Tudod-e, melyik volt az első olyan mozi Budapesten, amelynek önálló épülete volt, és már a tervek szerint is mozinak építették, és nem másnak? Segítünk: a korának legimpozánsabb filmszínháza a Blaha Lujza téren állt.
Az első volt, de nem sokáig állt
Ha elsőre kitaláltad, hogy ez nem más, mint az 1908-ban megnyitott Apolló mozi, akkor jár a pont. Noha ugyancsak szűk hét évig állt e helyen, mert
1915-ben átköltöztették a Royal Szálloda épületébe, tagadhatatlan, hogy ez volt az első olyan igazi mozi Pesten.
Ha ma keresnéd az épületet, biztosan nem találnád, ugyanis az eredeti épületet már régen elbontották, a helyére került 1926-ban a közelmúltban kívül-belül, gyönyörűen felújított Corvin Áruház.
Budapest legjei
Hol voltak már ekkor a sátras meg a kávéházi vetítőhelyek? Sorra nyíltak a filmszínházak országszerte, no és Budapesten, az 1910-es évek nagyon is kedveztek ennek az időszaknak. 1911 augusztusában nyílt meg a főváros egyik legnagyobbja, a Kossuth mozi a 20. kerületben, sőt, bő tíz évvel később itt létesült kontinensünk egyik legméretesebb kertmozija is, amelyben egyszerre akár kétezren is nézhették a vetítővásznat.
1922-ben nyílt meg, és nagy örömünkre még ma is működik a Corvin közben található Corvin mozi, amelyet a főváros egyik legszebbjének tartottak.
És ha már a legeknél tartunk, ejtsünk szót a legelegánsabbról is, vagy legalábbis amelyről ezt mondták a hetvenes évekig: ez a Vörös Csillag, amely az elsőként említett Apolló Royal jogutódja. A mozinak otthont adó szálloda egyébként is nagyon népszerű, no és előkelő volt, így nagy örömmel jártak ide mozizni is a filmek szerelmesei – és persze azok, akik megtehették. Apropó!
Az első budapesti filmvetítésre is itt került sor még 1896 tavaszán.
De hogyan lett belőle Vörös Csillag? A válasz egyszerű: a háborúban megsérült épület végül feltámadt hamvaiból, és az eredeti stábbal újraindították, 1949-ben már új néven.
A felsorolást még lehetne folytatni a Bástyával, az Urániával, a Puskinnal, a Művésszel, a Horizonttal, a Metróval, az Örökmozgóval és még megannyi mozival, de szavak helyett beszéljenek inkább a régmúlt képei!
Ha felkészültél az időutazásra, kattints a képre, és nyílik a galéria!
Ha szeretnéd látni Budapest 100-120 évvel ezelőtti arcát is, ajánljuk figyelmedbe az erről készült galériánkat is!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés