiszen a sörélesztő olyan organizmusokat, úgynevezett mikroflórát tartalmaz, amelyek segítenek fenntartani az emésztőrendszer megfelelő működését.
Bevethető például antibiotikumok okozta hasmenés, utazási hasmenés, irritábilisbél-szindróma (IBS), clostridium difficile colitis és laktózintolerancia ellen is, és nem véletlenül emlegetik az immunrendszer erősítőjeként is.
Szép lesz tőle a haj és a bőr
Az értékes tápanyagokkal teli sörélesztő nem csak a bőrünk és a hajunk őre, szerepe lehet a szem és a száj egészségének megőrzésében is. A Verywell Health szerint az olyan felső légúti fertőzések kezelésében is van jelentősége, mint a megfázás vagy az influenza.
Noha az egyelőre nem világos, hogy miként veszi fel a harcot ezekkel a betegségekkel, azt gyanítják, hogy oly módon fokozza az immunválaszt, hogy segít a szervezetnek önmaga gyógyításában.
Egy felmérés szerint a sörélesztők kevésbé súlyosbíthatják ezeket a fertőzéseket, ha a betegség után szedik. Sőt, egy 2012-es tanulmány arról is beszámolt, hogy azoknál a nőknél, akik három hónapig szedtek egy bizonyos sörélesztőt, 60 százalékkal kevesebb légúti fertőzés alakult ki, mint a placebót fogyasztóknál.
Vegyük komolyan az esetleges mellékhatásokat!
A sörélesztő rengeteg jótékony hatása mellett azonban nem szabad elmennünk az esetleges mellékhatások mellett sem.
A szakemberek kifejezetten azt kérik mindenkitől, hogy mielőtt bármilyen tabletta szedése mellett döntenek, feltétlenül konzultáljanak az orvosukkal, mert a sörélesztő fogyasztása gondot okozhat bizonyos betegségek során és egyes gyógyszerek szedése mellett.
A National Institutes of Health szerint a krómtartalmú táplálékkiegészítők kölcsönhatásba léphetnek az inzulinnal, amely során lecsökken a vércukorszint, és ezek a táplálékkiegészítők azok számára sem biztonságosak, akik pajzsmirigy alulműködésre felírt, levotiroxint tartalmazó gyógyszert szednek, miután az csökkentheti a szervezet által felszívódó orvosság mennyiségét és hatékonyságát. Noha a mellékhatások általában enyhék – főként fokozott gázképződés, puffadás és migrénszerű fejfájás jelentkezhet –, előfordulhatnak torok- vagy mellkasi fájdalommal, szorítással, valamint légzési nehézséggel fellépő allergiás reakciók is. Ilyenkor elengedhetetlenül fontos azonnal orvosi segítséget kérni.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés