Ha már végigetted a karácsonyi ebédet, meglátogattad a rokonokat, és a bejgli utolsó morzsája is elfogyott, viszont olyan szerencsés vagy, hogy nem kell a két ünnep között dolgoznod, jogosan merül fel az igény, hogy talán ideje pihenni egy kicsit. Összegyűjtöttük, nekünk melyik sorozatok jelentettek maradandó élményt 2022-ben.
A nagy pénzrablás
Kálmán Szonja vezető szerkesztő kedvence lett a spanyol sorozat, amely öt évad után ért véget. (Jó hír azonban, hogy spin-off készül Berlin karakteréhez, amit már el is kezdtek forgatni.) „A sorozat hangulata nagyon beszippantott, amiben nem kis szerepe volt a zseniális zeneválasztásoknak, mai napig bele-belehallgatunk a Spotify-playlistjébe, amelynek köszönhetően a gyerekeim kedvenc dala volt egy ideig a Bella Ciao. Sokak szerint túlzás már kissé az a sokszínűség minden szinten, amit ez a sorozat képvisel, de ez bennem sosem keltett visszatetszést. Zseniális színészek szerepeltek a sorozatban, a Berlint játszó Pedro Alonso és a Palermót alakító Rodrigo de la Serna szerintem hihetetlen klasszis. Nem mondom, hogy nem csűrték-csavarták túl időnként a történetet, de ezzel együtt is nagyon érdekfeszítő volt nézni az utolsó részig. Rég kötött már le így sorozat. Nem is találtam még meg az utódot.”
Better Call Saul
Főszerkesztőnk, Reiber Gabriella a Better Call Sault ajánlja: „Egyszerűen a legjobb sorozat, amit valaha láttam. A kiváló forgatókönyvön túl olyan magas minőségű színészi, operatőri és rendezői munka van benne, amelyet játékfilmben is ritkán lát az ember. Bob Odenkirk a világ egyik legjobb színésze szerintem, és az az összhang és kémia, amit Rhea Seehornnal alkotnak a képernyőn, egészen varázslatos. A képek meg… szinte minden jelenetnél meg szerettem volna állítani, hogy jól megnézzem és kielemezzem az adott képkockát. Korábban a Breaking Bad volt a kedvenc, de ez azon is túlnőtt.” A Breaking Badből megismert, kétes ügyleteket menedzselő ügyvéd köré épített spin-off sorozat hat évad után búcsúzott a nézőktől 2022 szeptemberében.
Jelenetek egy házasságból, Fleabag, Schitt´s Creek
A Better Call Saul Geyer Krisztának is maradandó élményt okozott: „Még egy pont a Better Call Saulnak és a 46 Emmy-jelölésének. Hihetetlen, hogy egyet sem nyert. Ha lehet minisorozatot is ajánlani, akkor a Jelenetek egy házasságbólt mondanám. Az eredetit nem láttam (még), de akinek nincs elég párkapcsolati dráma az életében, annak ajánlanám.” A Jelenetek egy házasságból eredetileg Ingmar Bergman 1973-as filmjének a címe, de már akkor készült belőle egy hatrészes minisorozat a svéd televízió számára. Ezt vette alapul az HBO és a forgatókönyvíró Hagai Levi, aki korábban már olyan sorozatokat jegyzett, mint a Viszony vagy a Terápia. Kriszta még két kevéssé ismert, de annál eredetibb és a maga módján kétségkívül vicces minisorozatot ajánl: „Engem telibe talált a Fleabag is, és a Schitt's Creek is idefér. Mindkettő a szuper forgatókönyv miatt.”
És egyszer csak…
Malina Adrienn a Szex és New York folytatását említi: „Nálam mindig az a kedvenc, amit épp utoljára néztem, és most ez az És egyszer csak... Szerettem a Szex és New Yorkot is, mert nekem sosem az jött le, hogy a szingliséget népszerűsíti, hanem hogy megmutatja, milyen nehéz megtalálni az „igazit”. Annak drukkoltam az eredeti sorozatban és aztán a filmekben is, hogy Carrie és Mr. Big összejöjjenek. Imádtam, hogy gyerek nélkül is teljes életet élnek, hogy elszakadnak kicsit azoktól a közhelyektől, ahogy élnünk kéne az életünk, és ha nem így teszünk, a társadalom kicsit furán néz ránk. A régi sorozatban is megjelentek a tabutémák (meddőség, rák, melegség stb.), az És egyszer csak...-ban is megjelenik mindent, ami felett nem lehet szemet hunyni. Nem vagyok sírós, de nagyon sok jelenetet megkönnyeztem, így rájöttem, hogy nemcsak a szereplők, de én is öregszem!”
Outlander – Az idegen
A Diane Gabaldon regénye alapján készült Outlander romantikus-történelmi-időutazós drámája jelenleg a 6. évadnál tart, de valószínűleg lesz még több is. Jakab Viki ajánlja a sorozatot: „Imádom! Egyszerűen magával ragadó a történet, a romantikája. Fordulatos, kicsit talán túlzottan is, de annyira magával ragadó, hogy csak elmerülök benne és élvezem, nem kritizálom.”
Holdlovag
Kofrán Eszter a Marvel Studios friss minisorozatát, a Holdlovagot nézte a legszívesebben: „Oscar Isaac fenomenálisan alakít egy disszociatív identitászavaros szuperhőst: a brit akcentusú, visszafogott, ókori Egyiptom-geek, félénk Stevent és az amerikai akcentusú, markánsabb, a világból kiábrándult, zsoldos Marcot is nagyszerűen játssza el. A sorozat hangulata egy pszichológiával és humorral megáldott Indiana Jones-képet fest. Fordulatos, kalandos, »sorozatdarálásra« alkalmas alkotás, ami mély témákat tesz populárisan fogyaszthatóvá, ráadásul érzékenyítő módon. Az különösen tetszett benne, hogy a karakter két személyisége milyen szépen megtanul egymással együtt dolgozni, és szívbe markolóan erős volt az a rész, amikor megtudjuk, hogyan és miért alakult ki a második személyisége a karakternek.”
Sárkányok háza
Szabó Jennifer pszichológus szerzőnk és jómagam idei nagy kedvence a Sárkányok háza, amit három, Trónok harcát nélkülöző év után már igencsak vártunk. A George R. R. Martin által megálmodott univerzumból ezúttal a Targaryen-dinasztia bukásához vezető eseményeket követhetjük nyomon, és szerencsére minden bizonnyal lesz folytatása is, hiszen az első évad jóformán csak az előzményeket tudta kibontani. (Martin, akit az alkotók szerencsére jobban belevontak a forgatókönyvbe, mint a Trónok harca esetében, azt nyilatkozta, hogy négy, egyenként tízepizódos évadban tudná elképzelni a történetet.) A Viseryst alakító Paddy Considine, a fiatal Rhaenyrát játszó Milly Alcock és a világ jelenlegi kedvenc rosszfiúját, Daemont alakító Matt Smith mindannyian sokat tettek hozzá a sorozat sikeréhez. Aki olvasta a könyvet, tudhatja, hogy körülbelül mi fog történni még a sorozatban – mégis, alig várjuk, hogy láthassuk képernyőn is.
Locke & Key, Stranger Things
Hujber Szabolcs vezető szerkesztő egyik kedvence a Locke & Key – Kulcs a zárját című fantasy-horrorsorozat is, amelyben a Locke család tagjai családi birtokukon különleges kulcsokat találnak, amely által különleges képességek és titkok birtokosaivá válnak. Nemcsak Szabolcs, hanem Jennifer és én is szívesen néztük a nyolcvanas években játszódó Stranger Things negyedik évadát is, amelyről itt írtunk részletesebben:
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés