Így működik a kontrollálatlan tömeg – ez vezethetett a halloweeni tragédiához

GettyImages-1437572023

Szöul Ithevon negyedében halloween éjszakáján több mint 150 ember lelte halálát: tragédiájuk rámutat arra, mekkora veszélyt jelenthet az, ha nem figyelnek a tömegben zajló folyamatokra.

A népszerű partinegyedben, Ithevonban több mint százezer ember tömörült: a koronavírus miatt utoljára három éve tarthattak szabadon halloweenbulit a dél-koreai fővárosban, az emberek pedig ki akarták használni a lehetőséget. Este tíz után indult el a folyamat, melyben végül közel 150 ember életét vesztette – annak dacára, hogy már délután négykor befutott az első telefonhívás a hatóságokhoz, arról tanúskodva, hogy a résztvevők közt volt, aki érezte: itt nagy baj lehet.

Ezért lehet veszélyes a tömeg

Ilyen helyzetben nehéz megmondani, pontosan miért következhetett be a legrosszabb: a szöuli rendőrség magára vállalta a felelősséget a tragédiáért, ami árulkodik arról, hogy szervezési – pontosabban szervezetlenségi – gondok mindenképpen voltak. Ali Asgary, az ontariói York Egyetem vészhelyzet- és katasztrófakezelési szakértője szerint a következők játszhattak közre a tömegtragédia kialakulásában:

  • Hatalmas volt a tömeg, ráadásul nem egy helyben álltak, hanem folyamatosan mozgásban voltak több irányba is, ami önmagában katasztrófához vezethet.
  • Sötétben zajlottak az események, rossz látási viszonyok között.
  • Nem volt biztosított a tömegkezelés minimuma sem, a hatóságok nem felügyelték, mekkora tömeg mozog, és milyen irányba.
  • Állítólag helyi celebek is feltűntek a tömegben, ami azt eredményezte, hogy az emberek nagy számban mozdultak irányukba.
  • Mindezek fölött a szöuli utcák kanyargósak, girbegurbák, így az emberek maguk sem láthatták át, milyen helyzetbe kerültek.
A tömegjelenetnek rengeteg sérültje is volt a halálos áldozatok mellett
A tömegjelenetnek rengeteg sérültje is volt a halálos áldozatok mellettChung Sung-Jun / Getty Images Hungary

A halálos tömegjelenet elkerülhető lett volna

Az események talán másként alakultak volna, ha vannak szervezők, akik odafigyelnek arra, mi történik a tömegben. Ehhez hozzátartozik az, hogy 

a környék látási viszonyai legyenek megfelelőek – vagyis legyen elégséges világítás –, illetve a menekülési útvonalakat közérthető jelek mutassák meg.

Mindezeknél is fontosabb lett volna ugyanakkor, hogy a helyszínen tartózkodó szakemberek felügyeljék a tömeget: az utca, ahol oly sokan lelték halálukat, több irányból is megközelíthető volt, így egyre többen és többen jutottak be oda. Ha egyes becsatlakozó utcákat egyirányúsítanak, azzal máris csökkenthető annak veszélye, hogy a felgyülemlő tömeg összenyomja egymást és katasztrófa történjen.

Szöul utcáit az áldozatok után maradt tárgyak borították
Szöul utcáit az áldozatok után maradt tárgyak borítottákChung Sung-Jun / Getty Images Hungary

Így védheted meg magad

Az októberi tragédia tanulságait levonva érdemes azon is elgondolkodni, te magad mit tehetsz, ha egy nyári fesztiválon vagy koncerten, esetleg más tömegrendezvényen úgy érzed, hogy veszélyes helyzetbe kerültél.

A szakértők a következő tanácsokat adják:

  • Amennyiben veszélyesen nagynak látod a tömeget egy rendezvényen, kerüld el azt, ne lépj be a helyszínre!
  • Gyerekeket ne vigyél magaddal ilyen helyre, mivel ők alacsonyabbak, és könnyebben veszélybe kerülhetnek, elfogyhat az oxigénjük. Ha gyerekkel kerülsz ilyen helyzetbe, ne a kezénél fogva húzd magaddal, hanem vedd fel vagy ültesd a nyakadba!
  • Ha valamit leejtettél, ne próbáld meg felvenni, ne hajolj le!
  • A tömeg mozgásával egy irányban haladj, ne próbálj meg az árral szemben nekivágni!
  • Keresztezd karjaidat a mellkasod előtt, mint egy bokszoló, így haladj a tömegben, védve magadat attól, hogy annyira összenyomjanak, hogy már nem kapsz levegőt.
  • Ne kiabálj, mert teljesen felesleges, csak az oxigént pazarolod!
  • Sokat teszel saját épségedért, ha olyan tömegrendezvényen veszel csak részt, amely esetében biztosítottnak látod a megfelelő szervezést – és az esemény végeztével nem vagy az első közt, akik igyekeznek elhagyni a helyszínt, egy kis türelem ebben az esetben akár életet is menthet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Mustra