A nők mindenfélét képesek megenni várandósan, akár olyasmit is, amire korábban rá sem néztek volna. Az még szinte semmi, ha valaki egyszerűen megszereti mondjuk a csípős ételeket, és úgy marad, ám mindehhez ráadásul olyan erős sóvárgás társul, hogy akár éjjel is nekiindulunk a gyorsétterembe fagyiért, ha a szükség úgy hozza. Na de mi van emögött a leküzdhetetlen és néha nagyon fura sóvárgás mögött?
Miért esznek összevissza a várandós nők?
A szakirodalom kiemeli: a terhesség alatti féktelen falás nem veszélytelen, így nem árt, ha igyekszünk kordában tartani sóvárgásainkat, mert a túlzott súlygyarapodás az anya és a baba egészségére is kockázatokat jelent.
Az ezzel foglalkozó tanulmány szerint több hipotézis is akad magyarázatként. Ezek között a szakemberek leggyakrabban a hormonális változásokat, a tápanyaghiányokat jelölik meg, de az is felmerült, hogy egyszerűen kulturális és pszichoszociális tényezők állnak a jelenség mögött. A lehetséges okok és bizonyítékok összevetése után arra jutottak, hogy a hormonális okoknak van a legnagyobb jelentőségük, de az eddig rendelkezésre álló adatok alapján a kulturális hasonlóságok is figyelemreméltók.
Az első trimeszterben a szervezet több inzulint állít elő, ami később csökken – feltételezések szerint ez erősíti a szénhidrátok fogyasztása utáni sóvárgást annak érdekében, hogy helyreállítsa a vércukorszintet. Ugyanerre utal, hogy egy 1978. évi tanulmány retrospektív módon vizsgálta meg a várandós nők sóvárgását egy 250 terhes nőből álló csoportban, és kimutatta, hogy a leginkább vágyott cikkek az édességek, tejtermékek, keményítőtartalmú szénhidrátok, gyümölcsök, zöldségek és gyorséttermekben kapható ételek voltak.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés