Ez lehetett a Harry Potter-könyvek sikerének egyik titka

Olvasási idő kb. 4 perc

Az élet minden területére hatással volt a technológia robbanásszerű fejlődése, így az irodalomra is. Manapság már elképzelni is furcsa lenne kézzel megírni egy hosszabb szöveget – nemhogy egy regényt. De vajon milyen lehetett, amikor még minden könyv így készült? És milyen előnyökkel jár, ha valaki mostanában dönt úgy, hogy kézzel írja a szövegét?

A XX. század során ez a módszer lassan eltűnt, ahogy megjelent az írógép, majd később a számítógép, ami teljesen át is vette ezt a folyamatot. De vajon kik voltak azok a híres írók, akik továbbra is ragaszkodtak a kézíráshoz, és vajon miért döntöttek így?

Kézzel írt művek – híres szerzők tollából

Még akkor is sokan ragaszkodtak a kézíráshoz, amikor már elérhető volt az írógép. Például J.R.R. Tolkien a Gyűrűk Ura nagy részét kézzel írta, de a végső változatot gépírók segítségével készítették el írógépen.

Idézőjel ikon

Tolkien úgy érezte, hogy a kézírás révén sokkal mélyebb kapcsolatot tud kialakítani a saját maga által teremtett világokkal és karakterekkel.

Számára az írás nem csupán egy technikai mozzanat volt, hanem egy olyan alkotói folyamat szerves része, amely lehetővé tette, hogy teljesen elmerüljön ebben a megalkotott világban.

J.R.R. Tolkien úgy érezte, hogy a kézírás révén sokkal mélyebb kapcsolatot tud kialakítani a karaktereivel
Fotó: Haywood Magee / Getty Images Hungary

Nemcsak Tolkien volt az egyetlen híres író, aki kézzel alkotott. Többek között Vladimir Nabokov is, aki a The Original of Laura című regényén dolgozott, és azt kérte feleségétől és fiától, hogy halála után égessék el a kéziratot. A befejezetlen regényt nem volt szívük elégetni, ráadásul Nabokov 125 indexkártyára írta a regényt, amit az író halála óta egy svájci bank páncélszekrényben őriznek. Ez a fajta írásmód tette lehetővé a számára azt, hogy a történet szerkezetét szabadon alakíthassa, és a részletek között rugalmasan mozoghasson – amennyiben szükséges.

Tolkienhez és Nabokovhoz hasonlóan Stephen King is hosszú ideig kézzel vetette papírra műveit, mivel úgy érezte, ez fokozza a kreativitását. Ezenkívül J. K. Rowling a Harry Potter első vázlatait is kézzel írta, mert számára a lassabb, alaposabb módszer segített mélyebben átlátni a karaktereket és a cselekményt. Bár Rowling nem részletezte a teljes alkotói folyamatát, valószínűleg a kézírás mellett már kiaknázta a technikai fejlődés adta lehetőségeket. Például amikor a Tűz serlegének egy részét újra kellett írnia, és szorította a leadási határidő.

Hogyan változtatta meg a kézzel írást az írógép? 

Az írógép XIX. század végi megjelenése igazi forradalmat jelentett az írók számára. Korábban a szerzők hosszú órákat töltöttek azzal, hogy kézzel írják le a történeteiket, és a kéziratokat újra és újra másolták. Az írógép ezzel szemben lehetővé tette a gyorsabb és hatékonyabb munkavégzést. Egyes szerzők – mint például – kifejezetten rajongtak az írógépért. Twain Tom Sawyer kalandjait teljes egészében írógépen írta.

A számítógép megjelenése is sok újítást hozott?

A számítógépek megjelenésével tovább forradalmasították az írás folyamatát, hiszen az azonnali szerkesztés és könnyű hozzáférés nagyban megkönnyítette a munkát, így az 1980-as évektől kezdve egyre több író váltott át számítógépre. Ez a lehetőség sokkal nagyobb szabadságot adott a szerzők számára, hiszen egyetlen kattintással elérhették bármelyik művüket. Igaz, hogy az írás sokkal gyorsabbá és hatékonyabbá vált, de vajon minden író egyetértett azzal, hogy a technológia fejlődése előnyökkel jár?

A számítógép lehetővé tette az azonnali szerkesztést és a könnyű hozzáférést
Fotó: PhotoQuest / Getty Images Hungary

Hogyan változtatta meg a technológia az írói létet?

Bár a technológia lehetőséget adott arra, hogy maga, az alkotói folyamat sokkal hatékonyabb és gyorsabb legyen, ugyanakkor sokan hiányolják a régi kézírásos módszerek intimitását és kreatív előnyeit. Azzal, hogy megjelent az írógép és a számítógép, egy új korszakba lépett az irodalom, hiszen a szerzők sokkal gyorsabbak és termékenyebbek lehettek. Mégis, a kézírás és a gépelés közötti vita sosem tűnt el teljesen.

Az biztos, hogy a technológia változásával nemcsak az írói eszközök változtak meg, hanem az alkotói folyamat is. Hogy melyik módszer a jobb, azt minden szerző maga dönti el.

És vajon van-e utolsó nagyregény, amit kézzel írtak?

A kérdésre talán éppen ezért nincs is egyértelmű válasz. Bár az írógép és a számítógép korszakváltást hozott – és sok író ezekre az eszközökre támaszkodik –, nem zárhatjuk ki, hogy napjainkban is akadnak olyan szerzők, akik szívesebben írják kézzel a regényüket. Lehet, hogy most is készül egy nagyregény tollal papírra vetve, lassan, megfontoltan, ahhoz hasonlóan, ahogyan Tolkien vagy Nabokov tette. Talán már nem a kézírás a legelterjedtebb módja egy regény megalkotásának, de nem mondhatjuk, hogy teljesen eltűnt volna. Az írás módszere változhat, de a kreativitás és a történetek iránti elkötelezettség változatlan marad; legyen szó kézírásról, írógépről vagy számítógépről.

Melyik két torony ihlette A Gyűrűk Ura íróját? Olvasd el a cikket ide kattintva.

Múzsák a csók után könyv

Múzsák a csók után

Mi történt Szendrey Júliával, miután visszautasította „a nemzet özvegye” szerepét? Miért nem állt szóba egymással Babits felesége és lánya a költő halála után? A kötet nagy íróink, költőink életének legfontosabb női szereplőit helyezi a középpontba: húsz magyar múzsa élettörténetébe nyerhetünk bepillantást. Olykor felemelő, máskor tragikus női sorsok gyűjteményét tartja kezében az olvasó, amelyből kiderül: a halhatatlanságért sokszor a személyes boldogsággal kell fizetni: a kötet harmadik kiadása már a nyomdában.

Rendeld meg a kiadó oldalán kedvezményesen!

hirdetés

Fajth Evelin
Fajth Evelin
Oszd meg másokkal is!

Neked ajánlott

Az oldalról ajánljuk

Offline

2500 éve tört ki az első járvány: ez a fertőzés okozta

Az “athéni pestis” kórokozóját mindmáig nem sikerült azonosítani, holott mintegy 100 ezer ember halálát okozta, illetve az athéni hadseregben végzett pusztítása révén befolyással lehetett a városállam Spártával folytatott vesztes háborújára is.

Testem

Alvászavarokkal küzdesz? A mesterséges intelligencia segíthet megfejteni az okát

Nyolc órát aludtál, mégis hulla vagy? Lehet, hogy nem a mennyiséggel van baj, hanem valami olyasmivel, amit csak az algoritmusok látnak. A mesterséges intelligencia megjelent az alvásdiagnosztikában is, és a szakértők azt ígérik, hogy a kábelekkel teli, kényelmetlen kórházi éjszakák helyett hamarosan a saját ágyunkban fekve kaphatunk tűpontos választ arra, miért nem vagyunk kipihentek. Megmutatjuk, hogyan forradalmasítják az algoritmusok az álmainkat.

Életem

Legális kiskapu: így szerezhetsz extra nyugdíjat

Nem egyedi probléma, hogy valakinek hosszabb-rövidebb időre megszakad a biztosítási jogviszonya. Ez azonban súlyos következményekkel járhat a későbbi időskori ellátásra nézve. Kevesen tudják, de létezik egy teljesen törvényes és szabályozott módszer a probléma áthidalására: a társadalombiztosítási megállapodás.

VIP

Meghalt Scherer Péter

Ma délelőtt elhunyt Scherer Péter Jászai Mari-díjas magyar színész, aki még fellépett volna a Zenthe Ferenc Színházban.

Testem

Több mint üres szénhidrát: ennyi értékes tápanyagot tartalmaz valójában a burgonya

Évek óta hallgatjuk, hogy a krumpli a fogyókúra legnagyobb ellensége és nem más, mint haszontalan keményítőhalom. Itt az ideje, hogy belássuk tévedésünket: a burgonya ugyanis valójában tele van káliummal, rosttal és vitaminokkal, amiket eddig nagyvonalúan figyelmen kívül hagytunk. Megmutatjuk, miért nem a szénhidráttól kell félned, és hogyan készítsd el úgy a burgonyát, hogy ne a lelkiismeret-furdalást, hanem az egészségedet tápláld.

Offline

Tudod, mi a blansírozás? Nagy konyhakvíz

Ha rutinos vagy a konyhában, akkor ez a kvíz nem fog ki rajtad. Ezúttal ugyanis arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismered a főzéssel kapcsolatos, olykor kacifántos elnevezésű fortélyokat.