Sokan vannak, akik nem az átlagos 8-tól délután 4-ig tartó munkarendben dolgoznak, hanem váltott műszakban, vagy csak éjszaka állnak munkába. Az orvosok nem győznek figyelmeztetni, hogy ennek számos kellemetlen egészségügyi kockázata van, különösen kimerítő lehet az agyunkra nézve.
Az agyi kapacitás látja kárát az éjszakai munkának
A kanadai York Egyetem kutatói megfigyelték, hogy az átlagos 8-tól 16 óráig vagy 9 és 17 óra közötti munkarenden kívüli műszakban dolgozók hajlamosabbak arra, hogy károsodjanak a kognitív képességeik. Ez azt jelenti például, hogy előbb megöregszik az agyuk, vagyis képtelenek lesznek a világos, tiszta, logikus gondolkodásra, az agyuk lelassul, és a viselkedésük is megváltozik.
A tanulmány eredménye, melyet 50 000 felnőtt bevonásával készítettek el, arra utal, hogy kapcsolat van a váltott vagy éjszakai műszakban végzett munka és a kognitív funkciók károsodása között.
Mindenképpen figyelemre méltó ez az eredmény, hiszen ha valaki bonyolultabb feladatot vállal, talán több hibát ejt, és ezeknek akár messzemenő következményei lehetnek.
Mint kiderült, az éjszakai munka a középkorú és az idősebb felnőtteknél is memóriavesztéshez vezethet, hiszen a késői órákban dolgozóknál 79 százalékkal magasabb a kognitív zavarok aránya.
A tanulmányból az is kiderült, hogy bár az éjszakázók nagyobb valószínűséggel szenvednek a memóriaproblémáktól.
A nappali alvás nem olyan pihentető
A szakértők szerint a cirkadián ritmus megzavarása áll a probléma hátterében, melyet a túl sok vagy túl kevés napfény borít fel. A szervezet belső órája szerint az embernek nappal kell aktívnak lenni, éjjel kell aludni. Aki éjszaka is dolgozik, annak a munka végeztével mihamarabb nyugovóra kellene térnie egy besötétített, csendes és hűvös szobában. Ez azért fontos, mert a szervezetnek szüksége van az éjszakai körülményekre, a legjobban így tud regenerálódni.
A kialvatlanság súlyos betegségekhez vezethet
A belső cirkadián óránk hatással van számos fontos testi funkciónkra, beleértve az alvási ciklusokat, a hormonális aktivitást, a testhőmérséklet alakulását, az evést és az emésztést.
A szakértők javaslata szerint minden felnőttnek legalább hét órát kellene aludnia naponta ahhoz, hogy a szervezete kiegyensúlyozottan működjön.
A szervezet cirkadián ritmusának felborulása számos egészségügyi problémát vonhat maga után. Ilyenek például a krónikus betegségek, a depresszió, az elhízás, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint a szív- és érrendszeri problémák.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés