A cinkről ritkán beszélünk, pedig nagyon fontos a testünk számára: hiányában romlik az ízérzékelés és az étvágy, elhúzódóbbá válhat a sebek gyógyulása.
Jó hír, hogy nemcsak a különböző étrend-kiegészítők által vihetjük be a szükséges cinkmennyiséget, hanem akár étkezéssel is, hiszen sok olyan élelmiszer van, amiben megfelelő mennyiségű nyomelem található. A férfiaknak napi 11 mg, míg a nőknek 8 mg cink fogyasztása javasolt. A cinkben gazdag húsok mellett rendszeresen tálaljunk értékes hüvelyesekből (pl. szójából, lencséből) készült fogásokat és tojást is, így biztosan elegendő adaghoz hozzájutunk. Terhesség esetén napi 11 mg-ra van szükség, szoptatásnál pedig 12 mg az ajánlott. A cink hiányát gyakran jelzik testi tünetek, így ezekre mindenképp érdemes odafigyelni.
Mennyi cinkre van szükséged naponta?
A cink fontos szerepet játszik az immunrendszer egészségében, az emésztésben, a sebgyógyulásban, valamint az íz és a szag érzékelésében. Az ajánlott napi adag túllépése görcsöket, hányást és egyéb mellékhatásokat okozhat. A változatos étrend általában elegendő cinket biztosít, de a cinkhiányban szenvedőknek kiegészítőkre lehet szükségük.
A cink nélkülözhetetlen ásványi anyag az egészségedhez. Az alábbiakban mind szerepet játszik:
- Növekedés
- Emésztés és anyagcsere
- Sebgyógyulás
- Immunrendszer egészsége
- Ízérzékelés és szaglás
Az összes nyomelem közül csak a vas található nagyobb koncentrációban a szervezetben. És bár a cink fontos az egészség szempontjából, még mindig lehet túl sokat bevenni belőle.
„A cink tolerálható felső beviteli szintje, ami a legmagasabb ajánlott napi mennyiséget jelenti, napi 40 mg”
– mondja dr. Jeffrey Gladd, a Fullscript főorvosa.
A cink túladagolásának jelei
A cink túladagolása különböző tünetekkel járhat, attól függően, hogy akut vagy krónikus.
Az akut túladagolás azt jelenti, hogy a szervezet rövid időn belül nagy mennyiségű cinket vesz fel.
Gladd szerint nem kell attól tartanunk, hogy túl sok cinket viszünk be kizárólag ételekkel.
A cink túladagolása általában a következők miatt következik be:
Túl sok cinkkiegészítő bevétele: Ha a cinkkiegészítők napi adagja tartósan túl nagy mennyiséget tesz ki, akkor akut túladagolás tüneteit tapasztalhatod.
Foglalkozási expozíció: Ha valaki fémet hegeszt vagy forraszt, a keletkező gőzök belélegzése a cink túlzott expozíciójának kockázatát jelentheti. Az ilyen típusú cinkexpozíció, amelyet fémfüstláznak neveznek, influenzaszerű tüneteket okoz, mint például láz, köhögés, izomfájdalom és fáradtság.
Az akut cinktúladagolás tünetei a következők lehetnek:
- Hányinger
- Hányás
- Fejfájás
- Hasmenés
- Hasi görcsök
- Étvágytalanság
A cink túladagolása életveszélyes lehet. Ha valaki gyanítja, hogy túl sok cinket fogyasztott, és túladagolásos tünetei vannak, vegye fel a kapcsolatot egy orvossal.
A krónikus túladagolás azt jelenti, hogy valaki rendszeresen túl sok cinket fogyaszt hosszabb ideig. Krónikus cinktúladagolás akkor fordulhat elő, ha naponta 150 milligramm (mg) cinket fogyasztunk. Ez tehát általában a túl sok cinkkiegészítő fogyasztása miatt következik be.
A krónikus cinktöbblet tünetei az egész testet érinthetik
Rézhiány: „A nagy dózisú cink hosszú ideig tartó bevétele rézhiányhoz vezethet , ami hozzájárulhat olyan egészségügyi problémákhoz, mint a vérszegénység és az alacsony fehérvérsejtszám” – mondja Gladd. Ezenkívül a rézhiány neurológiai következményekkel járhat, beleértve a neuropátiát, a koordinációs problémákat és a járási nehézségeket.
Csökkentett nagy sűrűségű lipoproteinek: De vajon mit jelent ez az egész? Egy, a cinkkel kapcsolatos tanulmányok 2015-ös áttekintése megállapította, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben vagy veseelégtelenségben szenvedőknél a cinkkiegészítés növelheti a HDL-t, vagyis a „jó” koleszterinszintet. Egészséges embereknél azonban a többlet ellenkező hatást váltott ki – úgy tűnt, hogy a kiegészítők csökkentik a vizsgálatban részt vevők HDL-szintjét.
Csökkent immunfunkció: A felesleges cink befolyásolja az immunrendszerben jelen lévő sejtek számát és azok működését. A károsodott immunrendszer fogékonyabbá tehet a fertőzésekre, megfázásokra és gyulladásos betegségekre.
Megváltozott ízérzékelés: A cink szükséges az íz- és szagérzékeléshez – valójában a kutatások feltárták a cinkkiegészítők előnyeit az ízérzékelési zavarok kezelésében. Túlzott mennyiségben azonban a cink fémes ízt okozhat a szájban – ez legalább nem veszélyes, csak kellemetlen.
Mennyi cinket kell fogyasztani naponta?
Ha kiegyensúlyozott étrendet követsz, amely különféle cinktartalmú ételeket tartalmaz, valószínűleg nem kell pótolnod, mondja Gladd.
A sok cinket tartalmazó élelmiszerek a következők:
- Húsok, mint a hal, a baromfi, a marhahús és a sertéshús
- Teljes kiőrlésű gabonák
- Diófélék és magvak
- Kagylófélék
- Hüvelyesek
- Cinkkel dúsított reggeli gabonapelyhek
Bizonyos csoportok nagyobb valószínűséggel szenvednek cinkhiányban, ők lehetnek az érintettek:
Vegetáriánusok: A vegetáriánus étrend cinkhiányhoz vezethet, mivel általában a húsban van a legtöbb természetes úton hozzáférhető cink.
Terhes és szoptatós anyák: A cinkszükséglet nő a terhesség és a szoptatás alatt. Az Élelmiszer- és Táplálkozástudományi Tanács azt javasolja, hogy terhes és szoptatós nők fogyasszanak további 3, illetve 4 mg cinket naponta.
Gyulladásos bélbetegségben szenvedők: Az olyan állapotok, mint a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, akadályozhatják a cink felszívódását.
Alkoholisták: A hosszú távú erős alkoholfogyasztás befolyásolhatja a szervezet azon képességét, hogy megfelelően felszívja a cinket.
Sarlósejtes betegségben szenvedők: A vizsgálatok azt mutatják, hogy a sarlósejtes anaemiában szenvedőknél nagy a cinkhiány kockázata a cink vesékben történő felszívódásának csökkenése miatt.
Nagyobb csecsemők, akiket kizárólag anyatejjel táplálnak: Az anyatej már nem minden esetben elégíti ki a csecsemők cinkszükségletét, ha elérik a 6 hónapos kort. A Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szerint a 7 hónaposnál idősebb csecsemőknek az anyatejen kívül cinket is tartalmazó élelmiszereket vagy tápszereket érdemes fogyasztaniuk.
„Ha valaki aggódik a cinkszint miatt, a legjobb megoldás a vérvizsgálat. Viszonylag olcsó, és lehetővé teszi, hogy gyors, pontos eredményeket kapjunk” – emelte ki a témában Daniel Powers gyógynövényszakértő.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés