Kánikula közben csap le a vihar: 8 vármegyére adtak ki riasztást
Egyszerre lesz ma nagyon meleg az ország déli, délkeleti részén – hét vármegyére van érvényben riasztás, miközben két vármegyére zivatar veszélye miatt adtak ki figyelmeztetést.
Egyszerre lesz ma nagyon meleg az ország déli, délkeleti részén – hét vármegyére van érvényben riasztás, miközben két vármegyére zivatar veszélye miatt adtak ki figyelmeztetést.
A megszokottnál hűvösebb, csapadékosabb és borúsabb nyári hónapokat jósolnak a meteorológusok. A napi maximális hőmérséklet gyakran marad majd 30 Celsius-fok körül.
A mai nap második felétől kifejezetten gyors és drasztikus melegedés kezdődik, amely hatására szinte egyik pillanatról a másikra kánikula veszi kezdetét – Magyarország egész térképe vörösbe borul, amit a HungaroMet Facebook-posztban tett szóvá.
Spanyolország déli részén ma már 35-37 Celsius-fokot is mértek egy afrikai eredetű légtömegnek köszönhetően, amely a hét végére szinte egész Európában kánikulát hozhat.
Nagyon nem mindegy, hova vezetik el a légkondi kondenzvizét: a kánikulában ebből óránként több litert termel a készülék, ha ez az utcán az emberek fejére csepeg, abból baj lehet.
A rendkívüli meleg miatt egyre több iskolában vezetnek be rövidített tanórákat a másodfokú hőségriasztás idejére. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) nyílt levélben kért hasonlót a döntéshozóktól.
Még az űrből is látható, milyen pusztítást végzett Magyarországon a kánikula. A felvételeken jól nyomon követhető, hogyan perzselte fel a Kárpát-medencét a forróság.
A pokoli kánikula egyelőre nem ér véget, az országos tisztifőorvos szeptember 5-ig meghosszabbította a másodfokú hőségriasztást. Így nagy melegben indul a tanév is, ám az előrejelzések szerint a jövő hét végén hidegront hozhat felüdülést.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet előrejelzései alapján Magyarország egész területére vonatkozóan másodfokú hőségriasztást rendelt el szombat 0 órától péntek éjfélig.
Ha vége még nincs is a nyárnak, egy hét múlva itt a nyári napforduló, és valóban enyhülést ígér a meteorológia. A mostani kánikulát már a hétvégén hidegfront pucolhatja ki az országból.
A jóslatok szerint várhatóan nemcsak folytatódni fog a bolygó átlaghőmérsékletének emelkedése, hanem fel is gyorsul. Éppen ezért az orvosok már jó előre figyelmeztetnek a kínzó kánikulai hónapok veszélyeire.
Az ember számára a 40 fok már halálos is lehet. A nyarak egyre melegebbek, ami sokakat megvisel, ebben a hőmérsékletben már nem tudja magát hűteni az emberi test.