A Medium Aha Moments blog szerzője, Karthik Rajan olyan fogyási tippeket oszt meg az olvasóival, melyekre a koronavírus-járvány idején, az otthoni munkavégzés során jött rá – és bánja, hogy nem gondolt rájuk korábban. Rajan saját bevallása szerint imád enni, ezért sem szívesen mond le kedvenc ételeiről – a fogyás titka viszont szerinte nem az önsanyargatásban, hanem az egyszerű pszichológiában rejlik.
#1 Kísérletezz, találd meg a neked legjobb módszert
Az első és legfontosabb tanulság: minden ember sajátos, egyedülálló lény, ezért nem létezik mindenki számára hasznos, univerzális étrend vagy fogyási módszer. Az otthon töltött idő alkalmat adott a szerzőnek arra, hogy alaposabban megismerje a testét, megvizsgálja, milyen ételeket érdemes fogyasztania és melyeket kerüljön el. Rájött például, hogy a csicseriborsó csodákat művel vele, a fehér rizst viszont, amit gyerekkora óta gyakran evett, inkább jobb elfelejtenie.
Érdemes hasonló módon kikísérletezned a számodra legjobban működő étrendet, alaposan, fokozatosan kiismerned a saját igényeidet. Minden reggel állj rá a mérlegre, hogy lásd, az előző nap elfogyasztott menü miként befolyásolta testsúlyodat.
#2 Ne hagyd, hogy a gyors snackek elcsábítsanak
Rajan „bankkártyaételeknek” hívja azokat a zacskós csipszeket, ropogtatnivalókat és más ízletes, de egészségtelen snackeket, melyekhez még tányér vagy evőeszköz sem szükséges, mert gyorsan és egyszerűen, a zacskóból lehet falatozni őket, szinte öntudatlanul. Biztos te is megfigyelted már, hogy általában jóval meggondolatlanabbul költekezünk bankkártyás fizetés esetén, mint amikor a pénz megfogható formában ott lapul a zsebünkben – nos, ugyanez a helyzet a „bankkártyaételekkel”: az evéshez nem társul érezhető rituálé, ezért nem is gondolunk bele és rakatszámra tömjük magunkba a falatokat. Nem véletlen, hogy a csipszeket, ropit és hasonló kajákat a gyártók könnyen kezelhető, nyitható és eldobható, színes, csillogó zacskókban árusítják.
Fontos, hogy tudatosítsd magadban az evés tényét, aktusát, ne hagyd, hogy magával rántson a pillanat varázsa, hanem mindig figyelj oda rá, hogy mit és mennyit fogyasztasz. Vásárlás során szintén érdemes tudatosan választani, nem elcsábulni a hívogató csipszes zacskók felé.
#3 Kerüld a puffasztó ételeket
A túlzott gáztermelődést, puffadást, felfúvódást okozó ételek lassítják az anyagcserét, akadályozzák az emésztést, állandó teltségérzetet váltanak ki. Ezzel együtt nem muszáj teljesen elhagynod a puffasztó ételeket (különösen, hogy számos egészséges étel, például a magas rosttartalmú növények is okoznak puffadást), de érdemes különböző praktikákkal, természetes segítségekkel csökkentened a kellemetlen hatást. Az édeskömény például a benne található illóolajnak köszönhetően rendkívül hatásos a puffadás megelőzésében és csökkentésében, különösen tea formájában ajánlott. De az ánizs, a citromfű és a borsmenta is kiválóan hasznosítható gyógynövények erre a célra.
#4 Ne ülj egész nap egy helyben
A fogyáshoz nemcsak az egészséges életmód, de a rendszeres testmozgás is elengedhetetlen. Mindenki másként gondoskodik az elégséges mozgásról: van, aki a futást választja, mások az edzőteremben emelgetik a súlyokat – de az sem gond, ha nem kenyered a komolyabb sportolás. A lényeg, hogy ne tespedj egész nap egy helyben, mozgasd át magad! Az otthoni munkavégzés, az online megbeszélések, Zoom-hívások sem jelentik azt, hogy folyamatosan ülnöd kellene. Hívás közben sétálj a lakásban, menj ki a kertbe, az udvarra, de akár egy kisebb sétát is tehetsz a környéken, miközben a füledben megy a konferenciabeszélgetés.
#5 Gyorsítsd fel az anyagcseréd, igyál hideg vizet
Az anyagcsere serkentésével gyorsabbá teheted a fogyást, erre pedig az egyik legismertebb módszer a hideg víz gyakori fogyasztása. Kutatások igazolták, hogy javult azoknak a személyeknek az anyagcseréje, akik rendszeresen ittak jéghideg vizet. Ez persze nem jelenti azt, hogy a te esetedben is biztosan beválik ez a fogás (lásd 1. pont), de a tiszta víz ezenkívül is számos pozitív hatással bír, nem utolsósorban felfrissít, méregtelenít és hidratálja a szervezeted. Rajan szerint érdemes a napot egy pohár hideg vízzel indítani éhgyomorra, ez ugyanis (szintén kutatások szerint) 5–30 százalékkal is felgyorsíthatja az anyagcserét a következő 40–60 percben.
#6 Este már ne egyél semmit
Nem véletlenül érdemes a régi mondás szerint úgy vacsorázni, mint egy koldus – a vacsora nemcsak feleslegesen túlértékelt étkezés, de a szerző szerint teljes mértékben el is hagyható. Napjainkban egyre népszerűbbek az ún. időszakos böjtöléses diéták, melyeknek a lényege, hogy napközben nyolc órán keresztül szabadon eszel, majd tizenhat óráig (kora estétől másnap reggelig) egyáltalán nem veszel magadhoz ételt. Ez elég hosszú koplalási időszaknak hangzik, pedig egyáltalán nem az: ha délután 4-kor eszel utoljára, akkor reggel 8-kor már reggelizhetsz, a tizenhat órából pedig ideális esetben hét-nyolcat alvással töltesz.
Nem muszáj persze ennyire szigorú szabályokhoz tartanod magad, a lényeg, hogy minél korábban vacsorázz meg (vagy későn uzsonnázz?), az esti, éjszakai étkezéseket pedig hanyagold. Nem is gondolnád, mennyire alapvető változást hoz majd, ha magadévá teszed ezt a szokást.
#7 Ne mondj le a kedvenc ételeidről
Mindenki életében van valamilyen „comfort food”, vagyis olyan étel, melynek hatására jó érzések, pozitív, nosztalgikus képzetek lepnek el, aminek a segítségével néhány pillanatra kiléphetsz a mindennapok unalmas, bágyasztó rutinjából. Ez lehet bármilyen étel, egy egyszerű szendvicstől a különböző desszertekig – akármi is legyen az, nehogy száműzd az életedből! A táplálkozás nem egyszerű matematika: a pszichés, lelki oldal legalább annyira fontos, mint a dolog testi része.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés