Ez a legtutibb módja annak, hogy ne edd túl magad

Olvasási idő kb. 10 perc

Evidens, hogy az ember akkor eszik, amikor megéhezik, nem? Csakhogy a nyugati országok táplálkozási trendjei mintha nem pont ezt mutatnák.

Tudod, mi az, amit különösen bírok az evésben? Ha akkor csinálhatom, amikor éhes vagyok. Vagy ha megoszthatom az élményt másokkal. És ha ehhez a két tényezőhöz hozzáadjuk azt a lényeges szempontot is, hogy a magas tápértékű ételeket kedvelem, mert azoktól érzem jól magam, akkor nem kell sokat agyalnom azon, hogy mi hány kalória. Mindezt a tizenpár évig tartó evészavarom mondatja velem, meg annak a hosszas gyógyulási folyamatnak a tapasztalatai, amelynek köszönhetően ma már ugyanolyan jó viszonyban vagyok az ételekkel és az evéssel, mint kamaszkorom előtt. Na jó, állítólag válogatós vagyok, és megvannak a sajátos étrendi szabályaim, ám ezek a szabályok nem pszichés rendellenességből fakadnak, hanem az ízlésemen, az egészségtudatos életmódra törekvésemen, valamint környezetvédelmi és etikai megfontolásokon alapulnak.

„Mások etetésével próbáltam jóllakni”„Mások etetésével próbáltam jóllakni”

Az éhezés és falás, az önsanyargatás és önjutalmazás ördögi körébe kerültem, és ebben őrlődtem hosszú éveken át. Az evészavar mentális börtön.

Tovább olvasom
10+1 érv az egészséges táplálkozás mellett, aminek semmi köze a fogyáshoz10+1 érv az egészséges táplálkozás mellett, aminek semmi köze a fogyáshoz

A jó közérzet, a nyugodt alvás, a betegségek elkerülése, a jobb szív- és agyműködés csak néhány a sok pozitív hatás közül.

Tovább olvasom

Ezek után talán már sejted, hogy mi az, amit nem bírok elviselni az evéssel kapcsolatban: ha akkor „kell” csinálnom, amikor egyáltalán nem vagyok éhes. Kell, mert nem szeretném megsérteni az illetőt, aki kajával kínál – főleg, ha saját készítésű finomságról van szó –, vagy mert a többiek is ezt teszik. Így hát amikor olyan társasági program van kilátásban, amelyen nagy eséllyel étkezésre is sor kerül, akkor mindig gondoskodom róla, hogy megéhezzem, mire odaérek a találkozóra. Akkor tudok ugyanis igazán jóízűen falatozni, amikor éhes vagyok. Tudom, nincs új a nap alatt, nem én találtam fel a spanyolviaszt, tök evidens, hogy az ember akkor eszik, amikor megéhezik. Vagy mégsem?

Testünkben számtalan biológiai folyamat megy végbe, amely az éhséget és a jóllakottságot szabályozza – mind rövid, mind hosszú távon –, az evolúció pedig gondoskodott róla, hogy ezek a mechanizmusok elsősorban az alultápláltságtól mentsenek meg minket, mintsem a túlevéstől.

Az éhség- és teltségérzetet kiváltó hormonok munkája mellett azonban rengeteg más tényező befolyásolja táplálkozási szokásainkat, így azt is, hogy olyankor is együnk, amikor egyáltalán nem vagyunk éhesek: a család és a barátok, a csomagolás és a tányérok, a nevek és számok, a címkék és fények, a színek, formák és illatok, az étel távolsága, a figyelem hiánya, a hiedelmeink és a hangulatállapotunk mind túlfogyasztáshoz vezethetnek, anélkül, hogy ennek tudatában lennénk. Ha pedig túlfogyasztunk, elhízunk. Ha elhízunk, fogyókúrába kezdünk. Ha fogyókúrázunk, éhezünk. Ha éhezünk, túlfogyasztunk. Így lesz belőlünk szép lassan kövér, testével mindig elégedetlen, soványságra vágyó ember, akiből aztán kellemesen megélhet a fogyókúraipar.

Ezt tedd, hogy te kontrolláld a súlyodat, és ne a hormonokEzt tedd, hogy te kontrolláld a súlyodat, és ne a hormonok

A megfelelő étrenddel és életmóddal a kezedbe veheted az irányítást.

Tovább olvasom

Dr. Forgács Attila gasztropszichológus szerint a tömeges elhízás okát ott kell keresni, hogy az elmúlt száz évben az emberiség történelmében először bármikor könnyen és gyorsan juthatunk ételhez, miközben a tudattalan őstörténetünkben hordozzuk az éhezés elkerülésének, a jóllakottságnak a vágyát. Ha kíváncsi vagy a részletekre, olvasd el ezt az interjút és nézd meg az alábbi videót:

Az elhízás okát a múltunkban érdemes keresniAz elhízás okát a múltunkban érdemes keresni

Nem a tudatlanságunk miatt hízunk el, a kezelhetetlen érzelmeink teszik. Interjú dr. Forgács Attila gasztropszichológussal.

Tovább olvasom

Emlékszem, úgy tízéves lehettem, amikor először hallottam egy nagymama, nevezetesen a saját nagyim szájából azt, hogy „nálunk nincs szigorú reggeli-, ebéd- és vacsoraidő, akkor eszünk, amikor megéhezünk”. Egy cserediákprogram keretében nálunk vendégeskedő erdélyi magyar lánynak magyarázta az érezd magad otthon alapú házirendet, én pedig hevesen bólogattam, jelezve, hogy ez valóban így van. Mindaddig teljesen magától értetődő volt számomra ez a szokás, s csak ekkor tudatosult bennem, mennyire menők a nagyi elvei. Az idézett „szabálytól” függetlenül persze valahogy mindig sikerült nagyjából egyszerre megéheznünk és asztalhoz ülnünk. És általában az utolsó falatig el is tüntettük mindazt, ami a tányérunkon volt. Merthogy ez így normális/illendő/észszerű. Ételt nem pazarlunk! Ha mégsem bírtunk el az adaggal és maradt néhány falat, azt a házi kedvencek díjazták a legjobban. (A fent emlegetett evészavarom nem az étkezési szokásaimban, hanem az iskolai szekálások és a média által közvetített szépségideál indukálta nem vagyok elég jó élményében gyökerezett.)

Ebédidőőő!

Annak ellenére, hogy nem éhesen pattannak ki az ágyból, sokan mégis evéssel indítják a napot, mert megtanulták, hogy a reggelit nem szabad kihagyni. Hasonló a helyzet az ebédidővel is: ha délelőtt ettem, nem feltétlenül éhezem meg délre, de azért elmegyek a kollégákkal ebédelni.  

Ha mindenki eszik, abból nehéz kimaradni
Ha mindenki eszik, abból nehéz kimaradniSouth_agency / Getty Images Hungary

A legnyilvánvalóbb bizonyíték arra, hogy az evés nem pusztán biológiai működésmód, hanem társadalmi-kulturális szokások indukálta viselkedés, az az, hogy a különböző kultúrákban más-más időpontban szokás étkezni: Bostonban például délután öt órakor vacsoráznak az emberek, míg a spanyoloknál ez inkább késői ebédnek számít, a vacsorára pedig csak este 10 vagy 11 órakor kerül sor. Az ókori rómaiak naponta egyszer lakmároztak egy jót, és egészségtelennek tartották a napi többszöri étkezést. Amerika őslakosai is akkor nyúltak táplálékhoz, amikor szükségét érezték, aztán az európaiak betelepülésével és az ipari forradalommal átalakultak az emberek mindennapjai, és rutinná vált a napi háromszori étkezés. Ez az, amibe ma is kapaszkodunk, függetlenül attól, hogy passzol-e ez a rutin az életvitelünkhöz, vagy sem.

Amikor mozgásban vagyunk, egész nap szaladgálunk, teszünk-veszünk, netán még testedzésre is szánunk időt, akkor persze hogy sűrűbben megéhezünk: korgó gyomrunk jelzi, hogy ideje feltölteni az energiaraktárakat. Gond abból lehet, ha egy jóformán csak ücsörgéssel töltött napon is ugyanazt a kalóriamennyiséget visszük be, mint amit egy aktívabb napon. Nem várjuk meg, hogy gyomrunk hangosan lázadjon, megtöltjük akkor is, ha nem üres, fittyet hányva a táplálkozás élettani alapjaira, miszerint csekély mértékű munkavégzéshez kevesebb üzemanyagra van szüksége a szervezetünknek. 

Így eddz otthon, ha a járvány alatt sem szeretnél kiesni a formádbólÍgy eddz otthon, ha a járvány alatt sem szeretnél kiesni a formádból

Ne álljunk le az edzéssel akkor sem, ha otthon ragadunk, de nem mindegy, hogyan csináljuk. Ehhez adunk segítséget.

Tovább olvasom

Tudod, mit miért eszel meg?  

Egy másik, a túlfogyasztásunkat meghatározó tényező az étel elérhetősége: gyűjtögető-vadászó őseinktől örökölt ösztönünk, hogy amikor rendelkezésünkre áll az étel, akkor eszünk. Ám míg a barlanglakóknak nem állt rendelkezésére állandóan elérhető élelemforrás, a mi éléskamránk tömve van tartalékkal. Ha mégsem, néhány gombnyomással elintézhetjük a betárazást, hogy biztonságban érezhessük magunkat – és hogy mindig legyen otthon dugicsoki a rossz napokra. Ilyen ez a mi modern túlélési ösztönünk: egyszerűen és kényelmesen kielégíthető. 

Azzal pedig, hogy az étel látványa és illata egy pillanat alatt képes kiváltani belőlünk az éhségérzetet, vagy legalábbis a sóvárgást, az élelmiszeripar is tisztában van, és a csokiautomatáktól kezdve a tévés hirdetésekig egy rakás eszköz bevetésével jól ki is használja az ösztöneinket. Kedvenc süteményünk látványától megindul a szervezetünkben az örömhormonnak is nevezett endorfin fokozott termelése, emiatt is olyan nehéz ellenállni a kísértésnek, még akkor is, ha éppen tele vagyunk. Nyugi, mindezek a táplálkozási magatartások nem tartoznak az evészavar körébe, ugyanakkor fontos ismernünk ezeket a pszichoszociális mozgatórugókat ahhoz, hogy a kezünkbe vehessük az irányítást.

Mit tud jobban az, aki képes ellenállni a kísértéseknek?Mit tud jobban az, aki képes ellenállni a kísértéseknek?

Mit mond a tudomány a kísértéseknek való ellenállás képességéről? Utánajártunk.

Tovább olvasom

Délután négy óra van. Kezdek megéhezni, de előbb még befejezem a gondolatmenetet, addig is nő még egy picit az éhségszintem. Szóval ha neked a kalóriaszámolós módszer remek kapaszkodó, akkor egyrészt hajrá, másrészt pedig tudd, hogy ahogy az elhízás lassú és észrevétlen folyamat, úgy a fogyás is az lehet. És minél lassabb a súlyvesztés, annál tartósabb lesz az eredmény. Természetesen a genetikán és még egy rakás egyéni tényezőn múlik, hogy kinél milyen módszerek válnak be, de ha abból indulunk ki, hogy mi az, amin tudunk változtatni (erről szólt ez a sorozat), akkor már megtettük az első lépést a siker irányába.

A lényeg, hogy az elsődleges célnak inkább az életmódváltásnak kellene lennie – amit ha következetesen csinálunk, a fogyás szinte magától menni fog –, és még csak nem is kell túlkomplikálni a dolgokat: ha ugyanazt a 100 kilokalóriát levonjuk a napi energiabevitelünkből, egy éven belül máris hat kilót fogytunk. És ez nem feltétlenül kevesebb evést jelent: elég, ha többet mozgunk, gyalogolunk, rendesen alszunk és kerüljük a stresszt. Emellett pedig meg kell tanulnunk tudatosan élni: észrevenni a környezet túlfogyasztásra buzdító ingereit, valamint figyelni a szervezetünk valódi jelezéseire, s ezek alapján meghozni a táplálkozási döntéseket.

A fogyókúra kevés: a fogyáshoz tudatosság kellA fogyókúra kevés: a fogyáshoz tudatosság kell

Dr. Forgács Attila gasztropszichológus előadásán jártunk, és kiderült bonyolultabb a viszonyunk az evéssel, mint hittük. Videó.

Tovább olvasom
6 tipp a fogyáshoz, ami a tudomány szerint is beválik6 tipp a fogyáshoz, ami a tudomány szerint is beválik

Tartós eredményeket ne a divatdiétáktól vagy az önsanyargatástól várj.

Tovább olvasom

A fogyni vágyóknak szóló minisorozatunk valamennyi részét az alábbi linkeken találod: 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • életem
Ha túlsúlyos, nem műtik meg: diszkriminatív az új rendszer az orvosok szerint
Ha túlsúlyos, nem műtik meg: diszkriminatív az új rendszer az orvosok szerint

A csípő- és térdprotézis műtétekre vonatkozó új rendszer bizonyos betegcsoportokat kiszoríthat az ellátottak köréből.

14 perce

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

Ezt olvastad már?
Érdekességek