Ennek a vitaminnak fontos szerepe van a csontok megfelelő fejlődésében, ezáltal a növekedésben; fontos szerepet játszik az immunfolyamatokban, védőpajzsként támogat minket, csökkenti a gyulladásos folyamatokat és nélkülözhetetlen a szem fényreceptorainak működéséhez, vagyis a megfelelő látáshoz.
A bőr számára az egyik legfontosabb vitaminról van szó: szabályozza a hámsejtek differenciálódását és osztódását, a faggyútermelést, és szerepet játszik a bőr úgynevezett barrier, vagyis védelmi funkciójának kialakításában. Az A-vitamin csökkenti a kollagén lebomlását, és serkenti az új kötőszövetrostok képződését a mélyen fekvő bőrrétegekben.
10 tévhit, amiről mindenkinek tudnia kell, mielőtt retinoidokat adna a bőrápolási rutinjához
1. tévhit: Minden retinoid egyforma
A retinoidok az A-vitaminból származó vegyületek hatalmas családját alkotják. Valójában többféle alakban léteznek a vény nélkül kaphatótól a vényköteles erősségig, helyi kezelésként és gyógyszer formájában.
A krémformák ideálisak azok számára, akiknek egy kicsit több hidratálásra van szükségük, mivel krémesek és bőrpuhítóak. A zseléket viszont a zsírosabb bőrtípusoknál részesítik előnyben. Mivel könnyebbek is, mint a krém, gyorsabban behatolnak, így hatékonyabbak és erősebbek. De ez több mellékhatást is jelenthet.
2. tévhit: A retinoidok elvékonyítják a bőrt
Ez amiatt terjedhetett el, mert a retinoidok használatának megkezdésekor az egyik első mellékhatás a bőr hámlása. Sokan azt feltételezik, hogy bőrük elvékonyodik, de ennek éppen az ellenkezője igaz. Mivel a retinoidok serkentik a kollagéntermelést, valójában segítenek a bőr vastagításában. Ez azért előnyös, mert az öregedés egyik természetes jele a bőr elvékonyodása.
3. tévhit: A fiatalok nem használhatják a retinoidokat
A retinoidokat eredeti szándék szerint valójában az akne kezelésére használták, és sok fiatalnak írták fel. Ugyanakkor e hatóanyag használatára nincs korhatár, hiszen sokféle bőrbetegséget kezelnek vele. A fényvédő után ez az egyik legjobb megelőző öregedésgátló összetevő.
4. tévhit: A retinoidoktól a napra érzékenyebbé válhatunk
Sokan attól tartanak, hogy a retinoidok használata érzékenyebbé teszi bőrüket a napon – ez sem igaz.
A retinoidokat alaposan tanulmányozták, és a legnagyobb biztonsággal kimutatták, hogy nem növelik a leégés kockázatát. Ez azonban nem jogosít fel, hogy megfelelő védelem nélkül menjünk a napra! Ez meglehetősen kontraproduktív lenne, mivel a külső öregedés nagy része épp a napfény károsító hatásának köszönhető.
5. tévhit: 4-6 héten belül látni fogod az eredményeket
Sajnos ez sem igaz. A vény nélkül kapható retinol esetében akár hat hónapig is eltarthat, míg a tretinoin esetében három hónap is lehet, amíg a teljes eredmény látható lesz.
6. tévhit: Ha hámlás vagy bőrpír jelentkezik, örökre hagyd abba a retinoid használatát
A retinoidok esetében a tipikus mellékhatások közé tartozik a szárazság, feszülés, hámlás és bőrpír – különösen az induláskor. Ezek a mellékhatások általában két-négy hét elteltével megszűnnek, amíg a bőr akklimatizálódik.
7. tévhit: Naponta kell használni az eredményességhez
Van olyan eset, amikor a napi használat a cél, de akkor is láthatod az előnyeit, ha heti néhány alkalommal is használod. Az, hogy az eredmények milyen gyorsan jelentkeznek, a retinoid erősségétől és típusától is függ.
A termék túlzott mértékű vagy túl gyakori használata gyakran nemkívánatos hatásokat, például hámlást és kiszáradást okozhat. Az ajánlott mennyiség körülbelül egy borsónyi csepp az egész arcra.
8. tévhit: Kerülni kell a retinoidok szem környéki alkalmazását
A legtöbb ember azt feltételezi, hogy a finom szemkörnyék túl érzékeny a retinoid használatához. Ezzel szemben épp ez az a terület, ahol a ráncok először jelennek meg, és ahol a legtöbbet profitálhatunk a retinoidok kollagénstimuláló hatásából.
Ha érzékeny a szemed környéke, először kenj rá szemkörnyékápoló krémet, majd a retinoidot.
9. tévhit: A retinoidok erősebb százalékos aránya jobb vagy gyorsabb eredményt ad
Ami az erősségeket illeti, sokan úgy gondolják, hogy az a legjobb, ha közvetlenül a legerősebb képletbe ugorunk, abban a hiszemben, hogy az jobb vagy gyorsabb eredményt ad. Ez általában nem így van, és ennek akár bosszantó mellékhatásai is lehetnek.
A retinoidok esetében a tolerancia kialakítása jobb eredményeket hoz.
10. tévhit: A retinoidok hámlasztják a bőrt
Ez egy széles körben elterjedt tévhit. Mivel a retinoidok az A-vitamin származékai, valójában antioxidánsnak számítanak. Ezenkívül „sejtkommunikációs” összetevők, ami azt jelenti, hogy a feladatuk az, hogy „kommunikáljanak” a bőrsejtekkel, és ösztönözzék az egészségesebb, fiatalabb sejteknek a bőr felszínére jutását.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés