Mielőtt a barnaság konzerválásába fognál, nem árt, ha rendbe szeded a bőröd. A szép bőr ugyanis a jó megjelenés egyik feltétele, és hiába vagy csokoládészínű, ha pörsenések tarkítják, és durva a felülete. A megvastagodott hámtakarót a legegyszerűbben radírozással finomíthatod – ezt a trükköt nyaralás előtt mindenképpen érdemes az egész testeden bevetned.
Napozás után pedig, főleg ha a bőrünk enyhén kipirosodik, vagy első fokú égés esetén, amikor kifejezetten erős bőrpír jelentkezik a napozástól, akkor valóban fontos a bőr hűtése, ilyenkor jó hatású a hideg vizes zuhanyzás. A víz hőfoka 24–25 °C legyen, a zuhanyozás hossza pedig 10-12 percig ajánlott.
Miért barnulj gyorsabban?
Sokan szeretik, ahogy a bőrük gyönyörűen lebarnul, de a hosszan tartó napozás számos kockázattal jár, beleértve a bőrrákot is. A szabadtéri napozás még fényvédő használata mellett sem kockázatmentes. Ha érdekel a barnulás, csökkentheted a kockázatokat, ha gyorsabban barnulsz a napon. Ez segít elkerülni a hosszan tartó UV-sugárzást, és a bőrrák kockázatát is csökkenti.
Hogyan lehet gyorsabban barnulni?
Íme 9 módszer, amellyel gyorsabban barnulhatsz le, vagy másképpen: amikkel elkerülheted a hosszan tartó napozást.
1. Használj 30-as faktorú fényvédőt
Mindig viselj széles spektrumú, legalább 30 SPF-es UV-védelemmel rendelkező fényvédőt. Soha ne használj olyan barnító olajat, amely nem tartalmaz fényvédőt. Ügyelj arra, hogy a szabadban való tartózkodást követő legkésőbb 20 percen belül alkalmazd a fényvédőt. A 30-as SPF elég erős ahhoz, hogy blokkolja az UVA- és UVB-sugarakat, de nem olyan erős, hogy ne barnulj le.
2. Gyakran változtass pozíciót
Ez segít elkerülni a test egy részének leégését, ráadásul a napon nem biztos, hogy észleled, mennyire szépen lebarnult már a hátad. A legjobb, ha csak 10-15 percet adsz egy területnek, aztán a szobában szünetelsz egy keveset.
3. Fogyassz olyan ételeket, amelyek béta-karotint tartalmaznak
Az olyan ételek, mint a sárgarépa, az édesburgonya és a kelkáposzta, segíthetnek lebarnulni anélkül, hogy leégnél. Egyes tanulmányok azt mutatják, hogy a béta-karotin segíthet csökkenteni a fényérzékeny betegek napérzékenységét is.
4. Próbálj meg természetes SPF-et tartalmazó olajokat használni
Bár ezek nem helyettesíthetik a normál fényvédőt, bizonyos olajok, például az avokádó vagy kókuszdió, használhatók a hidratálás és az SPF-védelem érdekében.
5. Ne tartózkodj tovább a szabadban annál, amíg a bőr melanint képes termelni
A melanin a barnulásért felelős pigment. Mindenkinek van egy melanin-határértéke, ami általában 2-3 óra. Ennyi idő elteltével a bőr nem lesz sötétebb egy adott napon, így fölösleges tovább a szabadban lenned.
6. Egyél likopinban gazdag ételeket
Ilyen például a paradicsom, a guava és a görögdinnye. Egy kisebb tanulmány úgy találta, hogy a likopin természetes módon védi a bőrt az UV-sugárzással szemben.
7. Okosan válaszd ki a barnulási időt
Ha a cél a gyors barnulás, a nap jellemzően dél és délután 3 óra között a legerősebb, de ne feledd, hogy a nap ebben az időszakban a legerősebb. Vagyis a sugarak erőssége miatt ez okozza a legtöbb kárt, és ennek az expozíciónak köszönhetően valószínűleg növeli a bőrrák kockázatát. Hagyd ki ezt az időszakot, a legjobb, ha reggel vagy 15 óra után barnulsz le, hogy elkerüld a leégést.
8. Keress árnyékot
Ha szünetet tartasz, kevésbé valószínű, hogy megégsz, és így a bőr is kipiheni magát az erős hőtől. Nem kell egyszerre sokat a napon lenned, minél gyakrabban pihenj az árnyékban.
9. Készülj fel barnulás előtt
Ha a szabadba indulás előtt az ember előkészíti bőrét, a barnaság tovább tarthat. Ahogy a bevezetőben is szót ejtettünk róla: nyaralás előtt radírozd le óvatosan a bőröd. Ha ezt elmulasztod, a bőröd nagyobb valószínűséggel hámlik le. A szoláriumozás utáni aloe vera gél használata hosszabb ideig tarthatja a barnulást.
Mi határozza meg a bőröd végső árnyalatát?
Minden ember egyedi, ha arról van szó, hogy milyen sötét lesz a bőre a napon. Vannak, akik szinte azonnal megégnek, mások pedig ritkán. Ez nagyrészt a melaninnak, a barnulásért felelős pigmentnek köszönhető, amely a hajban, a bőrben és még a szemekben is megtalálható.
A világosabb bőrű emberekben kevesebb a melanin, és megéghetnek vagy kipirosodhatnak a napon. A sötétebb bőrűek több melaninnal rendelkeznek, és a barnulás során sötétebbek lesznek. A sötétebb bőrűeknél azonban szintén fennáll a napégés és a bőrrák kockázata.
A melanint a szervezet természetesen állítja elő, hogy megvédje a bőr mély rétegeit a károsodástól. Ne feledd, hogy még ha nem is égsz le, a nap akkor is károsítja a bőrt.
Fontosak az óvintézkedések
A barnulást bárki némileg biztonságosabbá teheti, ha nagyon rövid ideig csinálja, vizet iszik közben, legalább 30-as SPF-értékű fényvédő krémet visel a bőrén, és védi a szemét is.
Ezeket kerüld el:
- elalvás a napon
- 30-nál kisebb faktorszámú naptejjel kenni magad
- alkoholfogyasztás, ami kiszáríthat
Ezeket ne felejtsd el:
- 2 óránként és vízben való tartózkodás után vidd fel újra a fényvédőt.
- Vidd fel a fejbőrre, a lábfejre, a füledre is.
- Gyakran fordulj meg, hogy egyenletesen barnulj anélkül, hogy leégnél.
- Igyál sok vizet, viselj kalapot, és védd a szemed napszemüveggel.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés