1. Ha kellő ideig fekszel az ágyban, magadtól elalszol
Népszerű tévhit miszerint, ha nem vagy álmos, de mégis szeretnél elaludni, elég, ha lefekszel, lehajtod a fejed és becsukod a szemed, előbb-utóbb úgyis elszenderülsz; valójában azonban csak ártasz magadnak ezzel, és súlyosbítod az álmatlanságot. Az elméd ugyanis, ha rendszeresen fekszel ébren 15-20 percnél többet, hozzászokik a szituációhoz, és az ágyadat tudat alatt ezzel a helyzettel társítja, így idővel akár krónikus álmatlanság is kialakulhat – nem kényszerítheted tehát magadat alvásra, ha a tested nem érzi eléggé álmosnak magát.
2. Ha felriadsz az éjszaka közepén, sose nézz rá a telefonodra
Szintén gyakran hallhatod a jótanácsot, miszerint, ha véletlenül felébredsz éjszaka, még véletlenül se csekkold az időt (vagy bármi egyebet) a telefonodon – ez a tanács valóban hasznos, számos kutatás megállapította ugyanis, hogy a telefonok, laptopok, tévék és más elektronikus berendezések képernyőjéből áradó kék fény súlyosan rombolhatja az alvás minőségét. Érdemes lefekvés előtt legalább fél-egy órával kikapcsolni a számítógépet, letenni a telefont, és inkább ellazulni, esetleg olvasni egy kicsit. Ám ha éjszaka felriadsz, kimész vécére, vagy megnézed a mobilon, mennyi az idő, még vissza fogsz tudni aludni – csak ne kezdj el netezni.
3. Sose aludj a kutyáddal vagy a macskáddal egy ágyban
Régóta vita tárgya, vajon beengedheted-e négylábú kedvencedet magad mellé az ágyba – a kérdésre nem lehet egyértelmű igennel vagy nemmel felelni, a válasz ugyanis egyénektől függ. Azok számára, akik stresszel, depresszióval, pánikbetegséggel küzdenek, megnyugtató lehet szeretni való kedvencük jelenléte, és segíthet nekik ellazulni, megnyugodni, ugyanakkor a rossz alvók, akik minden zajra felriadnak, könnyen tönkretehetik éjszakai nyugalmukat egy mozgolódó plusztárssal az oldalukon.
4. A lefekvés előtti testmozgás gátolja a jó alvást
Ebben a témában is rengeteg egymásnak ellentmondó vélemény született már: sokan tudni vélik, hogy a röviddel alvás előtt végzett edzés felturbózza, készenléti állapotba helyezi a szervezeted, ezért nehezebb és tovább tart, mire lenyugszol és sikerül elaludnod. Az újabb kutatások szerint ebben van némi igazság, azonban inkább csak az intenzív, komolyabb erőfeszítést igénylő testedzés esetében kell tartani hasonló mellékhatásoktól, illetve, csakúgy, mint az előző pontnál, itt is az egyéntől függ a dolog.
Azoknak, akik rendszeresen edzenek fél-egy órával lefekvés előtt, nem kell feladniuk ezt a szokásukat, ugyanis testük belső ritmusa hozzászokott ehhez, és nem okoz neki nehézséget az alvásidő elérkezésekor kikapcsolni, ellenben azok, akik sosem szoktak este mozogni, jobb, ha inkább maradnak a reggeli, illetve délutáni időszakoknál, és nem zavarják meg saját belső órájukat.
5. Hétvégén bepótolhatod a hétköznap kimaradt alvásmennyiséget
Sokaknak komoly problémát okoz, hogy hétköznap képtelenek kialudni magukat, a klasszikus jó tanács szerint azonban megoldást jelenthet, ha hétvégenként korábban fekszenek és tovább maradnak az ágyban, így ugyanis bepótolhatják az elmaradt alvásmennyiséget. Sajnos a kutatások szerint ez a feltevés teljes mértékben hamis: ha változtatsz a megszokott alvási szokásaidon, összezavarod a belső ritmusodat, ami súlyos következményekkel járhat, alvászavarokhoz, még rosszabb, kialvatlansághoz vezethet.
Rendkívül fontos, hogy legyen egy jót belőtt, állandó éjszakai ritmusod, mindennap – beleértve a hétvégéket, a szabadságokat és a nyaralást is – ugyanakkor feküdj le és kelj fel, függetlenül attól, mennyire jól vagy rosszul aludtál előző nap vagy az elmúlt pár napban. Szervezetednek szüksége van az állandóságra és meghálálja, ha betartod a szabályokat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés