Ilyen a világ legnagyobb aranybányája: elképesztő mélységben dolgoznak a bányászok

GettyImages-525601342
Olvasási idő kb. 1 perc

A dél-afrikai Witwatersrand térségében, melyet a Föld legnagyobb aranyérclelőhelyének tartanak, már az 1800-as évek derekán fedeztek fel ásványokat. A folyamat 1886-ra aranylázhoz vezetett Johannesburg közelében, majd éppen 100 évvel később, 1986-ban megnyitotta kapuit a világ legnagyobb aranybányája.

Az Mponeng 2020-ban ideiglenesen felfüggesztette működését szeizmikus mozgások miatt bekövetkezett halálesetek okán, majd pedig a Covid-járvány miatt, de később ismét megindították a termelést, amelyet előreláthatólag 2029-ig folytatni is fognak.

Ez tényleg igazi aranybánya

Ekkorra prognosztizálják ugyanis a bánya tartalékainak teljes kiaknázását. Ehhez a mostani, megközelítőleg 4 kilométeres mélységet tovább kívánják fokozni egészen 4,22 kilométeres, lélegzetelállító mélységig.

Ebbe a mélységbe eljutni is egy órába telik a munkásoknak, de ami ott várja őket, az még ennél is pokolibb. Ilyen mélységben ugyanis a hőmérséklet is drasztikusan megemelkedik, a 60-66 Celsius-fok pedig mindent jelent, csak ideális munkakörülményeket nem. Ezen a mélybe pumpált iszap és jég kombinációjával igyekeznek javítani, mely 30 Celsius-fok körülire képes csökkenteni a pokoli hőséget.

Ha érdekel egy másik történelmi aranybánya izgalmas múltja is, olvasd el ezt a korábbi írásunkat is.

Vedd meg fél áron a Dívány első könyvét!

A Dívány újságírói által felkutatott történetek fele a 20. század elejének Magyarországát idézi meg, a másik fele pedig a világ tucatnyi országából mutat be egészen különös eseteket.

Tekintsd meg a kötetet, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek