Kiváló fájdalomcsillapító és az emésztéssel is csodákat tesz
A csilit a benne található kapszaicin nevű alkaloidnak köszönhetően érezzük csípősnek, mely égető érzést vált ki a nyelven, a száj nyálkahártyáján, a bőrön és a szembe kerülve, ugyanakkor jelentős részben ez a vegyület felelős a növény jótékony hatásaiért is. A kapszaicin páratlan fájdalomcsillapító hatással bír – ezért használják például bőrön át felszívódó fájdalomcsillapító krémekben is –, enyhíti az ízületi fájdalmakat, csökkenti a lázat, a fejfájásokat, migréneket és a menstruációs görcsöket; a népi gyógyításban gyakran a reumás panaszok kezelésére használják a paprikából kivont, szesszel készült elegyeket.
Sokan tévesen úgy hiszik, a csípős paprika tönkreteszi a gyomor egészségét, holott valójában éppen ellenkező hatást fejt ki: magas antioxidáns és egyéb hasznos tápanyag-tartalmának köszönhetően hatékonyan segíti az emésztőnedvek termelődését, óvja a gyomor nyálkahártyáját, kiváló természetes gyógymód gyomorgörcs, túlzott bélgáztermelődés és hasmenés ellen. Javítja, serkenti az emésztést, minek köszönhetően a szervezet hatékonyabban bontja le az elfogyasztott táplálékot, így kevesebbszer, lassabban éhezel meg, vagyis diétás célokra is kiváló.
Dúskál vitaminokban és a szívnek is jó a csilipaprika
Nem mehetünk el szó nélkül a csilipaprika hihetetlenül magas A- és C-vitamin-tartalma mellett sem – több C-vitamin van benne, mint a narancsban –, melyek szintén csodákat művelnek a szervezetben: előbbi javítja a bőr egészségét, fontos szerepet játszik a látással és a szemmel kapcsolatos problémák kezelésében, védi a nyálkahártyákat, erősíti a csontokat és az immunrendszert. Magas vitamintartalmának köszönhetően a csili fogyasztása segít az influenza és egyéb megfázásos betegségek elleni védekezésben és harcban.
A C-vitamin mindemellett a kollagéntermeléshez is elengedhetetlen, vagyis segít a haj és a bőr egészségesen tartásában – nem véletlen, hogy Cayenne-paprika gyakori természetes hozzávalója a különböző szépészeti szereknek.
A csilipaprikában található hasznos tápanyagok között a kálium is fontos szerephez jut, mely a szív- és érrendszeri betegségek leküzdéséhez rendkívül fontos, ez az ásványi anyag ugyanis amolyan „csendes jótevőként” ellazítja az erek falát és normalizálja a vérnyomást – vérnyomás-csökkentő hatása miatt a csípős paprika a kettes típusú cukorbetegség megelőzésében, illetve kezelésében is kiváló. Érdemes még megemlíteni a folsavat, vagyis B-vitamint is, amely segíti a vörösvérsejtek termelődését, ezért kiválóan hatásos vérszegénység és fáradtság, levertség ellen.
Még jobb kedved is lesz tőle
Kutatások bizonyították, hogy a kapszaicin, illetve a csiliben található antioxidánsok gyulladáscsökkentő hatásuk miatt leukémiával, illetve prosztatarákkal kezelt betegek esetében képesek lehetnek hátráltatni a rákos sejtek burjánzását, a daganat növekedését. Végezetül, a csilipaprika fogyasztása a szellemi egészségedre is jó hatással lehet, a benne található nagy mennyiségű vas ugyanis serkenti az agy vérkeringését, a kapszaicin pedig növeli az endorfin termelődését, mely hormon a boldogságérzet kialakulásában játszik jelentős szerepet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés