A korabeli sajtó tudósítása szerint október 4-én csütörtökön délután 14 óra 21 perckor a Nyugati pályaudvar csarnokának négyes vágányára üres szerelvényt toltak be, amely két órával később, háromnegyed 5-kor indult volna Szolnokra. Tolatás közben azonban a tíz kocsiból álló vonat a fékezés hiánya miatt véletlenül elszakadt a mozdonytól, átszakította a vágánybakot, kifutott a vágányról, és megindult a csarnok bejárata felé. Az utolsó kocsi áttörte a főbejárat üvegfalát, és a lépcsőkön, a járdán át egyenesen az utcára „ugrott”, az ottani járókelők legnagyobb riadalmára és megdöbbenésére; az elszabadult szerelvény majdnem harmincméteres utat tett meg, mire meg tudott állni.
Lefutott a sínről az üres MÁV-szerelvény
A szemtanúk arról számoltak be, hogy a megszokott kora délutáni csúcsforgalom közepette egyszer csak hatalmas robajt hallottak, mintha hirtelen leszakadt volna az ég a Lenin körút felett. A másodosztályú, 4010-es számú pullmankocsi legördült a lépcsőkön, ahol további pusztítást végzett, majd megakadt a gyalogjáró kocsiút feletti peremén. A hangosbemondó szerencsére gyorsan figyelmeztetni tudta a villamosra várakozókat, akik így azonnal, mintegy villámcsapás-szerűen kapcsoltak és elugráltak, elrohantak a vonat útjából. A balesetben szerencsére senki sem vesztette életét, és csak egyetlen személyi sérülés történt: egy járókelő, Párkányi Jenőné 52 éves segédhivatali tisztviselő rosszkor volt rossz helyen: súlyos, de nem életveszélyes sérülést szenvedett, a balesetet követően azonnal a Szobi utcai Mentőkórházba szállították.
Nem követelt áldozatot a látványos vonatbaleset
A különösen látványos vonatbaleset természetesen jelentős riadalmat és érdeklődést keltett, a gyors és hathatós rendőri intézkedésnek köszönhetően azonban csak percekig szünetelt a közlekedés a Nagykörúton, és a Nyugatiban sem kellett különösebben korlátozni a vonatforgalmat. A baleset helyszínére azonnal megérkeztek a tűzoltócsapatok is, a MÁV pedig elrendelte a vasúti mentőosztagok összevonását; pár perccel a baleset után már a helyszínen volt Kossa István közlekedés- és postaügyi miniszter. Természetesen az újságírók és a fotósok is gyorsan kivonultak a Nyugatihoz, a kisiklott vonatkocsiról készült, híressé vált képet a Magyar Távirati Iroda (MTI) munkatársa, Mikó László készítette.
Mikó felvétele a majdnem hetven évvel korábban, Párizsban készült legendás fotóra hajaz, mely egy nagyon hasonló vonatszerencsétlenséget ábrázol: 1895. október 22-én a Granville-ből Párizsba érkező expresszvonat véletlenül túlhaladt a Montparnasse-i pályaudvar ütközőjén, és (magyar „kollégájához” hasonlóan) mintegy 30 métert haladt a csarnokban, végül a mozdony áttörte az épület falát, és „kiugrott” az utcára. A világ egyik első és talán leghíresebb közlekedési balesetet ábrázoló fényképfelvételét a párizsi Lévy és fiai fotóstúdió készítette.
Tizenöt perccel a Nyugatiban történt baleset után már két 600 lóerős dízelmozdonyt, egy gőzmozdonyt és egy 65 tonna teherbírású gőzdarut helyeztek akcióba a MÁV alkalmazottai közvetlenül a homlokzattal szemben. 16 óra 26 perckor hatalmas drót vontatókötelekkel behúzták az utcáról a 33 tonna súlyú, 20 méter hosszú kisiklott személykocsit, nem sokkal később pedig az óriási daru, mint egy játékszert, a magasba emelte azt. A baleset ugyan − a szerencsétlenül járt Párkányinén kívül − nem okozott emberi kárt, az anyagi kár annál tetemesebbre hágott, ezért a MÁV azonnal vizsgálatot kezdeményezett, hogy minél hamarabb felbecsüljék azt, és elindulhasson a pályaudvar helyreállítása.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés