Annyi minden okosodik a környezetünkben, hát majd pont a gyermekvállalás csodája nem fog? Dehogynem! De vajon biztos, hogy ez az a terület, ami szimpla algoritmusokkal, folyamatosan tanuló mesterséges intelligenciával érdemes megtámogatni?
Olyan, hogy 100 százalékos biztonságot nyújtó fogamzásgátlás nincs. Illetve van, önmegtartóztatás a neve, de viszonylag kevesen alkalmazzák ezt a módszert. Ami a többi lehetőséget illeti: egy-egy új tanulmány mindig rávilágít arra, hogy a fogamzásgátló tabletta azért csak belepiszkál a szerveztünk működésébe, az óvszertől sokan ódzkodnak, pedig a nemi úton terjedő betegségektől is véd, a hormonmentes módszerek, vagy más eszközök pedig egyelőre kevésbé terjedtek el. Most már mindenesetre itt vannak a telefonos applikációk és egészségügyi kütyük is, amik talán megoldást nyújthatnak. Vagy nem.

És a spirál, de még a gumi is egyre népszerűbb.
Tovább olvasom4 hónap alatt 37 abortusz
A Natural Cycles alkalmazás azzal került be a köztudatba, hogy egy svéd kórház jelezte, 4 hónap alatt 40 nem kívánt terhességet regisztráltak, a közös pont pedig ez az alkalmazás volt. A történethez pedig az is hozzátartozik, hogy a 40 esetből 37 pedig abortusszal végződött.
Az applikáció lényege, hogy minden reggel be kell táplálni a testhőt, a program pedig kidobja, hogy aznap zöld utat kap a védekezésmentes szex, vagy ma éppen nem szabad romantikázni. A cég 99 százalékos biztonságot ígért, és az eset kapcsán azt nyilatkozták, hogy szerintük nincs is semmi baj az alkalmazással, hiszen ők klinikai teszteket is végeztek, bizonyára a kedves ügyfelek voltak meggondolatlanok, illetve eleve nem állítottták, hogy 100 százalékos a módszer. A meglepően sok eset pedig annak az ékes bizonyítéka, hogy egyre több a felhasználójuk.
A fogamzásgátlás nem vicc
A nők nyilvánvalóan nem úgy gondolnak az abortuszra mint egy lehetséges fogamzásgátló módszerre. Beszélhetnénk arról, hogy mennyire megviseli a női testet és lelket, hogy a megbélyegzés az abortuszt választók lelkét nyomasztja ezek után, nem pedig annak az alkalmazásnak a készítőit, akik hamisan ígérgették, hogy ez a módszer biztonságosabb mint bármi. Ők takarózhatnak azzal, hogy nem állították, hogy 100 százalékos biztonságot jelent, a következményeket mégis a felhasználóik viselik.
Hogy mennyire nehéz is ez a döntés, azt mi sem bizonyítja jobban, minthogy amennyiben bárki beírja a Google keresőbe, hogy nem kívánt terhesség megszakítása, a felajánlott keresések között a második az, hogy "természetes úton", és a "házilag" is igen előkelő helyen szerepel a listán. Arról már mi is beszámoltunk, hogy például mikor Chilében betiltották az abortuszt, milyen baleseteket okoztak maguknak a nők, hogy elvetéljenek. Nem véletlenül váltott ki nagy indulatokat az sem, amikor Lengyelországban szerették volna megcsorbítani a nők önrendelkezési jogát.
A naptárazós módszer nem biztonságos
Ahhoz, hogy valaki kiszámolja, hogy mikor ovulál, nem kell a modern technológia vagy bármilyen applikáció, bár tény, hogy könnyebb az adatokat kezelni és következtetéseket levonni, ha egy alkalmazásban gyűjtjük őket. Tökéletes fogamzásgátlásra viszont nem alkalmas.
Ugyanezt, vagyis az ovulációt figyelik a megtermékenyülést elősegítő applikációk is. A külön erre szakosodott kütyük egy része természetesen túlmutat azon, hogy betápláljuk a testhőt, vannak egyszer használatos tesztcsíkjaik, amik a vizeletből tudjaák kimutatni, hogy milyen a luteinizáló hormon szintje. A Mira nevű kütyü pedig a mesterséges intelligencia segítségével képes bizonyos mintákat, ismétlődéseket találni a ciklusban, így összességében pontosan tudja előre megmondani, hogy mikor is várható az ovuláció.

Tudja, mi az az LH, FSH, progeszteron, tüszőrepedés, peteérés, száraz, nedves és termékeny időszak? Ha igen, nem kell tovább olvasnia. Ha nem, de szeretne gyereket, akkor viszont erősen ajánlott.
Tovább olvasomHogy hogyan is működik ez a mesterséges intelligencia, arról már itt értekeztünk hosszasabban, a lényeg viszont, hogy ahogyan alkalmazható arra, hogy felismerje, ha kiskutyát lát a képen, úgy arra is, hogy a nő ciklusának ismeretében segítsen a fogamzásgátláson, vagy éppen a gyermekvállalásban. Már ha a női test működése annyira egyszerű lenne, mint egy képfelismerés.

Egyáltalán mire jó, ha tanulnak a gépek? Miért csak most kezdtek el okosodni? Mi lesz akkor, ha összefognak ellenünk?
Tovább olvasom
Az emberi test, a női ciklus nem egy robot
Ami viszont egyelőre nem segíti a technika elterjedését a családtervezési kérdésekben az az, hogy az emberi test és a fogamzás ennél sokkal összetettebb. Azzal nincs kisegítve egy pár sem ha tudja, hogy aznap éppen ovulál-e a nő, hiszen akkor már elkéstek, legyen szó arról, hogy szeretnének gyermeket, vagy éppen nem. Sarah Vaugn, a Stanford Egyetem reprodukciós kutatója is ezt hangsúlyozta a Verge magazinnak, hogy ezekből az appkokból a testhő vagy a pulzus segítségével kinyert infó már lehet, hogy akkor jön, amikor nem vesszük túl sok hasznát.
Egyébként ez az eszköz a szakemberek szerint is jóval nagyobb segítség mint egy applikáció, viszont elég drága a nagyjából 25 ezer forintos árával, és akkor a tesztcsíkokkal még nem is számoltunk. Az idei CES-en bemutattak egyébként egy matrac alá helyezhető termékenységi mérőt is, ami testhőt és szívverést mér, már ha elég vékony a matrac. A Percept alapkoncepciója az, hogy a pulzus korrelál a menstruációs ciklus során a testhővel, és majd a mesterséges intelligencia ennek segítségével megmondja, hogy mikor vagy termékeny. Azt nem állítjuk, hogy ezek a kütyük az égvilágon semmire sem jók, biztosan nagyobb a hatásfokuk mint bármelyik termékenységi szobornak, de azért mégsem érdemes azt gondolni, hogy egy ilyennel biztos a siker, legyen szó arról, hogy gyermeket akarunk, vagy hogy el akarjuk kerülni azt, hogy szülőkké váljunk.

Ne a kütyüktől várjuk a családtervezést
Bár valóban sok mindenben segítenek nekünk a kütyük, a svéd eset kapcsán több nőgyógyász is kampányba kezdett, hogy meggyőzze az embereket, hogyha gyereket szeretnének, és egy év alatt sem fogan meg a baba, akkor érdemes felkeresni egy orvost.
Ha pedig fogamzásgátlásról van szó, akkor érdemes minél jobban utánaolvasni, hiszen egy egyszerű kereséssel kiderül, hogy a naptármódszer nem tartozik a legbiztonságosabb védekezési módszerek közé, ráadásul nem is lehet egyik napról a másikra használni, még akkor sem, ha testhőt is mér hozzá az ember. Vagyis akár fogamzásgátlásról, akár teherbeesésről, mindenféle kütyük és applikációk helyett a legbiztosabb, ha először a nőgyógyászodhoz fordulsz, és egyelőre nem a technológiával helyettesíted a szakembert.

Spermicid szerek, pesszárium, méhszájsapka - és ez még csak pár hormonmentes fogamzásgátló módszer, ha nem akar tablettát szedni.
Tovább olvasom