Kedvencedet régóta falatozzák elődeink. Gofrit már a középkorban is sütöttek: belga cukrászok készítették maradék tésztákból, hogy semmi ne menjen kárba. Rácsos, forró vas közé öntötték, és így sütötték ropogósra. Szerencsére ma már egyszerűbben megoldható az elkészítése, ráadásul pénztárcakímélő fogás, és nem szükséges órákig a konyhában görnyedned, hiszen nagyon gyorsan elkészül. Ráadásul konyhatündérnek sem kell lenned, hogy elkészítsd, és ezerféleképpen variálhatod még az egészséges verziót is.
Létezik egészséges gofrirecept?
A legtöbben egyetértünk abban, hogy vasárnap reggel egy nagy adag gofri elfogyasztása egyszerű luxus, amit meg kell engednünk magunknak. Ugyanakkor nem szerencsés cukorkómába esni miatta, ami végül egy eredménytelen délutánhoz vezetne. Szerencsére a népszerű blogger-írónak, Ella Lechének van megoldása: a tápláló chiagofri.
„Ezek a finomságok nemcsak gluténmentesek és vegánok, hanem magas fehérjetartalmúak is”
– írja Leché új szakácskönyvében.
„Egészségesek, finomak és laktatóak – többé már nem csak üres szénhidrát a gofrid!” – írja a szerző, aki szerint a recept még kezdők számára is tökéletes.
Mi az a chiamag?
Az azték zsályának is hívott chiamagot már az aztékok és a maják is előszeretettel fogyasztották. A chiamag nagy mennyiségű rostot és ómega-3 zsírsavat, rengeteg kiváló minőségű fehérjét, valamint számos esszenciális ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaz. Javíthatja az emésztést és a szív szempontjából egészséges ómega-3 zsírsavak vérszintjét, valamint a szívbetegségek és a cukorbetegség kockázati tényezőit.
Ezek a magok nagyon sokoldalúak: áztathatjuk, és hozzáadhatjuk a zabkásához, készíthetünk belőlük pudingot, felhasználhatjuk pékárukba, vagy egyszerűen saláták vagy joghurt tetejére szórhatjuk. És készíthetünk belőlük gofrit is.
Chiagofri
A recept a cup (csésze) mértékegységet használja. Az átváltást többek között itt találhatod meg.
(2 vagy 3 adag lesz belőle)
Hozzávalók:
2 evőkanál chiamag egészben vagy őrölve
6 evőkanál víz
1 csésze zabliszt
½ csésze cirokliszt
¼ csésze burgonyakeményítő
½ teáskanál sütőpor
1 csésze mandulatej
2 evőkanál kókuszolaj, olvasztott vagy szőlőmagolaj, plusz még egy kicsi a gofrisütő bevonásához
kókuszcukor vagy 2 csepp folyékony stevia
kókusztej
A tálaláshoz:
A szerző szerint a legegészségesebb és legfinomabb feltét a tetejére egy remek eperragu, amihez csak kockázd fel az epret, édesítsd valami egészségessel, és ha szeretnéd, akár fűszerezheted is.
Elkészítés:
1. Egy kis tálban keverd össze a chiát a vízzel, és hagyd állni 5-10 percig.
2. Egy nagy tálban keverd habosra a liszteket, a burgonyakeményítőt és a sütőport. Adj hozzá mandulatejet, az olajat, az édesítőt és a chiakeveréket, és keverd jól össze. 10-20 percig pihentesd ezek után.
3. Melegíts fel egy gofrisütőt, és kend meg olajjal. Egy merőkanálnyi tésztát kanalazz bele, és a gyártó utasításai szerint süsd aranybarnára.
4. A gofri tetejét pakold meg jól a párolt eperrel, esetleg felvert kókusztejjel és friss bogyós gyümölcsökkel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés