A világ lakosságának mintegy felét érinti valamiféle alvászavar, ami miatt akár rendszeresen is felébredhet éjszakánként a leglehetetlenebb időpontokban. Gyakran előforduló jelenség az is, hogy éppen az ébresztőóra hangja előtt pattannak ki a szemeink. Ez is egyfajta alvászavar lenne? Utánajártunk.
A Díványon is rendszeresen találkozhattok az alvással és a pihenés fontosságával foglalkozó cikkekkel, nem véletlenül. Az egészséges életmód egyik feltétele az éjszakai nyugalom, a test és az immunrendszer regenerálódásához elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás.
Jó, ha az ébresztőóra hangjával indul a nap?
Biztos előfordult már legalább egyszer mindenkivel, hogy magától ébredt a megfelelő időben, anélkül, hogy az ébresztőóra – vagy mostanság inkább az okostelefon ébresztő funkciója – jelzett volna. A jelenség általános, sokaknak egyáltalán nincs szükségük külső segítségre az ébredéshez. A kérdés adott: mitől függ, hogy kik képesek felébredni a kellő időben maguktól, és vajon ez egészséges-e?
A kutatások szerint az emberiség felnőtt részének fele nem képes éjjelente hatékonyan pihenni, ennek hátterében különféle alvászavarok állnak, melyek a koronavírus elterjedése óta ráadásul egyre szélesebb réteget érintenek. S míg az alvási nehézségek betegségek jelei és szövődményei is lehetnek, a könnyen induló reggelek inkább a testfunkciók megfelelő működésére utalhatnak.
Miért ébredünk magunktól?
A különös jelenséget a Live Science munkatársai is vizsgálták, és szakértő segítségével igyekeztek megfejteni, vajon mi az oka annak, hogy egyesek rendre maguktól ébrednek. Dr. Sudha Tallavajhula, az UTHealth Houston neurológusa úgy véli, a cirkadián ritmus megfelelő működése lehet ennek az oka.
A napi 24 óráját felölelő cirkadián ritmust leginkább a fények befolyásolják, testünk a nappali órákban van igazán elemében. Ahogy sötétedik, hormontermelésünk is átáll a pihenésre, melatonint kezd termelni, ez az, ami az alvásra felkészíti a szervezet különböző részeit. Amikor pedig pirkadatkor ismét beszűrődik némi fény, a melatonintermelés leáll, és a test felkészül az ébredésre.
Programozható életritmus
Bár sokan otthon is fényárban készülnek a lefekvésre, é teljesen besötétített szobában hajtják álomra a fejüket, érdemes a nap járásához igazítani otthonunkat is, hogy cirkadián ritmusunkat segítsük. Félhomályban, kevésbé zajos környezetben testünk is hamarabb lecsendesedik. A szakértő szerint az ébredés is tanulható: ha valaki rendszeresen ugyanabban az időben kel és fekszik, és természetesen megfelelő mennyiségű időt tölt alvással közben, egyre többször tapasztalja majd, hogy ébresztőóra nélkül is képes pont akkor felébredni, amikor szükséges.
Dr. Sudha Tallavajhula azt is nyomatékosította, hogy még az sem baj, ha az első, 2-3 óra alvást követően felébredünk, hiszen a különféle alvásszakaszok közti átmenet nem minden esetben olyan egyszerű, érdemes azonban ilyenkor a sötétben-félhomályban várni az álmot. Ha azonban hosszabb periódusokra éberek lennénk éjjelente, az alvászavart vagy szervi problémát is jelezhet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés