Gary Chapman még 1992-ben írt könyvet az öt szeretetnyelvről, vagyis arról, hogyan fejezzük ki a szeretetünket a másik iránt, és hogyan érzi a kedvesünk is szeretve magát. Az író szerint, ha ismerjük a párunk szeretetnyelvét, és e szerint igyekszünk kimutatni felé az érzéseinket, akkor sokat tehetünk a kapcsolatunk minőségéért. Az elmélet azonban számos kritikát kapott az elmúlt évek során.
Az 5 szeretetnyelv Chapman szerint:
- Elismerő szavak: A szeretet kifejezése szavakkal, dicsérettel vagy elismeréssel történik. Ha valakinek ez az elsődleges szeretetnyelve, akkor élvezi, ha bókokkal árasztják el; ha nemcsak tettekkel mutatja ki valaki a szerelmét, hanem hangot is ad az érzéseinek.
- Minőségi idő: Ezzel a szeretetnyelvvel osztatlan figyelemre vágyunk: akkor érezzük szeretve magunkat, ha a másik jelen van, és ránk összpontosít.
- Testi érintés: Az a személy, akinek elsődleges szeretetnyelve a fizikai érintés, a szexuális együttlétek mellett akkor érzi magát szeretve, amikor partnere megfogja a kezét, megérinti a karját vagy megöleli.
- Szívességek: Azáltal érzi, hogy szeretik és megbecsülik, ha például segítenek neki a takarításban, hivatalos ügyek intézésében. Akinek ez a szeretetnyelve, hajlamos másokon is segíteni.
- Ajándékozás: Az ajándékozás szeretetet és ragaszkodást jelent annak, aki ezt a szeretetnyelvet használja. Nem feltétlenül várnak vagy adnak nagy ajándékokat; sokkal inkább az ajándék mögött meghúzódó szándék számít.
A szeretetnyelv-elmélet kritikái
Bár a szeretetnyelvek ismerete sok embernek segít abban, hogy jobban kommunikáljanak partnerükkel, nem mindegy, hogyan használják őket a kapcsolatban. Előfordulhat, hogy a párok között kialakul egyfajta versengés, ami nem javítja, hanem egyenesen megterheli a párkapcsolatot.
A partner elkezdik nyomon követni, hogy mikor és hogyan használja kedvese a szeretetnyelvét ahhoz képest, ahogy ő teszi.
Megindulhat a játszmázás és a manipuláció: bezzeg én képes vagyok rá, bezzeg te nem; bezzeg az én szeretetnyelvem mennyivel jobban kifejezi az érzéseket. Hiába segíthetik szeretetnyelvek a kommunikációt, ugyanúgy használhatók fegyverként is a partner ellen.
Nem old meg minden problémát
Az öt szeretetnyelv nem oldja meg minden kapcsolati problémánkat; csupán egy lehetséges eszköz, hogy jobban megismerjük a saját és a párunk igényeit. A kutatások azt mutatják, hogy azok az egymás szeretetnyelvét használó párok érzik magukat a legboldogabbnak kapcsolataikban, akik képesek szabályozni a saját érzéseiket is, hajlandók alkalmazkodni, változtatni és felelősséget vállalni a viselkedésükért.
Nyomasztó lehet ennyire tudatosan szeretni
Nem mindenki képes pontról pontra elsajátítani a partner szeretetnyelvét, mert számára nem ez a természetes. Kifejezetten nyomasztó lehet magunkra erőltetni valamit, ami nem szívből jön, főleg, ha érezzük a másik féltől érkező elvárások súlyát. Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy az egymás szerelmi nyelvét használó párok számára a legnagyobb akadály az volt, hogy a „címzett” gyakran nem ismerte fel, hogy a partner az ő szerelmi nyelvét próbálta használni. Kulcsfontosságú lenne, hogy elismerjük a szerelmünk erőfeszítéseit, még akkor is, ha az nem felel meg pontosan az elvárásainknak.
Minden kritika ellenére valóban javíthatja a kapcsolatot, ha megtanuljuk a párunk szerelmi nyelvét. Akkor működik, ha boldoggá akarjuk tenni a másikat, és vágyunk arra, hogy együtt fejlődjünk a párkapcsolatban. Ráadásul egy 2022-es felmérés szerint ennek már nemcsak 5, hanem 7 különböző módja is létezik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés