Ez az űrhajósok kedvenc pontja a földgolyón: csak odaföntről látni a Szahara szemét

GettyImages-1138574178
Olvasási idő kb. 2 perc

Addig a létezéséről sem tudtunk, amíg embereket nem küldtünk az űrbe, hogy körkörös képződményeket eredményező meteoritbecsapódások nyomait kutassák. No, a Szahara szeme nem az, de ekkor bukkantak az igazán jól csak nagy távlatból kivehető jelenségre, mely alakjáról kapta a nevét.

A Nyugat Szaharához közel eső Közép-Nyugat-Mauritániában, Atar városától alig 200 km-re tekint az égre a Szahara szeme, mely

több mint 200 millió évvel ezelőtt kezdett kialakulni, de becsapódáshoz semmi köze.

Ekkor nyitotta fel szemét a világra a Szahara

Ez volt az az időszak, amikor a mai afrikai, amerikai és európai kontinenst egyesítő

Pangea nevű szuperkontinens elkezdett darabokra válni.

A felszín alatti és a felszínre törő forró magmának, a kőzetlemezek mozgásának, a kőzetek rétegződésének, a kontinensek szétválásának, majd pedig a későbbi eróziónak mind-mind nagy szerepe volt abban a bonyolult folyamatban, amely nagyjából 100 millió évvel ezelőttre végül kialakította a látványosság mai arculatát. A hatalmas, koncentrikus körök alkotta domborzati kuriózumban üledékes eredetű kőzetekre éppúgy bukkanni, mint magma eredetűre.

Az űrhajósok azóta kedvenc látványosságává lett szembe belenézni nemcsak páratlan élmény, de a 45 kilométer átmérőjű szem fontos viszonyítási pont is lett az űrutazók számára.

Ha érdekelnek a különleges földrajzi jelenségek, tekintsd meg ezt a korábbi anyagunkat is egy másik izgalmas "csodáról".

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek