A tudósoknak köszönhetően már régóta tudjuk, hogy a probiotikus étrend-kiegészítők jótékony hatással vannak a bélrendszer egészségére, és akkor is segíthetnek, ha antibiotikumra van szükségünk ahhoz, hogy meggyógyuljunk. De vajon milyen téren lehetnek még hasznosak szervezetünknek ezek az élő baktériumokat tartalmazó készítmények?
A stressztől is védik az agyat
A bélben lévő mikrobák nagyon sokféle módon befolyásolhatják egészségünket. Eddig főként antibiotikumos gyógykezelés, hasmenés, gyakori felső légúti fertőzések elkerülése és tejallergia miatti ekcéma kialakulásának megelőzése érdekében tartották indokoltnak egyes probiotikumok alkalmazását. Brit kutatók azonban nemrég rámutattak arra is, hogy a probiotikumok mind fiatal, mind idős korban sokkal többet is tehetnek annál, minthogy karbantartják bélflóránkat. Vizsgálatuk szerint a probiotikumot tartalmazó készítmények hozzájárulhatnak az időskori kognitív hanyatlás megfékezéséhez, a fiatal felnőtteknél pedig segíthetnek egy-egy stresszesebb időszakban jobban teljesíteni.
Idős korban különösen ajánlott a probiotikum
Az életkor előrehaladtával természetes módon hanyatlásnak indul kognitív működésünk. Ennek következtében megváltozik az emlékezet, a gondolkodás, a tájékozódás, a megértés, a tanulási és számolási képesség, a nyelvi készségek, a véleményalkotás vagy a döntéshozatal.
A kutatók azonban megállapították, hogy a napi probiotikum bevitel csökkentheti a szellemi hanyatlást az egyébként egészséges idősebb felnőtteknél.
A vizsgálatból az is kiderült, hogy a naponta bevitt probiotikum akár javíthatja is a kognitív teljesítményt idősebb korban, még akár az Alzheimer-kórban szenvedő egyének estében is.
A bél mellett az idegrendszerre is jótékonyan hat
A probiotikumok általában nem javítják a fiatal felnőttek kognitív működését, mert ez a korosztály egyébként is teljesítőképessége csúcsán van. Ellenben a fiatal felnőtteknél is jó szolgálatot tesznek az élőflórás készítmények azáltal, hogy segítenek fenntartani a normál kognitív működést az erősebb stresszhatások ellenére is.
Egy tanulmány szerint azok a 18 és 40 év közötti nők, akik 28 napon keresztül naponta szedtek probiotikumot, jobban teljesítettek a stresszes feladatok során, mint azok, akik placebót kaptak.
Még nem tudjuk, melyek a legjobbak
Mivel a probiotikumokkal kapcsolatos kutatások folyamatosan zajlanak, még nem tudni, hogy a probiotikumok mely törzsei lehetnek a leghasznosabbak a kognitív funkciók szempontjából. A táplálkozásszakértők egy olyan többtörzsű probiotikumot ajánlanak fogyasztásra, amely a legtöbbet kutatott törzsek kombinációját tartalmazza, beleértve a lactobacillust, a bifidobacteriumot és a lactococcus fajokat.
Kíváncsi vagy, honnan lehet tudni, hogy a probiotikumok valóban hatásosak-e? Ebből a cikkünkből megtudhatod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés