Ettől leszünk fáradtak, rondák és állandóan betegek

Olvasási idő kb. 8 perc

Nyilván nem az év leleplezése, hogy a táplálkozásban elkövetett hibák a túlsúly mellett a bőrünkön is megjelennek, de talán azt is érdemes újragondolni, milyen hétköznapi szokások vezetnek az immunrendszer mélyrepüléséhez. A Women's Health jól összeszedte, mit ne együnk és mit ne tegyünk, ha karikák, ráncok és folyamatosan kiújuló nátha nélkül is kipróbálnánk az életet.

A magas sótartalom állandó démonként jelenik meg minden táplálkozással kapcsolatos tanulmányban, persze nem véletlenül. Ráadásul a bőrt is dehidratálja, amitől nem csak lestrapáltnak, de jóval öregebbnek is látszik az ember.

Rossz hír, de az alkohol ugyanezen a vonalon mozog, gyakorlatilag kiszív minden ragyogást a bőrből. Ha már inni kell, akkor érdemes folyamatosan vizet is bevinni a szervezetbe, így elkerülhető a masszív múmiafej idő előtti kialakulása.

Só+zsírban sült étel = öreg, élettelen bőr
Só+zsírban sült étel = öreg, élettelen bőrGetty Images

A transzzsírsavak áldásos hatása miatt minden, ami zsiradékban sül, szűkíti az artériákat és roncsolja a vér sejtjeit, emiatt a bőr szürke és fáradt lesz. A nagy mennyiségű szénhidrát pedig nem csak állandó letargiát okoz, de tönkreteszi a bőr kollagén tartalmát, amitől az összeesik és egészségtelennel látszik. Ráadásul a cukor nagy mennyiségben csodás kis táskákat is növeszt a szemek alá, na, kér még egy sütit?

Ezeket a táskákat is ki lehet nyitni

„Amikor a szemek alatt már észrevehető duzzanatok, táskák alakulnak ki, akkor nagy valószínűséggel a kiválasztó szervek elégtelen működése lehet az ok. A nagy mennyiségű szénhidrát, főleg a finomított cukrok közvetve okozhatják ezt, hiszen a vér cukortartalmának megnövekedését a szervezet inzulin válaszreakciója követi, és ez a többletinzulin a test különböző pontjain stesszimpulzusként jelenik meg. Befolyásolja a máj, a vese sőt, a pajzsmirigy működését, alulműködés léphet fel, ami közvetve az összes belső elválasztású mirigyre is hatással van. Természetesen a szénhidrátbevitel visszafogása mellett olyan nyomelemekkel, vitaminokkal, amelyek elősegítik a sejtszintű megújulást, lehet ezt a tünetet is enyhíteni. Nagyon hasznos például a szelén, vagy a D-vitamin fogyasztása” – magyarázza dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa.

A fánk, mint az előbbi két szépséggyilkos elem tökéletes kombinációja, értelemszerűen toronymagasan vezeti a bőr halállistáját. (Na persze az sem jár jobban, aki a cukrot mesterséges édesítőszerekkel helyettesíti, mert jól felpuffad az arca, az aszpartámot ráadásul egyre többször hozzák összefüggésbe ízületi fájdalmakkal.)

A vörös húsban található karnitin elősegíti a ráncok kialakulását, miután merevíti az érfalakat, ráadásul a hús mikrokapillárisaiban megmaradó stresszhormonok (nem, ezek nem tűnnek el a sütéssel sem) szintén káros hatással vannak a sejtekre.

A tartósítószerek akár bőrgyulladást is okozhatnak
A tartósítószerek akár bőrgyulladást is okozhatnakGetty Images

A tartósítással készült húsipari termékek – elsősorban a felvágottak - erősítik a bőr gyulladásos folyamatait, miközben a túlzott fűszerhasználat irritálja a bőrsejteket, ami hosszú távon csodásan kitágult vénákhoz, és fura, egyenetlen arcszínhez.

Ezektől szó szerint gázos lesz

- bár nagyon egészségesek, a keresztes virágú növények, mint a brokkoli, káposzta, kelbimbó, karfiol jó időre felpumpálják a beleket, nyersen pedig még durvább a hatásuk

- a hüvelyes növényekben található oligoszacharidokat csak baktériumok tudják lebontani a vastagbélben, aminek mellékterméke az elhíresült babfőzelék utóhatás

- bizonyos édesítőszerek, mint a xilit, a maltit vagy a szorbit szintén puffasztó hatásúak,. ezért is érdemes óvatosan fogyasztani a light vagy diet feliratú termékeket

- fagyasztott és konzervkaja a magas sótartalom miatt puffaszt, ráadásul sokkal hosszabb távon, mert visszatartja a szervezetben a vizet

Hiába tömi magát C-vitaminnal, használ kézfertőtlenítőt és kerüli a tömegközlekedést, mégis minden kósza vírus betalál? Lehet, hogy egészen váratlan dolgokkal gyengíti az immunrendszerét.

Nem csak kint szívja a szmogot, de a lakásban is

A szennyezett levegő a kutatások szerint elnyomja a védekezésben nélkülözhetetlen T-sejtek működését, így elősegíti a gyulladásos folyamatokat. Megoldás: érdemes beszerezni egy légtisztítót, hogy legalább otthon fellélegezhessen.

Egész nap egy helyben ül

Az ülőmunka egyenes következménye a belassuló anyagcsere, ami nem csak plusz kilókhoz vezet, de az immunrendszer működését elősegítő anyagok is lassabban szívódnak fel. Megoldás: egy-másfél óránként mozogni kell egy kicsit, legyen az akár egy kis séta az irodaház lépcsőházában.

Rossz minőségű sminktermékeket használ

A túl sok mesterséges, és potenciálisan mérgező anyagot tartalmazó alapozók, korrektorok rúzsok nem csak a bőrt sokkolják egész nap, de felszívódva az egész szervezetet is, és leterhelik az ilyen anyagokra teljesen felkészületlen immunrendszert. Megoldás: próbáljon meg minél természetesebb alapanyagokból készülő szépségtermékeket használni.

Gondolná, hogy a hormonális rendszerét is felboríthatja a sok finomított liszt?
Gondolná, hogy a hormonális rendszerét is felboríthatja a sok finomított liszt?Getty Images

Túl sok finomított lisztet eszik

A fehér liszt egyaránt károsítja az immunrendszer T és B sejtjeit is, így fogékonnyá teszi a szervezetet a fertőzésekre. A finomított szénhidrát által kiváltott inzulinválasz ráadásul a kiválasztó szervek és a belső elválasztású mirigyek harmonikus működését is összezavarja. Megoldás: egyen inkább immunerősítő, teljes kiőrlésű gabonából készült termékeket

Nem alszik eleget

Az alvás során termelődő melatonin segíti a fehérvérsejtek termelődését, így a kialvatlanság jogtalan előnyhöz juttatja a baktériumokat és vírusokat. Megoldás: mindenképpen aludjon 7-8 órát minden éjjel

Fehérjetúladagolás

A túl sok fehérje – különösen az állati eredetű – bevitele elősegíti a szervezetben az IGF-1 hormon termelődését, ami gyorsítja az öregedést és gyengíti az immunrendszert. Megoldás: a napi táplálékbevitel maximum 10, de inkább csak 5 százaléka származzon állatokból.

Hogyan turbózzuk fel legyengült immunrendszerünket?

„Nagyon jó hatással lehetnek ebben az időszakban a különböző gyógyteák, például a csipkebogyó vagy a lapacho tea, de érdemes a táplálkozással is minél több C-vitamint bevinni a szervezetbe, természetes úton. A savanyított káposztafélék, vagy a magyar pirospaprika igazán egészséges forrásai ennek a vitaminnak, de érdemes a nehéz húsételek mellett kicsit tehermentesíteni a szervezetet olyan, egyébként vitaminokban és nyomelemekben gazdag, lúgosító ételekkel, mint a köles vagy a csicsóka; a téli napokon fellépő édesség utáni vágyat pedig süti helyett olyan elálló, magyar gyümölcsökkel csillapítani, mint az alma vagy a körte” – tanácsolja dr. Bérczy Judit.

Állandóan stresszel

A folyamatos stressz megemeli a kortizol hormon szintjét a szervezetben, így megbomlik a hormonális egyensúly, ezáltal a szervezet immunreakciói is elégtelenné válnak. Ráadásul aki túl sokat van egyedül, sokkal rosszabbul reagál a megterhelő helyzetekre. Megoldás: lazító módszerek és jó barátok

Kevés hasznos zsírsavat fogyaszt

Pedig ezek olyan gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaznak, amelyek segítik a szervezet öngyógyító folyamatait. Megoldás: sok hal, avokádó és olajos mag fogyasztása, vagyis minden olyan tápláléké, amelyben sok az omega-3 és 6 zsírsav.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek