A vitaminok a téli időszakban a legjobb barátaink. Bár a C-vitamin a megelőzésben is fontos szerephez juthat, ha már megtörtént a baj, és megbetegedtél, akkor is bizalommal fordulhatsz hozzá. A C-vitamin a megfázás időtartamát hét napról akár két-három napra is csökkentheti, emellett csillapíthatja a köhögést, enyhítheti a tüsszögést és más tüneteket. Ha naponta négyszer beveszel 500 milligrammot, az lényegesen javíthat az állapotodon, és ennek a dózisnak rövid ideig szedve nem lehet káros mellékhatása.
Nem feltétlenül muszáj kizárólag tablettaként szedned a C-vitamint, sőt, sokkal jobb, ha a vitaminbevitelt folyadék vagy gyümölcsök formájában biztosítod. A narancs-, a grépfrút- és az áfonyalé C-vitaminban gazdag, ezért érdemes ilyenkor fogyasztanod, illetve a citrom kifacsart levét is, ha nem találod túl savanyúnak.
9 módja annak, hogy egészséges maradj, ha az egész családod beteg
Amikor az otthonodban élő emberek betegek, nehéz elkerülni a kórokozóikat. Ez akkor is igaz, ha gyerekeid, lakótársaid vagy partnereid szipognak, vagy akár súlyosabb betegségben szenvednek, mint például az influenza vagy a koronavírus.
„Amikor az egyik családtag megbetegszik, a legtöbbször a család többi tagja is elkapja a fizikai közelség miatt”
– kezdte Eyla Boies gyermekgyógyász-professzor.
Ám vannak olyan stratégiák, amelyeket bárki kipróbálhat – akár otthonában is –, hogy csökkentse annak esélyét, hogy a szobatársak vagy a családtagok megbetegítsék. Íme, amit a szakértők javasolnak.
1. Korlátozd a kapcsolatot azzal a személlyel, aki beteg
Ne gondold, hogy biztosan elkapod az influenzát, egy háztartásban élve is elkerülheted. Ha lehetséges, a legjobb stratégia a beteg családtag elkülönítése – mondja George Abraham, az Amerikai Belgyógyászati Tanács fertőző betegségek bizottságának elnöke. Ez különösen ajánlott az influenza és a Covid–19 esetében, mondja, mivel mindkettő légúti terjedéssel jár – vagyis a vírussal járó cseppek a levegőben terjednek, amikor a fertőzött személy lélegzik, tüsszent, köhög.
Ha lehetséges, a beteg legyen egy külön szobában. Azt is érdemes elkerülni, hogy a beteg személy hozzáérjen minden tárgyhoz.
„A családtagoknak fokozottan ügyelniük kell arra, hogy ne használjanak közös törülközőt, illetve ne igyanak ugyanabból a pohárból, csészéből vagy szívószállal”
– javasolja dr. Boies.
Megbetegedhetsz attól, hogy egy ágyban alszol?
Közös ágyban aludni bizony nem jó ötlet. Ha a másik fél beteg, ne aludjatok együtt.
„Ha lehetséges, mi a családdal ilyenkor külön szobákban alszunk, az segít csökkenteni a fertőzések terjedését” – mondja dr. Boies.
Ráadásul, bár a kanapén alvás nem a legkényelmesebb lehetőség, valószínűleg jobb, mint a bedugult orr okozta horkolás vagy az éjszakai köhögési rohamok mellett aludni.
2. Gyakoroljátok a megfelelő fürdőszobai higiéniát
„Ha van egy lakásod két fürdőszobával, célszerű egyet kijelölni a beteg személy számára” – javasolja Joseph Allen, a Harvard Egyetem Egészséges Épületek programjának igazgatója, hozzátéve, hogy ha a család nem rendelkezik több fürdőszobával, az alábbi bevált gyakorlatok követését javasolja:
Szellőztetés: „Ha nincs elszívóventilátor, az igazán sokat segít, ha nyitva hagyjuk az ablakot néhány centiméterre” – mondja Allen.
Zárd le a fedelet: A vécé öblítése aeroszolizálhatja a székletet az egész helyiségben, emelte ki Allen.
Mossatok kezet: A mosdóhasználat utáni kézmosás amúgy is mindenki rutinjának része kell, hogy legyen. Különösen fontos, hogy a betegek kezet mossanak minél többször.
Kerüld el, hogy közvetlenül azután menj be a mosdóba, miután a beteg használta – tanácsolja Allen. Időt kell adni a bioaeroszoloknak (apró vírustartalmú részecskéknek), hogy eltűnjenek. És viselj maszkot, amikor a fürdőszobát használod.
3. Moss kezet
Te is moss kezet gyakran, ne csak a beteg, és természetesen kerüld a szem, az orr vagy a száj megérintését, mivel ha ezt csírákkal a kezeden teszed, elkaphatod a vírust.
4. Viselj maszkot
„Ha a beteg viseli a maszkot, és a többiek is felveszik, akik otthon tartózkodnak, megvédjük egymást a légúti cseppek terjedésétől” – folytatta dr. Abraham.
5. Tisztítsd meg gyakran a felületeket
A kórokozók könnyen terjedhetnek az egyes felületeken.
Egy beteg ember kifújja az orrát, majd gondolkodás nélkül kinyitja a konyhai szemetesedényt, hogy kidobjon egy zsebkendőt. Néhány perccel később valaki más elsétál mellette, és megérinti ugyanazt a potenciálisan kórokozókkal borított szemetestartó fedelét. Ráadásul, amikor a beteg emberek tüsszentenek vagy köhögnek, a vírust tartalmazó cseppek a felszínen landolhatnak.
„A Covid–19-vírus például legalább néhány óráig ott marad a felületeken”
– mondja dr. Abraham. És ez a helyzet a megfázás- és az influenzavírusok esetében is, tette hozzá.
„Nehéz mindig kezet mosni egy felület érintését megelőzően, mielőtt egy másik családtag megérinti ugyanazt, de érdemes megtenni” – hangsúlyozza dr. Boies.
Tisztítsd meg a forgalmas felületeket – a kilincseket, a postaláda fedelét, a villanykapcsolókat, a hűtőszekrény ajtaját és így tovább – először szappannal és vízzel, majd fertőtlenítőszerrel. A folyamat során használj eldobható kesztyűt. A tisztítással fizikailag eltávolítod a baktériumokat, míg a fertőtlenítés elpusztítja a megmaradt kórokozókat.
6. Szellőztesd ki a teret
Amikor egy beteg tüsszent, köhög vagy kilélegzik, csírákkal teli cseppek töltik meg a levegőt.
„Ha a levegőben terjedő vírusokra gondolunk, idővel felhalmozódnak a helyiségben, hacsak nem távolítjuk el őket kétféle módon: kiszellőztetjük őket, vagy épp szűréssel tisztítjuk ki a levegőből” – emeli ki Allen.
Az első stratégia a legegyszerűbb: ha teheted, nyiss ki egy ablakot, és szellőztess. Előfordulhat, hogy egy sokemeletes épületben vagy, ahol az ablakok nem nyílnak, vagy egyszerűen túl alacsony a hőmérséklet ahhoz, hogy beengedd a hideg külső levegőt. Ebben az esetben HEPA-szűrővel ellátott légtisztítóval érdemes próbálkoznod.
7. Használj párásítót
Ha az embernek van párásítója, akkor hasznos lehet annak működtetése, ha valaki a háztartásában beteg. Egyrészt a szervezet légúti védelme jobban működik, ha kevésbé száraz a levegő, emeli ki Allen. A Johns Hopkins Medicine szerint a száraz levegő azt jelenti, hogy az ember orrjáratai kiszáradhatnak, és érzékenyebbé válhatnak a vírusokkal szemben.
Ráadásul a párásító működtetésével megnő a páratartalom otthonainkban. Ez remek dolog, mivel a legtöbb vírus alacsonyabb páratartalom mellett érzi legjobban magát.
Amikor a kutatók azt vizsgálták, hogy a páratartalom hozzájárul-e az influenza aeroszolos terjedésének kockázatához, azt találták, hogy alacsony páratartalom mellett az influenza „megőrzi a maximális fertőzőképességet”.
8. Kérj influenza elleni oltást
Még mindig az influenza elleni védőoltás a legjobb stratégia az influenza elkerülésére.
„Mind a megbetegedett személynek, mind a családtagoknak azt javasoljuk, hogy kérjenek influenza elleni védőoltást, hogy megelőzzék az influenza összes törzsét”
– javasolja dr. Abraham.
9. Aludj eleget
„A rossz alvás összefügg az immunrendszer nem megfelelő működésével, így csökken a fertőzések elleni küzdelem képessége is”
– hangsúlyozza dr. Abraham.
Mellette érdemes egészségesen táplálkozni és legalább mérsékelten mozogni, mondja dr. Abraham. „A kipihent és hidratált szervezet nem 100%-ban akadályozza meg a vírusos felső légúti fertőzés elkapását, de lehetővé teheti, hogy az ember gyorsabban felépüljön, és ne legyen annyira beteg, mint azok, akik általában nem olyan kipihentek.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés