A munkabér kifizetése a munkáltató legalapvetőbb kötelessége, a késedelmes utalás és kifizetés olyan súlyos jogsértés, ami miatt azonnali hatályú felmondással is élhet a munkavállaló – írja a HRportal.
Pert is indíthatsz, ha nem utalták időben a fizetésed
A munkavállalók jelentős részével megesett már, hogy késett vagy elmaradt a fizetésük, esetleg kisebb összeget kaptak, mint ami jogszerűen járna. De mit tehetünk ilyenkor?
Egyértelmű, hogy a munkavállalók fizetésért cserében dolgoznak egy adott cégnek, a munkabér kifizetése tehát a munkáltató egyik legfontosabb, alapvető kötelessége. A Munka Törvénykönyve tartalmazza mind a munkavállaló, mind a munkáltató jogait, és a munkabérre vonatkozó előírásokról is pontosan rendelkezik. A késedelmes fizetés súlyos jogsértés,
az elmaradt munkabér megfizetése iránt – összegtől függően – fizetési felszólítás, fizetési meghagyás vagy peres eljárás indítható.
A munkabér kifizetése történhet készpénzben vagy a munkavállaló által megadott bankszámlára történő utalással. A kifizetés módját jellemzően a munkaszerződésben rögzítik a felek, ahogy a munkabér meghatározása is a munkaszerződés nélkülözhetetlen eleme.
A bérkifizetést nem húzhatja-halaszthatja a munkáltató, ugyanis arra is van szabály, hogy meddig kell megkapnunk a fizetésünket.
A törvény kimondja, hogy a munkabért a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig ki kell fizetni.
Tehát ha a munkabért eddig a napig nem utalják a számlánkra, az késedelmes kifizetésnek számít. A munkavállaló ebben az esetben akár azonnali hatályú felmondással is élhet.
Nem kaphatunk a kollégánknál kevesebb fizetést
Hamarosan azonban nemcsak a munkabérek időbeni utalása, hanem a kollégák közötti bérkülönbségek is fókuszba kerülnek. Sok nő panaszkodik arról, hogy férfi kollégája jobban keres, ám ez a probléma hamarosan megoldódhat, egy új EU-irányelv ugyanis megszüntetné a munkabérszakadékot az azonos munkakörben dolgozók között.
Ahogy egy korábbi cikkünkben írtuk, a hamarosan életbe lépő európai uniós irányelv részletes jelentésre kötelezi a közép- és nagyvállalatokat a férfi és női dolgozók bére kapcsán. Ennek értelmében ha egy cégnél az azonos munkakörben dolgozók béradatait összehasonlítva a munkavállaló indokolatlan eltérést tapasztal, a hátrányosan érintett alkalmazott akár be is perelheti munkáltatóját. Emiatt érdemes a vállalatoknak átvilágítani szervezetüket, és rendezni az egyenlőtlenségeket.
Ennek életbelépésére azonban még várnunk kell, a tagországoknak – így Magyarországnak is – legkésőbb 2026. június 7-ig kell átültetniük a bérszakadék megszüntetését célzó uniós irányelveket a saját jogrendjükbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés