Miért diagnosztizálnak több autista fiút, mint lányt? Az orvosi kutatások és diagnosztikai módszerek sokáig kizárólag a fiúk tüneteire fókuszáltak, így a lányokat gyakran félrediagnosztizálták szorongással, evészavarral vagy borderline személyiségzavarral. Gina Rippon új könyve, az Off the Spectrum: Why the Science of Autism Has Failed Women and Girls rávilágít arra, hogy a tudományos közösség milyen mértékben hagyta figyelmen kívül az autizmus nőknél előforduló tüneteit és formáit.
A késői diagnózis
Gina Rippon, a kognitív neuroimaging professzora, kutatásában kimutatta, hogy az autizmust vizsgáló több mint 120 agyi képalkotó tanulmány közül 70%-ban kizárólag férfiakat vizsgáltak, és az összes résztvevő kevesebb mint 10%-a volt nő. Ez a torzítás hosszú időn át fenntartotta azt a tévhitet, hogy az autizmus elsősorban a fiúkat érinti.

Az egyik fő probléma az, hogy a diagnosztikai módszerek a fiúkra jellemző tüneteket keresnek: a feltűnő viselkedésbeli eltéréseket, például a dühkitöréseket vagy az impulzivitást. Ezzel szemben az autista lányok gyakran csendesebbek, visszahúzódóbbak, és igyekeznek beilleszkedni a társadalmi elvárásokba – ezt nevezik "kaméleonhatásnak". Emiatt sok esetben nem ismerik fel náluk az autizmust, hanem szorongásként vagy depresszióként diagnosztizálják. Rippon szerint az autizmus jobb felismerése érdekében a kutatásoknak és az orvosi gyakorlatnak is változnia kell. Az érzékenyebb diagnosztikai módszerek és a társadalmi szemléletváltás segíthet abban, hogy az autista lányok és nők végre pontosabb diagnózist kapjanak – és ezzel együtt a megfelelő támogatást is.
Ha több autizmussal kapcsolatos tévhitre is kíváncsi vagy, figyelmedbe ajánljuk az Autisták Országos Szövetségének elnökével készült videónkat is!

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés