Gombás szűzpecsenye, baconbe göngyölt mustáros szűz, tejszínes-hagymás szűzérme, sertésszűz áfonyamártással, natúr szűzérmék: ezek a hangzatos eledelek, melyeknek a puszta hallatán összefut a nyál az ember szájában, mind a sertés legértékesebb, "szűzpecsenyének" nevezett részéből készülő finomságok, melyeket nemcsak ínyenc fogásként, de egészségünk szempontjából értékes húsként is érdemes számontartanunk.
Egészséges hús izgalmas névvel
A szűzpecsenye névre keresztelt disznóság a sertés kivételesen sovány és puha húsa. A karaj mellett húzódó hosszúkás finomságnak semmi köze a szűzekhez, és a belőle készült népszerű szűzérme is csak a korong alakúra, keresztbe vágott darabjairól kapta nevét.
Vannak, akik szerint az egészséges hús kifejezés eleve paradoxon, vagyis nem nagyon tudjuk úgy csűrni-csavarni a húsevés élettani hatásainak interpretálását, hogy az hitelesen kedvező élettani hatásúnak minősülhessen. Mások megengedőbbek, és elsősorban bizonyos halak húsát kimondottan így kategorizálják. Megint mások még tovább mennek, és amikor a húsokat kell az egészséggel összefüggésbe hozni, a csirkemellre, netán a pulykahúsra is utalást mernek tenni. A klasszikusan vörösnek nevezett húsok, azonban már tényleg csak nagyon sok kitétellel, szőrmentén szuszakolódhatnak be ebbe az előkelő csapatba.
A vörös húsoknál a fehér húsokat egészségesebbnek tartjuk
A vörös húsok alatt elsősorban a marha, sertés, bárány és kecske húsát értjük, de a strucc és a bölény is annak számít. A vadhúsokat is ebbe a kategóriába sorolják. Ezekről köztudomású (volt), hogy
fogyasztásuk növeli a szívbetegségek és a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát,
szemben a fehérnek nevezett húsokkal, melyek kifejezetten előnyös élettani hatásokkal bírhatnak. Ezt egy 10 éven át tartó amerikai kutatás eredményei is bizonyították, melynek során félmilliónál is több férfi és nő táplálkozási, elsősorban húsfogyasztási szokásaikat és azok egészségükre gyakorolt hatásait elemezték. Az 50 és 71 év közötti alanyokat 10 éven át kísérték figyelemmel. Ez idő alatt 48 ezer férfi és több mint 23 ezer nő veszítette életét, s a körülmények tanulmányozásakor kiderült, hogy az elhalálozottak aránya magasabban reprezentált volt a legtöbb vörös húst fogyasztó 20%-ban, mint a legkevesebb effélével táplálkozó alanyok között.
A vörös húsok is elkészíthetők egészségesebben
A korábban sarkosan megfogalmazott tézis,
hogy a vörös húsok egészségtelenek, és fogyasztásuk káros, ma már nem teljesen elfogadott nézet.
Noha a vörös húsok gyakori fogyasztását sokan még mindig összefüggésbe hozzák a bélrák kialakulásának rizikójával, azt egyre többen vallják, hogy olyan tápanyagokat tartalmaznak, melyek fontosak a szervezet számára. Az ebbe a kategóriába sorolt húsok színét például magas vastartalmuk kölcsönzi, de cinktartalmuk is figyelemre méltó. Emellett hasznos vitaminokban is gazdag: B6- és B12-forrásként is kiváló a vörös hús. A velük szemben máig fennálló, bár egyre kevesebb kritika legjogosabbika talán, hogy telített zsírsav- és koleszterintartalmuk jelentősebb a fehér húsokénál. Ugyanakkor, ha zsírszegény húst vagy olyan korszerű konyhatechnológiát és modern elkészítési módot választunk hozzá, amellyel kompenzálhatjuk ezt, akkor nem sok kifogás marad a vörös húsok fogyasztásával szemben.
A szűzpecsenye a csirkemellnél is egészségesebb hús lehet
Ha pedig már a vörös húsok többségét is el tudjuk készíteni minimálisra csökkentett zsír felhasználásával, és így egészségessé tudjuk tenni fogyasztását is, akkor könnyen belátható, hogy a különlegesen zsírszegény, ám fehérjében gazdag sertéshorpaszizom, azaz a szűzpecsenye a vörös húsok között is kiemelkedően kedvező szervezetünk egészsége szempontjából. A Wisconsini Egyetem odáig merészkedik, hogy tanulmányában
a csirkemellnél is kevesebb zsírt tulajdonít a szűzpecsenyének.
Ráadásul jelentős fehérje- és magas kolintartalma miatt nemcsak az egészségesebb táplálkozásban, de akár a fogyásban és a hatékony izomépítésben is számíthatunk segítségére.
Ha érdekelnek az egészséges halak is, ezt a korábbi írásunkat is ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés